Plant parents: V čom spočíva nový trend mileniálov?

„Plant parents“ alebo „rastlinní rodičia“ sú novým trendom pri starostlivosti o rastliny. Je tu však niekoľko povinností, ktoré by ste mali vedieť predtým, ako sa do tohto záväzku ponoríte. Nie je ich toľko ako pri dieťati či šteniatku, no aj rastliny potrebujú určitý typ starostlivosti a trpezlivosť.

Jeden z najzákladnejších krokov je urobiť si prieskum o potrebách jednotlivých druhov, ktoré si plánujete kúpiť. V dnešnej internetovej dobe stačí pár klikov a požadované informácie máte pred očami. Je dobré si tieto vedomosti zapisovať, keďže budete musieť dodržiavať rôzne postupy pre jednotlivé rastliny. V závislosti od typu budete musieť preskúmať ich potrebu slnečného žiarenia, vody, pôdy a podobne.

Prečítajte si aj: Motivácia citátmi a pozitívne myslenie – dokáže nám skutočne pomôcť?

Ako začať?

Predtým, než si rastlinu zaobstaráte, musíte sa zamyslieť nad tým, koľko miesta pre ňu máte, do akej výšky bude rásť a koľko z vášho času ste jej ochotní venovať. Kupovať si ju len kvôli tomu, že sa vám páči, je v tomto prípade nezodpovedné. Predtým, ako si ju prinesiete domov, by ste mali vedieť o svojich povinnostiach a zamyslieť sa nad tým, či sú pre vás zvládnuteľné.

V dobrom aj v zlom

Nemyslite si, že vaša rastlina bude aj pri vašej najlepšej možnej starostlivosti vždy dokonalá. A nenechajte sa tým odradiť. Musíte sa pripraviť aj na odstrihovanie suchých listov, čo je vo väčšine prípadoch prirodzené a zabezpečujete sa tým zdravý rast.

Ako plant parent môžete mať doma aj desiatky rastlín. Zdroj: unsplash

Dôležitou povinnosťou je aj správna technika polievania – nadmerné polievanie môže spôsobiť škvrnité listy, a naopak, nedostatočné polievanie môže znamenať odlamovanie a hnedé listy. Ak budete rastliny udržiavať príliš vlhké, môže to spôsobiť hnilobu koreňov alebo dokonca pleseň, preto na to vždy dávajte pozor.

Vaše „rastlinné deti“ sa vám za všetko odmenia

Vedzte, že rastliny vám pri správnej starostlivosti prinesú viac radosti do života. Nielenže skrášlia vašu izbu a budete sa v nej cítiť príjemnejšie, ale majú i pozitívny dopad na duševné zdravie. Získavate z nich čerstvý kyslík, ktorý pomáha upokojiť sa a tak znižovať hladinu úzkosti a stresu.

Prečítajte si aj: Netradičné krásy Slovenska aj sveta. Instagram je obľúbený pre cestovateľov

Prvorodičia

Ak sa teda rozhodnete prebrať zodpovednosť nad životom rastlín, tieto druhy sú pre začiatočníkov ako určené:

Sukulent – potrebuje iba minimálnu starostlivosť. Ak ho zabudnete poliať, nebude to vadiť, pretože táto rastlina má schopnosť vo svojich zdužnatených častiach udržiavať vodu po veľmi dlhú dobu.

Pre začiatočníkov sú sukulenty ideálne. Zdroj: unsplash

Sansevieria trojpása – je možné, že ste tento názov nikdy nepočuli, pretože je skôr zaužívané používať svokrin jazyk. Toto pomenovanie je odvodené od tvaru listov, ktoré sú dlhé, štíhle, s ostrým zakončením – niekedy ako jazyk svokry. Nemá však rada slnko a preto na to budete musieť pri plánovaní jej umiestnenia myslieť.

Aloa pravá – táto rastlina pochádza zo subtropickej Afriky a tak obľubuje sucho a vysoké teploty. Je známa i pre svoje liečivé účinky v rôznych oblastiach. „Krvou“ tejto rastliny je priezračný gél nachádzajúci sa vo vnútri listov, ktorý je veľmi bohatý na živiny. Pôvodní obyvatelia Južnej Ameriky jej dokonca pripisovali magickú moc.

Skalnica – vie byť krásnym dekoratívnym prvkom nielen vonku, ale aj v interiéri. O túto rastlinu by sa dokázal postarať aj človek s tou najmenšou trpezlivosťou. Pre jej trvácnosť bez žiadnych potrieb bola dokonca v niektorých kultúrach označovaná ako „nesmrteľná ruža“.

Rastliny v domácnosti majú pozitívny dopad na psychiku. Zdroj: unsplash

Inšpirácia

Ak hľadáte inšpiráciu u profesionálnych „plant parents“ alebo vás len zaujíma rastlinný dizajn interiérov, tu je zopár instagramových účtov, ktoré sa oplatí navštíviť:

@houseplantjournal – Darryl Cheng , muž žijúci v Toronte v dome plnom rastlín. Je autorom knihy The New Plant Parent a tiež vytvára videá, ktoré vám môžu byť nápomocné.

@urbanjungleblog – tu nájdete fotografie plant parents z rôznych kútov sveta. Jeden z adminov, Igor Josif, hovorí, že najlepšie je určiť si deň a časový úsek starostlivosti o rastlinu. Podľa neho by to všetko malo byť radostnou rutinou, kedy si čas užívate. Pustite si obľúbenú hudbu, uvarte kávu a každej rastline venujte niekoľko minút. Zisťujte, či sú šťastné, zalejte ich, prípadne odstráňte odumreté listy.

@thejungalow – ak vás okrem rastlín zaujímajú aj originálne dekorácie do domu či bytu, tento profil je pre vás ten pravý.

Autor: Lucia Líšková

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: