Bezlepkové či vegánske jedlo. Univerzitná jedáleň UKF pripravuje niekoľko noviniek

jedáleň ŠD Nitra

Ponuka jedál, výdaj obedov či rôzne novinky. Aj k týmto témam sa vyjadril riaditeľ Univerzitnej jedálne UKF Igor Paulovič.

Univerzitná jedáleň uľahčuje stravovanie mnohým študentom. K dispozícii je dokopy až šesť výdajní jedál. Rozvoz stravy však prebieha z jedného centrálneho miesta. To značne limituje mnohé možnosti týkajúce sa výdaju jedla.

Dlhší výdaj jedál je problematický

„Podľa mňa je škoda, že výdaj obedov netrvá dlhšie. Mnohokrát sa medzi hodinami ponáhľam, aby som stihol aspoň niečo zjesť,“ poznamenal študent Peter.

Rovnako by som ocenil väčší výber jedál. Keď som sa minule rozprával s kamarátmi z Univerzity Komenského v Bratislave, prekvapilo ma, že majú na výber minimálne zo siedmich alebo až pätnástich jedál za prijateľné ceny. Tiež si môžu zvoliť prílohy podľa vlastného výberu,“ dodal Peter.

V tomto prípade je podľa riaditeľa univerzitnej jedálne  potrebné zdôrazniť  aspekt,  ktorý nákladovo zaťažuje jedáleň. Je ním rozvoz stravy z kuchyne na Nábreží mládeže na šesť  ďalších výdajných miest po celej Nitre.

Nejde iba o náklady na pohonné hmoty. Výdaj stravy je potrebné zabezpečiť aj personálne, a to je finančne čoraz náročnejšie. Spomínaný aspekt limituje aj ponuku jedál z pohľadu ich rôznorodosti, času výdaja, vyskladania obedu z ponuky rôznych príloh, logistiky a podobne.

Jedlá pripravené a navarené na jednom mieste musia byť do striktného  časového limitu, ktorý určujú hygienické normy, zároveň vydané na spomínaných šiestich miestach. Z uvedeného dôvodu nemôže byť podľa Igora Pauloviča výdaj obedov v rámci UKF dlhší ako do štrnástej hodiny.

„Univerzitná jedáleň sa však snaží a v rámci možností myslí na svojich stravníkov mimoriadnymi prídavkami k jedlám vo forme ovocia alebo napolitánky,“ doplnil riaditeľ univerzitnej jedálne.

Alternatívy pre alergikov, vegánov aj vegetariánov

Podľa informácií na webstránkach iných slovenských univerzít, napríklad spomínanej Univerzity Komenského v Bratislave, sa jedálne snažia pomôcť alergikom zverejňovaním čo možno najpresnejších informácií o jedlách. 

V súvislosti so zverejňovaním presných informácií o alergénoch na jedálnom lístku nás riaditeľ Univerzitnej jedálne UKF informoval: „Doplnenie týchto údajov už konzultujem so správcom intranetu. Po ich doplnení bude mať objednávateľ stravy takúto informáciu aj pri jej objednávaní ‚na diaľku‘.“ 

„Nestravujem sa v jedálni, keďže mám alergiu na mlieko a takmer každé jedlo obsahuje tento alergén,“ hovorí študentka Simona, „keď som si zopárkrát pozrela menu, polievka a dokonca aj všetky tri hlavné jedlá boli s touto zložkou a takisto obsahovali aj lepok. Takže som nemala na výber.“

„Uvítala by som teda aspoň jednu alternatívu, napríklad nielen  bez mlieka, ale aj  bez lepku, keďže s ním má problém asi viac ľudí,“ dodáva Simona.

Riaditeľ univerzitnej jedálne sa vyjadril, že sa snažia zaraďovať do jedálneho lístka jedlá s novými receptúrami a surovinami aj pre stravníkov s potravinovou intoleranciou. Najbližšou novinkou by mal byť cícerový burger (vegánsky, bezgluténový a bezlaktózový) a taktiež zeleninové nugetky (vegetariánske).

Študenti by chceli dlhší výdaj jedla aj raňajky

„Hoci máme zabezpečený výdaj minútiek na ŠD Nitra do sedemnástej, mňa osobne by určite potešil výdaj večere aj v neskorších hodinách,“ myslí si študent Šimon.

Riaditeľ jedálne tvrdí: „Ponuka minútky (skorej večere) je na ŠD Nitra možná do sedemnástej. ŠD Zobor však zabezpečuje výdaj minútiek do osemnástej a verím tomu, že po generálnej rekonštrukcii ŠD Brezový háj bude možnosť podávania večere do osemnástej rovnako aj na tomto internáte.“

Študentka Lucia by zas uvítala inú zmenu: „Keďže som ubytovaná v Študentskom domove Nitra, prijala by som, ak by jedáleň ponúkala možnosť raňajok.“

„Ak mám povedať za seba, rozhodne by som zmenil porcie jedál na väčšie,“ povedal študent Andrej.

 „Ja som s jedálňou celkom spokojná. Čo by som ale ocenila, keď si to porovnám s inými univerzitami, je určite výdaj raňajok. Ráno mi na ich prípravu neostáva veľa času. Myslím, že by to bola pozitívna zmena pre viacerých študentov, “ odpovedala študentka Kristína.

„Stravovanie v jedálni mi vyhovuje. Ak by som ale mohol niečo navrhnúť, tak by to bolo poskytovanie raňajok,“ poznamenal študent Tomáš.

Igor Paulovič dodáva:  „Bufety, ktoré sú v správe univerzitnej jedálne, sú k dispozícii  od 7.30 ráno. Ich denná ponuka zahŕňa okrem obložených bagiet, obloženého pečiva, pagáčov s obilninou pšeno, čerstvých šalátov aj ďalšie novinky. Sú nimi raňajkové a bielkovinové krekry.“

Porovnanie orientačných cien a časti ponuky vo vybraných jedálňach na univerzitách

Venza (UK Bratislava)Eat and Meet (UK Bratislava)Univerzitná jedáleň UKF
Polievka – 0,50 €Polievka – 0,50 – 0,55 €polievka zahrnutá v cene obedu
Grilovaný hermelín s čučoriedkovou omáčkou – 1,35 €Vyprážaný encián s tatarskou omáčkou – 1,15 €Bravčový rezeň s enciánom, ryža a zeleninový obloha (minútka) – 2,15 €
Jablková žemľovka – 1,15 €Kurací gyros na grile a tzatziki – 1,35 €Cícerový burger (minútka) – 1,95 €
Bryndzové halušky – 1,25 €Bryndzové pirohy so smotanou a slaninou – 1,25 €Kuracie stehno, dusená ryža a kompót – 1,95 €
Losos s kôprom a dresingom – 2,35 €Losos filet na cesnaku s pórom – 2,05 €Špenátové halušky so syrovo-šampiňónovou omáčkou – 1,65 €
Hranolky – 0,55 €Cestoviny – 0,35 €prílohy sú v cene jedla
Grilovaná zelenina – 0,75 €Grilovaná zelenina – 0,75 €

Titulná fotografia: Lenka Klobučníková
Autorky: Klára Muchová a Alžbeta Móricová

Zdieľajte článok

Komentáre: