Zakladateľ eko projektu: V Precious plastic dávame plastom druhú šancu

Aj v súčasnosti stále platí, že veľké množstvo výrobkov je z plastu. Niektoré z nich sa použijú iba raz a následne skončia na smetisku. Vďaka ekologickému projektu Precious plastic však aj zdanlivému odpadu vieme dať druhú šancu a vytvoriť tak nový produkt, ktorý môže slúžiť ďalej.

Martin Vasko má 23 rokov a podieľa sa na projekte Precious Plastic. Po štúdiu strojníckej fakulty na Technickej univerzite v Košiciach sa rozhodol, že svoje teoretické poznatky uplatní v praxi. Inšpiroval ho k tomu projekt z Holandska, ktorý dnes aj s ďalšími dvomi kamarátmi zastrešujú v rámci Slovenska.

Ako by ste opísali projekt Precious Plastic? Čo je jeho úlohou?

Je to celosvetová komunita. To znamená, že je to otvorený projekt pre kohokoľvek, kto chce nejakým spôsobom prispieť k ochrane životného prostredia. Jeho úlohou je použiť existujúci plast a znovu ho spracovať, teda vyrobiť z neho iný produkt, ktorý sa dá ďalej používať. Napríklad z vrchnáčikov fliaš vyrábame kľúčenky v tvare Slovenska. Ide nám o to, aby sme plastom dali druhú šancu, z čoho vychádza názov projektu, ktorý v preklade znamená vzácne plasty.

Ako ste sa k tomuto projektu dostali?

Pred tromi rokmi som na internete zahliadol video od jedného Holanďana, kde premieňa plastový odpad na nové veci. Všetky podklady na vyhotovenie jednotlivých strojov a na prípravu produktov z plastu sprístupnil zadarmo pre verejnosť. Vtedy som si povedal, že to chcem vyskúšať a sám si postaviť takéto stroje. Navyše to pre mňa malo veľký význam aj z hľadiska ekológie.

Na začiatku to bola len myšlienka. Čo nasledovalo ďalej?

Neskôr som sa skontaktoval s kamarátom Martinom a začali sme tento projekt spolu riešiť. Začali sme dávať dokopy peniaze, ktoré sme investovali do stavby strojov. Samotný projekt neposkytuje žiadnu finančnú podporu na jeho realizáciu, preto sme pozbierali svoje drobné a rozbehli to. Napokon sa k nám pridal aj ďalší kamarát, Samo. V roku 2018 sa všetky plány, výkresy a myšlienky začali pretavovať do reality. Najskôr sme sa pustili do stavby strojov, nasledovala tvorba prototypov a foriem. Zároveň sme začali riešiť aj marketing, a to takým spôsobom, že sme dávali vedieť svetu o sebe, že existujeme a lokálne sa snažíme riešiť problematiku plastov.

Prečítajte si aj: Situácia v súvislosti s koronavírusom je pre nás výzvou, vraví majiteľka nového bio obchodu

Ako sa z vrchnáku stane kľúčenka?

Ak chceme dosiahnuť dostatočnú kvalitu z plastového odpadu, vyžaduje si to niekoľko drobných operácií. Vysvetlím to na príklade vrchnákov. Najprv prichádza triedenie podľa farieb, aby sme vedeli definovať výsledný vzhľad produktu. Inými slovami sa hráme na Popolušky (smiech). Potom nastáva proces drvenia, kde sa plastový odpad mení na plastovú drť. Následne túto drť vkladáme do stroja s názvom vstrekolis, ktorý funguje na báze tepelno-mechanického spracovania. To znamená, že nahrievame plast na teplotu tavenia. Piliny sa zmenia na plastovú taveninu, ktorá vyzerá ako plastelína. Túto hmotu pod tlakom vstrekneme do oceľových foriem, ktoré si sami navrhujeme. Takto vzniká už hotový produkt, ktorý potrebuje už len vychladnúť na vzduchu.

Čo všetko viete takýmto spôsobom vyrobiť?

Okrem kľúčeniek vyrábame aj držiaky na mobil v tvare S, čo je dosť veľký trhák (smiech). Najväčšej obľube sa však stále tešia kvetináče. Naše portfólio sa snažíme zväčšovať a v blízkej budúcnosti plánujeme vyrábať náušnice a plastové motýliky. Naším cieľom je vracať plast späť do obehu, aby nestál na skládke.

Dajú sa spracovať všetky druhy plastov?

Existujú plasty, s ktorými máme lepšie skúsenosti než s inými. Ako napríklad vrchnáky z PET fliaš označené skratkou HDPE (vysokohustotný polyetylén, pozn. red.). Ten zvykne byť označený v recyklačnom trojuholníku číslom dva. Ale vieme pracovať aj s polystyrénom. Avšak na základe neskorších výskumov bolo zistené, že HDPE je najmenej škodlivý.

Aké boli reakcie ľudí, keď ste im predstavili niektorý z vašich produktov?

Ľudia sa vždy delia na dve strany. Tí, ktorým sa to veľmi páči, a tí, ktorým vôbec. Ale pre nás je každá spätná väzba podstatná. Je dôležité, aby sme vedeli, či sa ľuďom daná vec zdá praktická a šikovná. Pretože cieľom nie je vytvárať ďalší odpad, ale užitočné veci. Niektorým sa myšlienka tohto projektu páči natoľko, že nás podporujú aj finančne. Je to pre nás veľká pomoc, keďže do projektu vkladáme vlastné financie. Ale robíme to preto, lebo nás to baví, zaujíma a šetríme tým životné prostredie.

Vy sami si zbierate plastový odpad, ktorý neskôr spracúvate?

Áno, aj my, ale tento projekt neslúži len pre nás. Ide hlavne o to, aby ľudia začali celosvetovo recyklovať. V obci Harichovce máme priestor, kde pretvárame plast a dávame mu nový zmysel. Sem ľudia môžu priniesť svoj odpad. V rámci nášho systému s názvom plastová banka, ktorý sme navrhli, budú môcť tak ako v obchode zamieňať peniaze za tovar. Prinesú sem teda napríklad vrchnáky a pomocou strojov z nich vyrobíme hotové produkty, teda buď nejaký črepník alebo kľúčenku.

O Precious plastic ste už prednášali aj žiakom. Aké boli ohlasy?

Bolo to prvýkrát, čo sme sa do takého niečoho pustili, ale malo to úspech. Vidíme v tom zmysel a plánujeme pokračovať vo vzdelávaní mladých v tomto smere. Išlo o interaktívny rýchlokurz týkajúci sa aj ekológie, aj strojárskej časti projektu. Všetko, čo sme im odovzdali z teoretického hľadiska, sme následne demonštrovali priamo na mieste. Na prednášku sme si priniesli vlastné stroje, takže deti si to mohli vyskúšať, ohmatať a niečo si aj vyrobiť. Prepojili sme teda prax s teóriou a v tom vidíme z našej strany pridanú hodnotu. Chceli by sme navštíviť viac škôl a prednášať im, ale má to háčik. Cez týždeň chodíme všetci traja do roboty a vzdelávacím aktivitám sa vieme venovať jedine cez víkend. Aj naposledy sme to tak riešili. No tým, že v sobotu škola nie je, bolo to trochu náročnejšie.

Spomenuli ste, že plánujete rozširovať škálu produktov. Čo by ste ešte chceli v budúcnosti dosiahnuť?

V rámci projektu máme víziu, a to skonštruovať obrovskú 3D tlačiareň na recyklovaný plast, pomocou ktorej bude možné vytlačiť akýkoľvek produkt. Pod obrovskou tlačiarňou si predstavujeme rozmery meter krát meter, čo v praxi znamená, že budeme vedieť vytlačiť celú stoličku alebo stôl. My sami si budeme vyrábať takzvaný filament (náplň do 3D tlačiarne, tzv. tlačové struny, pozn. red.) a následne z neho tlačiť 3D objekty. Je pravda, že materiál sa bude týmto procesom trošku znehodnocovať. Už to nikdy nebude stopercentný produkt, pretože sa tam môže zaniesť aj nejaké percento nečistôt. Avšak stále bude vykazovať dobré mechanické vlastnosti, ako je pevnosť.

Poradili by ste niečo ľuďom, ktorí stále váhajú, či má recyklovanie zmysel?

Aby nebrali recyklovanie na ľahkú váhu. Je to to najmenej, čo môžeme robiť. Uvedomujem si, že nie vždy sú na to vhodné podmienky, no v tom prípade si môžu plast odkladať a potom nám ho poslať alebo priniesť.

Titulná fotografia – ukážka výrobku Precious plastic: osobný archív Martina Vaska.

Zdieľajte článok

Komentáre: