Študenti UKF prišli s novým projektom, maturantom pomáhajú s učením

študent študovať unsplash

Maturita je už za rohom. Výučba však prebieha online a presná forma tohtoročných maturít je neznáma. Študenti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa preto rozhodli priložiť ruku k dielu, a to projektom Zmaturuj za minútu.

Projekt Zmaturuj za minútu je dielom študentov, spolužiakov a priateľov študujúcich na Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy UKF v Nitre. Online projekt je šírený cez sociálne a podcastové platformy. Cieľom je pomôcť maturantom dosiahnuť pri maturitnej skúške čo najlepšie výsledky.

,,Pravidelne študentom prinášame doplnkový materiál k maturite v podobe prerozprávaných krátkych audio výstupov literárnych diel, ktoré sú súčasťou maturitných tém‘‘ prezradili autori.

Prečítajte si aj: Praktické predmety bez praxe. Online výučba vzala študentom možnosť vyskúšať si budúce povolanie na vlastnej koži

Učenie zábavnou formou

Inšpiráciou pre online projekt bola najmä aktuálna situácia a s ňou spojené povinné dištančné vyučovanie. Množstvo učiva je potrebné zvládnuť vlastným odhodlaním. Zatiaľ, čo pre študentov vysokej školy je to bežná vec, pre maturantov to je novinka.

Tvorcovia projektu sa teda pokúsili, čo najlepšie vžiť do pocitov tejto skupiny mladých ľudí, viedli s nimi rozhovory a idea projektu bola na svete.

Projekt sa sústreďuje na širokú škálu diel. Zdroj: Zmaturuj za minútu

Zahraničné aj slovenské diela

Podcasty sú distribuované na ôsmich platformách. Z tých najznámejších ide o Spotify, Google Podcasts alebo Apple Podcasts. Študenti môžu diela taktiež nájsť na Instagramovom účte @zmaturujzaminutu. Nahrávky majú jednu minútu, obsahy sú výstižné a krátke, aby si ich študenti mohli rýchlo a stručne zapamätať. Pomocou nahrávok si študent zopakuje autora, literárne obdobie, obsah diela a svoje vedomosti.

Okrem podcastu je vždy ku každému dielu prichystaný aj online kvíz, ktorý obsahuje zopár otázok, a tak si maturanti môžu overiť, ako dobre sa započúvali do nahrávky. Kvízy sa nachádzajú v jednotlivých instagramových príbehoch. Medzi nahrávkami môžeme nájsť diela zahraničných autorov ako Anna Karenina, Malý princ, Kto chytá v žite, ale nezaostávajú ani diela zo slovenskej tvorby – Kým kohút nezaspieva, Statky zmätky alebo Neprebudený.

Projekt okrem vysvetlení ponúka aj kvízy na overenie znalostí. Zdroj: Zmaturuj za minútu

Zapojili sa aj známe tváre

Projekt na Instagrame k dnešnému dňu podporili desiatky osobností z verejného života, herci, influenceri či moderátori, dabléri, vlogeri a podobne. Profil na Instagrame bol zdieľaný napríklad hercami ako Vladimír Kobielsky, Mirka Partlová, Karin Hajdu, ale aj osobnosťami z hudobnej sféry ako DJ EKG a Mairee.

Niektoré osobnosti dokonca svoj hlas prepožičali a z vlastnej iniciatívy nahrali audio podklad k niektorým literárnym dielam. Na spomínanom profile môžeme započuť hlas komika Jána Gorduliča alebo Youtubera Expl0ited.

Projekt ocenili mnohé známe osobnosti. Zdroj: Zmaturuj za minútu

Projekt ocenil dokonca minister školstva

Projekt svoj účel spĺňa, čo je vidieť na každodennej báze pri reakciách na jednotlivé diela, ale aj v komentároch od maturantov a študentov. Študenti vo veľkom projekt ocenili a sami si pýtajú ďalšie diela. Najväčším potešením pre tvorcov projektu je skutočnosť, že svojím jednoduchým spracovaním literárnych diel naozaj pomáhajú maturantom v štúdiu.

Projekt Zmaturuj za minútu sa dostal do povedomia nielen študentov, ale aj ministra školstva Branislava Gröhlinga. Ten prácu študentov zdieľal na Instagrame so slovami, že ide o výborný projekt.

Prečítajte si aj: Vedátor: Popularizuje vedu a známy je aj vyvracaním hoaxov

Zmaturuj za minútu ani zďaleka nekončí

Tvorcovia na záver prezradili, že hoci každoročne obdobie stredoškolskej zelenej stužky prejde, Zmaturuj za minútu ani zďaleka nekončí. ,,Veríme, že budeme stredoškolákom aj naďalej dopĺňať ich študijné materiály a takýmto spôsobom im pomáhať,‘‘ dodali tvorcovia projektu na záver.

Autorka: Michaela Šoltésová

Titulná fotografia: unsplash

Zdieľajte článok

Komentáre: