Niekto názov piesne? Darude – Sandstorm

darude - sandstorm

Keď sa ktokoľvek na Youtube spýta na názov piesne, môže očakávať jednoznačnú odpoveď. Zo skladby Sandstorm sa stal internetový vtip a neskôr fenomén sociálnych médií.

Poznáte to. Pustíte si video na Youtube, ale viac než obraz vás zaujme hudobný sprievod. Čo by ste teda asi urobili? Pravdepodobne sa spoľahnete na ľudskú dobrotu a v komentároch sa spýtate, či niekto náhodou nepozná názov piesne.

Minimálne jedna (a pravdepodobne viac, ak nie všetky) odpoveď bude Darude – Sandstorm. Čo teda ďalej? Do vyhľadávania zadáte tento názov a… nie je to ona. Práve ste sa stali terčom žartu, z ktorého sa stal fenomén sociálnych médií.

Už niekoľko rokov je na Youtube pri každom dotaze na názov piesne odpoveďou Darude – Sandstorm. A nezostalo to len pri piesňach, Darude – Sandstorm je pre niektorých ľudí na internete univerzálnou odpoveďou na všetko.

Prečo sa mi v živote nedarí? Darude – Sandstorm!

Prečítajte si aj: Videohry: Fenomén, ktorým sa dá uživiť, ale aj sa dostať do svetových metropol

Internetová kultúra

Ale ako toto celé šialenstvo vzniklo?

V roku 1999 fínsky dídžej a producent Darude vydal elektronickú pieseň s názvom Sandstorm. Z ľahko zapamätateľnej melódie bez slov sa rýchlo stal svetový hit, bola použitá vo filmoch, televízii či počas športových zápasov.

Ako to však býva, popularita je veľmi prchavá a Darudova ďalšia tvorba už podobné úspechy nedosiahla. Internetový vtip sa z jeho najslávnejšej skladby podľa webu dictionary.com stal niekedy v roku 2007.

Youtuber GameStream hral hru Call of Duty a ako motivačnú hudbu si pustil práve Darude – Sandstorm. Jeho herné video kvôli melódii získalo milióny pozretí a skladba sa medzi hráčmi stala veľmi populárnou.

Pod hernými videami pribúdalo množstvo otázok na názov piesne a odpoveď Darude – Sandstrom sa stala takou častou, až z nej vzniklo to, čím je dnes – súčasť internetovej kultúry.

Internetový fenomén Darude – Sandstrom má takmer 160 miliónov zhliadnutí.

Bolo to divné

Skladba fínskeho hudobníka má na Youtube dnes viac než 142 miliónov pozretí a mnohí internetoví diskutéri tvrdia, že o väčšinu z nich sa postarali ľudia, ktorí sa kdesi inde v dobrej viere pýtali na názov piesne.

Žartu sa chytili aj vlastníci videodatabázy Youtube – spoločnosť Google. Programátori prvého apríla 2015 pridali tlačidlo, ktoré pri sledovaní akéhokoľvek videa spustilo ako hudbu v pozadí ikonickú melódiu.

Zároveň v ten deň po akomkoľvek vyhľadávaní vyskočila užívateľom otázka, či namiesto vyhľadávaného nemysleli Darude – Sandstorm.

A ako na tento fenomén reagoval dídžej Darude, v civilnom živote Ville Virtanen? V staršom rozhovore pre dnes už nefunkčný blog InTheMix priznal, že spočiatku nerozumel, čo sa deje a ošiaľ okolo jeho skladby mu prišiel divný.

Zakaždým, keď niekde vystupoval, sa ľudia dožadovali, aby zahral Sandstorm. Postupom času si však zvykol. „Hral som aj na zopár herných konferenciách. Som s tým v pohode. Nebudem nahnevaný, že niekto šíri moje meno a názov mojej piesne, aj keď ide o vtip,“ povedal Darude.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: