Videohry: Fenomén, ktorým sa dá uživiť, ale aj sa dostať do svetových metropol

Hranie hier

Hry na počítač, herné konzoly ako PlayStation či Xbox sa stali dôležitou súčasťou života mnohých ľudí. Prinášajú odreagovanie od všedných starostí. Pre niektorých sa dokonca stanú prácou snov. Profesionálnym hráčom alebo herným novinárom sa však nemôže stať každý.

Herný priemysel zarába ročne obrovské množstvo peňazí. „Zatiaľ, čo najziskovejší film v histórii filmového priemyslu zarobil prvú miliardu za jedenásť dní, najpredávanejšej hre sa prvú miliardu podarilo zarobiť za tri,“ uviedol Lukáš z herného portálu centrumher.eu. Hry nie sú lacnou záležitosťou. Napríklad v októbri roku 2018 investovali hráči do svojho koníčka rekordnú sumu jeden a pol miliardy dolárov.

Hráči majú väčšiu sivú mozgovú kôru

V prípade pozitívnych a negatívnych aspektov hier na život človeka je otázne, ktoré prevládajú. Štúdií je mnoho a každá prichádza s inými výsledkami. V prípade pozitív a negatív si tiež treba uvedomiť, či má daný výskum za vzorku respondentov v detskom veku alebo dospelých jedincov.

Magazín Nature sa zameral na skúmanie mozgu ľudí, ktorí pravidelne hrajú hry. Výsledok mnohých prekvapil. Hráči majú nielen väčšiu sivú mozgovú kôru, ale aj lepšie nervové prepojenie v samotnej kôre. Hranie trénuje mozog, ale zlepšuje aj kreatívne myslenie a schopnosť rýchlo sa rozhodovať.

videohry PC konzoly
Videohry prinášajú pre novinárov možnosť navštíviť svetové výstavy. (foto: Centrumher.eu)

Agresia ako vedľajší účinok hrania

Súčasťou každej hry je leták obsahujúci varovanie pred negatívami hrania hier. Jedným z negatívnych vplyvov je údajne aj agresia. V auguste minulého roka sa v médiách objavil prípad hráča, ktorý počas turnaja v hraní hry NFL 19 zastrelil troch ľudí a napokon aj sám seba. Strelcom bol Američan David Katz, ktorý nezvládol svoju prehru. Tento prípad však nie je jediným.

K tomu, že počítačové hry menia mozog dospeli viaceré výskumy. Napriek tomu, že v prípade Katza nešlo o hranie násilnej hry, práve tieto hry môže u mladých ľudí potláčať ich emočné kontrolovanie. K tomuto zisteniu dospeli vedci z univerzity v americkej Indiane. Ďalšími negatívami sú podľa ich zistení aj sklony k depresii, introvertnosti a po fyzickej stránke k nadváhe.

Prečítajte si aj: Vzdelávať sa môžete doma a zadarmo. Grow with Google Student Ambasádorom projektu je aj študent UKF

Práca a koníček zároveň

Hranie hier za peniaze je vysnívaná práca každého milovníka hier. Tí, ktorí v hernom priemysle zarábajú, sú vývojári, profesionálni hráči a menšinou aj herní novinári. „Profesionálni hráči majú hranie hier ako povolanie. Každý deň trénujú a cez víkend majú napríklad turnaj,“ vysvetľuje Marek z centrumher.eu.

Náplňou ich práce je streamovať svoje hranie. To znamená, že hrajú naživo pre divákov a tí im za to posielajú finančné príspevky (tzv. donations), alebo zarábajú na reklamách a propagovaní. K najznámejším svetovým streamerom patrí Shroud. Zo Slovenska sú populárni streameri Restt alebo Donato.

Dostať sa k práci vývojára na Slovensku je zložité. U nás na to neexistuje žiadna škola. Tento odbor sa dá najbližšie študovať v Brne. Napriek tomu, že českí vývojári sú vo svete známejší, nájdu sa aj tí slovenskí. Slovenská vývojárska scéna sa posledné roky rozrastá. V roku 2017 bolo aktívnych takmer 30 vývojárskych firiem z našej krajiny.

videohry - centrumher
Videohrami sa dá aj zarobiť. (foto: Centrumher.eu)

Príležitosť dostať sa na veľké výstavy

Novinári, ktorí píšu pre veľké médiá o hrách, sa živia touto prácou. Je to však len menšina, pretože herný portál si môže založiť každý. Ak sa však takýto novinár chce dostať napríklad na veľkú hernú výstavu, potrebuje akreditáciu, inak si musí zaplatiť pomerne drahú vstupenku. Aby ju získal, musí mať jeho stránka určitý počet fanúšikov. „Medzi najväčšie herné výstavy na svete patrí E3, Gamescom, Paris Games Week a Tokyo Game Show,“ uviedol Marek.

Nie každý sa môže prácou herného novinára uživiť. Pre niekoho je výhrou už len to, že sa dostane k hrám na recenziu alebo dostane akreditáciu na svetovú výstavu. To sa podarilo aj Marekovi, ktorý sa zúčastnil výstav v Paríži, Kolíne nad Rýnom alebo Los Angeles. „Nielen, že mám šancu nahliadnuť ponad plece vývojárom na ešte nevydané tituly, zároveň môžem spojiť svoje dve vášne, teda hranie a cestovanie,“ povedal Marek na margo herných výstav.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: