Praktické predmety bez praxe. Online výučba vzala študentom možnosť vyskúšať si budúce povolanie na vlastnej koži

škola práca z domu home office

Pandémia nám predstavila úplne iný život, než na aký sme boli zvyknutí. To, čo bolo včera samozrejmosťou, dnes už neplatí. To sa týka aj vysokoškolského štúdia. Prax, cvičenia či prednášky sa presunuli do online priestoru, kde nabrali úplne iný nádych.

Pre niektorých je tento spôsob výučby uľahčením štúdia, no pre iných to znamená absenciu praktických hodín a prípravy do budúceho povolania. Aj napriek snahám vynahradiť praktické hodiny online prednáškami sa nepodarilo študentom dosiahnuť maximum zručností, ktoré by za normálnych okolností nadobudli.

Prečítajte si aj: Vzťahy počas pandémie: Nemali by sme zabúdať na maličkosti

Skúsenosti v teréne sú nenahraditeľné

„O predmety sme prakticky neprišli, no prišli sme o ne teoreticky, pretože ich obsah nebol dostatočne naplnený,“ hovorí Ela z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študuje žurnalistiku. Dodáva, že išlo o praktické hodiny ako rozhlasová či televízna tvorba, ktoré bolo veľmi náročné odučiť cez internet. Za bežných okolností by mohli využívať priestory Mediálneho centra, kde by si mohli osobne vyskúšať prácu so všetkými technológiami, ktoré sú pre tieto predmety podstatné.

Iné skúsenosti, ktoré sa týkajú zmien alebo zrušenia predmetov, zažil aj Jaroslav, ktorý študuje na Fakulte telesnej výchovy a športu UK v Bratislave: „Prišli sme o zjazdové lyžovanie, keďže lyžiarske strediská nefungujú. Na ostatných športových predmetoch, ako je atletika či tanečný šport, sa zmenil spôsob výučby.“ Pri ďalších praktických hodinách, ako napríklad šprint či technika hodu guľou museli študenti natáčať videá a následne ich posielať profesorom.

Študenti prišli pre pandémiu o viaceré skúsenosti spojené s praktickou výučbou. Zdroj: pexels

Videá a fotky pre medikov

O strate kvality výučby a chýbajúcich praktických ukážkach hovorí aj Sabína, študentka fyzioterapie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave: „Masáže, diagnostika a terapia funkčných porúch – to sú predmety, ktoré videohovor nemá šancu nahradiť. Profesori sa nám snažili opísať, ako vykonávať jednotlivé hmaty, mobilizácie a podobne, ale musím priznať, že sa to z toho dalo pochopiť len ťažko.“

Do online priestoru sa museli presunúť aj študenti medicíny. „Praktické cvičenia ako mikrobiológia a patologická anatómia sme taktiež riešili online formou,“ uviedol Kristián, ktorý študuje na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Avšak prístup vyučujúcich hodnotí pozitívne a tvrdí, že vynaložili množstvo úsilia, aby sa kvalitou priblížili k bežnému prezenčnému vyučovaniu. „Pedagógovia do prezentácií zakomponovali fotky a videá, ktoré vopred natočili. Vždy boli otvorení akýmkoľvek otázkam a povzbudzovali nás, aby sme ich kontaktovali aj na ich osobný e-mail v prípade ďalších otázok.“

Prečítajte si aj: Minister školstva Gröhling: Zrušenie maturít bolo správne rozhodnutie

Bez praxe aj stáže

Zmeny vo vyučovaní či straty predmetov neboli jediný problém. Mnohé odbory vo svojom študijnom pláne zahŕňajú povinnú prax či stáže. „Školskú prax počas roka nám takmer celú zrušili. V nemocnici a zariadeniach som bola len vo februári a v októbri,“ vraví Sabína.

„V júni mávame letnú mesačnú prax, ktorú si vybavujeme sami. Bol to veľký problém, pretože nás nikde nechceli brať. Situácia bola v tom čase neistá a nikto nevedel, ako má konať,“ upresňuje situáciu študentka. Ďalej hovorí, že sa jej prax napokon podarilo zohnať len vďaka známym.

Niektoré školy ponúkali stáže online, to však často nestačí. Zdroj: pexels

„Prišli sme o väčšinu stáží z propedeutiky, vnútorného lekárstva a chirurgickej propedeutiky. Keďže sa v septembri začala pandemická situácia znovu zhoršovať, tak nám zrušili stáže v nemocniciach. Riešením bolo prechod na online formu stáží,“ približuje Kristián. „Každý týždeň sa nám mal venovať priradený doktor a vysvetliť nám podstatu danej témy a následne si prejsť konkrétne príklady z praxe.“

Nakoľko stáže boli vedené doktormi, často sa stávalo, že ich urgentne zavolali ku pacientom, operáciám či k ľuďom s ochorením Covid-19 a tak museli stáž okamžite opustiť. Ďalšou komplikáciou boli aj problémy s pripojením či technikou. „Niektorí doktori sa s takýmto typom výučby stretli po prvýkrát alebo s ním boli málo stotožnení,“ tvrdí študent.

Prečítajte si aj: Pocity úzkosti spôsobené jedným klikom. Online štúdium nezvládali všetci jednoducho

Osobný kontakt je základ

Pre študentov zdravotných odborov je základným elementom komunikácia a kontakt s pacientmi. Aj o ten počas pandémie prišli. „Veľmi mi chýba kontakt s pacientmi, to ma na mojom odbore najviac baví, keď ideme do nemocníc a pacientov aspoň nachvíľu rozveselíme od tých šedých dní, porozprávajú nám o svojich životoch a počas toho si ani neuvedomujú, že vlastne cvičia či rehabilitujú,“ hovorí Sabína.

„Mám rada ten pocit, keď za nejakým pacientom chodím pravidelne a vidím, ako sa mu stav postupne zlepšuje alebo že mu rehabilitácia skutočne pomohla a uľahčila život,“ dopĺňa. To, ako jej táto časť chýba, si uvedomila až pri dištančnej forme štúdia.

Podobný názor zdieľa aj Kristián: „Myslím si, že fyzický kontakt s pacientom patrí medzi esenciálne činnosti, ktoré sú potrebné pre formovanie vzťahu ku nášmu budúcemu povolaniu.“

Fyzický kontakt je pre študentov často kľúčový. Zdroj: pexels

Každá minca má dve strany

Aj napriek všetkým nepríjemnostiam, ktoré nám pandémia doniesla, si študenti našli aj svetlé stránky. Či už išlo o nižšie náklady spojené s cestovaním či ubytovaním alebo možnosť zarábať si popri škole. Mnohí spomínajú aj ochotu profesorov, ktorí sa snažili o čo najkvalitnejšiu náhradu výučby. „Myslím si, že vzhľadom na ťažkú a nepredvídateľnú situáciu bola náhrada zvládnutá tak dobre, ako sa len dalo, a vyučujúci boli vždy zhovievaví a ústretoví,“ hovorí Kristián.

Pandémia nám ukázala to, že aj tie najobyčajnejšie veci v živote si musíme vážiť. Mnohí tvrdia to, že sa vďaka tejto situácii naučili byť viac vďační. „Dúfam, že si väčšina ľudí vezme z minulého roka ponaučenie a viac ocení tie veci, ktoré sú v živote skutočne dôležité,“ dopĺňa na záver Sabína.

Titulná fotografia: pexels

Zdieľajte článok

Komentáre: