Ak budete offline, prídete o dôležité veci. Čoraz viac ľudí má strach z premeškania

Sociálne siete udržujú spojenie medzi používateľmi. Dá sa povedať, že v tomto smere bojujú proti sociálnej izolácií, vytvárajú nové priateľstvá či komunity ľudí so spoločnými záujmami. Na druhej strane, majú aj negatívne aspekty, a to nielen na medziľudské vzťahy.

Podľa prieskumu organizácie Royal Society for Public Health z roku 2017, mladí ľudia vo veku od 14 do 24 rokov uvádzajú niekoľko negatívnych skúseností so sociálnymi sieťami. Zaradili medzi ne napríklad úzkostné stavy, depresie, nespavosť alebo zníženie sebavedomia.

Dojem skutočného priateľstva

Ďalším efektom sociálnych sietí je tiež fear of missing out (FOMO). Tento výraz možno zjednodušene preložiť ako strach z premeškania. Jedinec, ktorý ním trpí, má strach z toho, že mu niečo ujde, ak nebude ustavične kontrolovať sociálne médiá. Jeho prejavom však môže byť aj pocit, že človek s FOMO oproti online priateľom nežije plnohodnotný život.

 „Najväčším problémom sociálnych sietí je, že vytvárajú dojem skutočného priateľstva, ale sú to len virtuálne kontakty. Nemôžeme vidieť, ako reaguje osoba na druhej strane,“ uviedol mediálny analytik Filip Rožánek.

Mediálny analytik sa straty fyzického kontaktu mladých ľudí neobáva. (Foto: pixabay.com)

Rožánek sa však neobáva toho, že by sa ľudia prestali baviť naživo. „Komunikácia na sociálnych sieťach sa od čisto textovej podoby presunula k videohovorom, takže tam je stále nejaký ten vizuálny kontakt,“ myslí si mediálny expert. Na druhej strane, práve táto komunikácia mnohokrát nahrádza práve osobné stretnutia.

Prečítajte si aj: Učiteľ: V posledných rokoch vnímam menší záujem stredoškolákov o to, čo sa okolo nich deje

Keď fotografie ubližujú

Okrem spomínaného vplyvu sociálnych sietí na medziľudské vzťahy, nemožno vynechať ani silu fotografií. Instagram, ktorý mal na Slovensku k marcu tohto roka takmer 120 tisíc používateľov, slúži na zdieľanie momentov nášho života. Každý môže pod svojim profilom zdieľať čokoľvek, čo mu vytýčené hranice siete umožnia.

„Mladé ženy si vytvárajú vysnívaný obraz kontaktov, ktorým sa chcú podobať,“ spomenul Rožánek. Takéto správanie viedlo v USA k viacerým samovraždám. „Mohlo za to deformovanie sebaobrazu, ktoré spôsobilo dojem neúspechu oproti ich internetovým priateľom,“ vysvetlil ďalej.

Niektorí používatelia na svoje profily pridávajú takmer každý moment svojho života vo forme fotografií. (Foto: unsplash.com)

V súvislosti s fotografiami nemôžeme opomenúť ani fenomén sharentingu. „Rodičia už od narodenia vytvárajú svojim potomkom profily a spojujú ich s produktmi. Takáto rodičovská láska je demonštrovaná len pre účely sociálnych sietí,“ povedal Rožánek. Cieľom tohto správania je vytvorenie dojmu šťastnej rodinky napríklad za účelom získania spoluprác.

Presýtenie informáciami

Médiá nás obklopujú takmer na každom mieste, aj z tohto dôvodu môžu mať príjemcovia ich obsahov pocit presýtenosti.

Iva si z tohto dôvodu odinštalovala viaceré aplikácie zo svojho telefónu.

„Podnetom, pre ktorý som sa rozhodla k tomu kroku, bol koronavírus, ktorý bol všade. Ďalším dôvodom bolo, že som sa s priateľmi chcela stretávať naživo a nie ich sledovať online,“ uviedla. V tomto režime pokračuje už dva mesiace.

Prečítajte si aj: Odkladanie povinností, mrhanie časom, rozptyľovanie. Ako sa nenechať vyrušiť?

Viaceré aplikácie umožňujú dočasnú deaktiváciu. K nim patrí napríklad Instagram. Za čas, kedy ste deaktivovaný, váš profil pre ostatných používateľov prestane existovať. Kedykoľvek si ho však môžete znova obnoviť. „Mávam obdobia, kedy si potrebujem od Instagramu oddýchnuť, preto si ho odinštalujem z mobilu alebo deaktivujem,“ uviedla Júlia.

Tam, kde končia dáta, začína voľnosť

Ak by sme boli menej pripojení na dáta či wifi signál, pravdepodobne by sme nepotrebovali neustále odpovedať na správy či sledovať nové príbehy svojich priateľov. Zvuk prichádzajúcej správy v mnohých evokuje pocit, že sa jednoducho na mobil musia pozrieť.

„Mám obmedzené dáta a často si ich veľmi rýchlo prečerpám a keďže ma nastavenie mobilu nepustí pripojiť sa následne na internet, nie som neustále online, ale pripojím sa len párkrát za deň. Je to veľmi oslobodzujúce a mám pocit, že mám viac času na iné veci,“ povedala Alexandra.

Závislý na sociálnych sieťach môže byť každý z nás, no dá sa s tým niečo robiť. (Foto: Pixabay.com)

Od online sveta je dobré odpojiť sa aspoň určitý čas pred spánkom. Sociálne siete majú totiž negatívny dopad aj na náš spánok. Magazín Preventive Medicine priniesol dôkaz, že používanie sociálnych sietí naň dokáže skutočne vplývať.

Na obmedzenie času, ktorý strávite online, môžete použiť špeciálne aplikácie, ktoré vám merajú čas na sociálnych sieťach. Inteligentné telefóny vám tiež umožnia nastavenie množstva denných dát.

Ak sa rozhodnete vybrať niekde s priateľmi a urobíte si fotografie, nemusíte ich hneď za každú cenu pridať. Užívajte si prítomnosť vašich priateľov a na sociálne siete si vyhraďte čas až potom, čo sa s nimi rozlúčite.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: