Sezóna reštartu v DAB bude o láske, tolerancii i ochrane prírody

Divadlo Andreja Bagara v Nitre prichádza s novou sezónou. Medzi divákov chce priniesť pocit znovuzrodenia, nájdenie podstaty či možnosť pozastaviť sa. Znakom 71. sezóny sa preto stali kinetické šípky ako symboly recyklácie a reštartu.

Posledné obdobie bolo pre divadelníkov plné obmedzení a neistoty. Koronavírus pozastavil predstavenia i skúšky a napadol tiež ekonomickú situáciu. Napriek pandémii sa však divadlu úspešne podarilo pripraviť novú sezónu. Tá okrem štyroch pripravovaných titulov predstaví divadelné posily, výstavy, vzdelávacie podujatia aj novinku pri lístkoch.

Stratená láska či postavenie žien

Nová sezóna odštartovala už 12. septembra. Prvá premiéra bola o láske a ako uviedol umelecký šéf DAB Juraj Ďuriš: „Bez lásky sa život nemôže zrodiť, tak som rád, že sa z lásky narodí aj Láska slečny Elliotovej v réžii Ľubomíra Vajdičku.“

Láska slečny Elliotovej je divadelnou adaptáciou posledného románu Jane Austenovej. Hrdinkou je 27-ročná spoločnosťou prehliadaná Anne Elliotová, ktorú hrá Viktória Petrášová. Romantický príbeh dvoch mladých ľudí je založený na hľadaní si cesty naspäť k sebe, a to už spomínanej Anny a Fredericka Wentwortha. Tí sa stretávajú po ôsmich rokoch.

Herci skúšali aj pomocou videokonferencie. Foto: DAB

Láska slečny Elliotovej mala mať premiéru už v apríli 2020. Kvôli pandémii však termín museli posunúť. Herci skúšali aj pomocou videokonferencie, neskôr na javisku s ochrannými štítmi.

Hrať Anne Elliotovú je ťažké, ale zároveň veľmi obohacujúce, pretože sa v nej nájde každá žena, ktorá je aspoň trošku feministkou. A hoci je veľmi nežná, na prvý pohľad utiahnutá, tak má v sebe veľa energie, temperamentu a občas aj vzdoru. Nie je to postava, v ktorej by sa herečka nudila,“ prezradila Viktória Petrášová, pre ktorú je to zároveň prvá postava, ktorá má jej vek.

Prečítajte si aj: Ak budete offline, prídete o dôležité veci. Čoraz viac ľudí má strach z premeškania

Presne ako v našom dome

Aj to si môže divák povedať pri hre Vlastníci. Kritická komédia Vlastníci z pera Jířího Havelku, ktorú zrežíroval Matúš Bachynec, je totiž o spolunažívaní obyvateľov jedného bytového domu.

Hra je istým nahliadnutím do súčasnej spoločnosti. Štrnásť postáv sa stretáva na schôdzi vlastníkov bytov, na ktorej sa riešia témy, ktoré môžu byť všetkým dobre známe. Možno sa zdajú aj banálne, praktické. Sú od opravy strechy, plynov, rozvodov, výťahu, a práve toto všetko tvorí pozadie, na základe čoho vzniknú rôzne konflikty, priblížila projektová manažérka Slavka Civáňová. „Otvárajú sa tu témy ako prejavy xenofóbie, rasizmu, neznášanlivosti. Všetko však s nadhľadom, vtipne a komicky,“ dopĺňa.

Vlastníci majú plánovanú premiéru 13. novembra 2020.

Bytová schôdza a typy postáv v hre sú jednoducho prenosné do ktorejkoľvek postsocialistickej krajiny. Foto: DAB

Oddychový titul

Diváci, ktorí túžia vypnúť a zasmiať sa, si užijú ďalšiu novinku, a to komédiu Láska, sex a dane. V hre s banálnejším dejom plným komickosti sa vystriedajú klamstvá daňovému úradu, boj o snúbenicu, skrývanie milenky i problémy s matkou.

Oddychová komédia so skvelými hereckými výkonmi a situačným humorom vyjde na divadelné dosky 22. januára 2021. O réžiu sa postaral Svetozár Sprušanský.

Pre deti aj dospelých si divadlo pripravilo vzdelávaciu inscenáciu Kým nastane ticho. Edu-hra upozorňuje na rozsiahlu ťažbu dreva a jej následky, vzťahuje sa najmä na udalosti v Tichej a Kôprovej doline v roku 2007.

Na pozadí náročnejšej témy chceme vysvetliť divákom aj také základné pojmy, ako je holorub, čo je to biodiverzita, ekosystém, prečo je v lesoch dôležitá voda a mŕtve drevo,“ opisuje autorka Slávka Civáňová, ktorá hru pripravila s kolektívom. Za réžiou stojí Iveta Ditte Jurčová.

Divadlo hru predstaví budúci rok 5. marca. Nadväzovať na ňu bude výstava, ktorá má komunikovať interaktívne aj prakticky rôzne témy objavujúce sa v inscenácii.

S témou je spojený i projekt Zeleného divadla.
Foto: DAB

Prekvapenia pre divákov

Divadlo Andreja Bagara pripravuje aj slávny muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť z dielne autorov Andrewa Lloyda Webbera a Tima Riceho. Ten sa bude uvádzať so živým orchestrom.

K divadelníkom pribudne túto sezónu nová posila Ivana Kubáčková. Herečku si diváci môžu pamätať aj z televíznej obrazovky, kde hrala v seriáloch ako Búrlivé víno (I., II., III. a IV. séria), Ordinácia v ružovej záhrade či Za sklom. Do tímu sa tiež pridá dramaturg Miroslav Lukačovič, ktorý sa podieľal na mnohých činoherných, ale aj performatívnych inscenáciách v Česku a na Slovensku.

Novinkou je i takzvaná Šťastná hodinka, počas ktorej si záujemcovia môžu zakúpiť nevypredané lístky s 50 percentnou zľavou. Šťastnú hodinku uvedú na sociálnych sieťach v deň predstavenia.

Prečítajte si aj: Herec Martin Šalacha: Trhlinu sme točili v opustenej väznici, mal som iba košeľu a vonku bola nula

Pravidelné kultúrne akcie zostanú

Tí, ktorí obľubujú podujatia organizované nitrianskym divadlom, nezostanú smutní ani počas novej sezóny. Tradičné akcie ako Divadelné večery v Zákulisí, Noc divadiel, Silvester v divadle, Deň Zeme, Deň otvorených dverí či Deň detí v DAB ponúknu návštevníkom kultúrny zážitok a ukážu kúty divadla aj tento rok. „Opäť pokračujeme dramaturgickými úvodmi, možnosťou a ponukou pre školy rôznych vzdelávacích programov k inscenáciám a diskusiami po predstavení,“ načrtla Civáňová.

Vedenie divadla rovnako chystá niekoľko výstav. Dom Bernardy Alby – vtedy a dnes je výstavou, ktorá pripomenie významnú inscenáciu Dom Bernardy Alby v réžii Jozefa Bednárika a novú inscenáciu Dom v réžii Mariána Amslera. V súvislosti s predstaveniami je pripravená stála inštalácia makiet a scénografických návrhov: František Perger – Scénografia.

10./’20 (Desiate v dvadsiatom) predstaví verejnosti výber z tvorby študentov Súkromnej strednej školy umeleckého priemyslu v Nitre. Exteriérová expozícia je pripravená k oslavám 10. výročia založenia školy. Regionálne divadelníctvo uvedie výstava Divadlo v dokumentoch doby a k enviromentálnym témam sa vyjadria vizuálne a informačné inštalácie výstavy Eko ďalej?

Vo foyer DAB pribudli nové vytesané mená významných osobností, ktorí sú prepojený s divadlom v Nitre. Aktuálne je tak na Stene slávy uvedených už 56 mien.

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre.

Titulná fotografia: DAB

Zdieľajte článok

Komentáre: