Vzťahová poradňa či učenie sa jazykov zadarmo: Podcasty, ktoré sa oplatí počúvať

podcasty, ktoré sa oplatí počúvať

Hlasové nahrávky, ktoré si môžeme pustiť na svojom telefóne, tablete či počítači bez toho, aby sme museli venovať pozornosť obrazu, už nie sú žiadnou novinkou. Presne také sú podcasty. Ktoré sa oplatí počúvať?

Na trhu sa vyskytujú takmer pätnásť rokov. Napriek tomu stále nie sú veľmi frekventované. Fungujú vo forme pravidelných relácií, ktoré môžete počúvať po ceste vo vlaku, v čakárni u doktora alebo kdekoľvek vám napadne. Všetko, čo k tomu potrebujete, sú slúchadlá. Veľkou výhodou je, že sú takmer vždy zadarmo.

Názov podcast môže evokovať domnienku, že relácia je prístupná iba na zariadení iPod od spoločnosti Apple (názov vznikol spojením slova iPod a broadcasting – vysielanie).

Je to však mylné tvrdenie, niektorí jeho tvorcovia preto uprednostňujú výraz „audioblogovanie“. Na smartfónoch iPhone však pribudla samostatná aplikácia Podcasty. Nájdete ich v jednom zozname, stačí si vybrať, o ktorý máte záujem, a začať ho odoberať. Relácia sa uloží do vášho zariadenia. Po vypočutí sa automaticky vymaže a stiahnu sa nové diely.

Denník  N – Newsfilter podcast

Približne od začiatku roka 2018 funguje pravidelné každodenné zhrnutie udalostí v krátkych správach. Jeden diel trvá asi desať minút. Je ideálnym riešením pre ľudí, ktorí cez deň nemajú čas čítať noviny alebo pozerať televíziu.

Presidential

Štyridsaťpäť prezidentov USA v štyridsiatich piatich epizódach, ktoré rozoberajú ich život, ich vzostupy a pády, ako sa rozhodovali a ako riešili krízy. Okrem ich biografie sa môžete dozvedieť aj mnoho zaujímavých faktov z histórie USA.

Prečítajte si aj: Youtuber The Bača: Ťažké chvíle striedajú príjemné, ale pocit, že robíte, čo vás baví, posúva vpred

Podcasty, ktoré sa oplatí počúvať sú čoraz rozšírenejšie. Dokážete sa vďaka nim množstvo vecí naučiť. (ilustračná fotografia: pixabay.com)

Travel Bible Podcast

Podcast pochádza zo susedného Česka a je zameraný na cestovanie. Obsahuje rôzne tipy a triky pri cestovaní a tiež inšpiratívne rozhovory s dobrodruhmi a cestovateľmi, od ktorých sa dozviete aj ich know-how.

Vypočujete si o digitálnom nomádstve (práca, ktorú môže človek vykonávať kdekoľvek na svete, teda aj popri cestovaní pozn. red.), travelhackingu (tipy a triky pri cestovaní, pozn. red.) a tiež o cestovaní s deťmi.

Art of the Score

Tento audioblog je zameraný umelecky, venuje sa analýze, objavovaniu a odkrývaniu známych a kvalitných soundtrackov z filmov, televíznych relácií a počítačových hier. Traja odborníci sa v každom diele venujú jednej skladbe a odhaľujú pohnútky autorov a obohacujú životy poslucháčov v tomto smere.

Dilemy

Formát Dilemy sa pravidelne venuje otázkam morálky a etiky, ktoré trápia spoločnosť. Prebieha diskusia na témy a otázky, ktoré môžete klásť aj vy. Jednou z preberaných tém bolo, či sa nevera v opitosti považuje za neveru alebo aké morálne dilemy riešia ľudia pracujúci s drogovo závislými.

Prečítajte si aj: Niekto názov piesne? Darude – Sandstorm

Podcasty sa dajú počúvať aj pomocou mnohých aplikácií v telefóne. (ilustračná fotografia: pixabay.com)

Zlatoš Family Podcast

Ide o audio články prinášajúce pohľad dvoch odborníkov Vlada a Tiny. Prichádzajú s názormi na zdravie, funkčnú kondíciu, optimálne stravovanie či osobnostný rozvoj. Pomocou svojej práce pomáhajú ľuďom objavovať vyššie štandardy zdravia, vitality, výkonnosti, charakteru a kvality vedomia.

Websupport

Podcast, ktorý svojím obsahom podporuje mladých ľudí, ktorí tvoria (nielen) online. Či už sa snažíte rozbehnúť vlastné podnikanie alebo vytvoriť niečo, čo na internete ešte nie je, rozhovory s rôznymi zaujímavými a úspešnými ľuďmi o biznise, marketingu, značkách a online svete vám môžu pomôcť.

CoffeeBreak Spanish

Radio Lingua Network je pre všetkých, ktorí sa radi učia nové jazyky. Ponúka podcasty, z ktorých je najúspešnejšia práve španielčina. Jeden diel trvá približne dvadsať až tridsať minút a od základov sa môžete učiť vďaka rozhovoru učiteľa a študentky. Okrem španielčiny je dostupná aj verzia CoffeeBreak French, CoffeeBreak German a Coffeebreak Italian.

Prečítajte si aj: Instagram je čoraz populárnejší: Prečo ním dokážeme listovať dlhé hodiny?

Podcasty sú obľúbeným spoločníkom na cesty. (ilustračná fotografia: pixabay.com)

Savage Love

Ide o akúsi „inteligentnú vzťahovú poradňu“. Autor poslucháčom radí, ako napredovať vo vzťahu, no nedáva si servítku pred ústa, ak si to situácia vyžaduje. Napríklad bez problémov povie, že sa správate ako hlupák.

Rady sú založené na osobných skúsenostiach a výskume. Taktiež otvorene rozoberá sexuálne témy. Podcast vychádza raz za týždeň a k dispozícii je aj jeho dlhšia platená verzia.

Ear Hustle

Podcast prináša zaujímavé počúvanie historiek z amerických väzníc priamo od tých, ktorí to zažili. Vznikol v spolupráci trestanca a umelca. Spolu poskytujú verejnosti niekedy zložité, inokedy zábavné a úprimné výpovede ľudí žijúcich v americkom väzenskom systéme v necenzurovanej forme.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: