Organizácia Chuť žiť má nový projekt. Vznikla prvá linka pomoci pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy

Na Slovensku vznikla prvá linka pomoci pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy. Linka patrí pod organizáciu Chuť žiť, ktorá na svojich sociálnych sieťach šíri osvetu o týchto poruchách a sebaprijatí. Okrem toho ponúka pomoc a poradenstvo pre blízke osoby trpiaceho človeka.

So skratkou PPP sa ľudia majú možnosť stretávať čoraz častejšie. Čo vlastne znamená? Je to skratka pre pomenovanie skupiny psychických porúch týkajúcich sa príjmu potravy. Môže ísť o mentálnu anorexiu, mentálnu bulímiu alebo o záchvatové prejedanie sa.
Mentálna anorexia sa prejavuje nechutenstvom do jedla, ktoré často pramení zo skreslenej predstavy o svojom tele. Bulímia sa, naopak, prejavuje prejedaním a následným vyvolaným vracaním. Záchvatové prejedanie sa je ochorenie, ktoré charakterizuje nutkavá konzumácia obrovského množstva jedla, ktorá nie je vyvolaná hladom.  

Príčiny týchto porúch

Všetky tieto poruchy spolu súvisia a vytvárajú skupinu psychologických problémov a porúch príjmu potravy. Spomenuté ochorenia sa objavujú prevažne u dievčat a mladých žien v období dospievania. V tomto náročnom období má čoraz viac mladých ľudí problémy s PPP.

Prečítajte si aj: Aj psychológa si treba starostlivo vybrať. Ako vyzerá prvé sedenie a práca odborníkov?

Môžu ich spôsobovať rôzne faktory, či už telesné, psychické alebo kultúrno–spoločenské. Psychiku človeka vo veľkej miere ovplyvňujú aj sociálne siete. Práve tam sa často prezentuje nádherný vzhľad a dokonalé krivky tela, čo môže viesť k porovnávaniu, frustrácii a následnému vzniku psychických ochorení.

O projekte Chuť žiť

Negatívny vplyv sociálnych sietí podnietil zakladateľku projektu Chuť žiť Valentínu Sedilekovú k založeniu linky pomoci. „V dnešnom svete zažívame krízu identity. Sme stratení v našom svete, ovplyvnení sociálnymi sieťami, porovnávaním sa a stlačení pod tlakom noriem, ktoré nedokážeme alebo nechceme spĺňať. Všetci nás učia, akí máme byť pekní, milí, krásni, usmiati, inteligentní, úspešní, ale nikto nás neučí, aby sme si cenili to, akí naozaj sme. A aby sme si cenili a vnímali našu výnimočnosť a čím sme jedineční,“ uvádza v jednom z videí na YouTube.

Podľa odborníkov je rozhovor s človekom trpiacim PPP prvým krokom k liečbe. Fotografia: pixabay.com

Telefonická linka je určená  pre všetkých, ktorí majú pocit, že trpia jednou z porúch prijímania potravy. Tím tvorí skupina psychológov, psychiatrov a výživových poradcov. Organizácia je už nejaký čas k dispozícii na sociálnych sieťach Facebook, Instagram a na YouTube. Okrem toho fungujú na webovej stránke s názvom chutzit.sk. Projekt šíri osvetu o PPP, ponúka praktické rady či kvalitný obsah s informáciami o týchto poruchách, a tiež zaujímavé rozhovory s odborníkmi. Poskytuje aj online webináre a poradňu pre rodičov.

Rozhovor je prvým krokom k liečbe

Rozhovor o tejto problematike je prvým krokom k liečbe u človeka, ktorý trpí PPP. Vďaka odborníkom mnoho ľudí nájde nový zmysel života. Psychológovia im spoločnými silami pomôžu prekonať predsudky voči svojmu telu. Ľudia, ktorí trpia poruchami príjmu potravy spoznajú svoju vlastnú jedinečnosť a hodnotu, ktorá je nevyčísliteľná.
Táto náročná doba priniesla aj pozitívne výsledky. Čoraz intenzívnejšie sa kladie dôraz na duševné zdravie, ktoré už  nie je  v spoločnosti tak tabuizovanou témou, ako doteraz.

Na linku pomoci môžu ľudia volať bezplatne. Dovolajú sa na ňu počas pracovných dní v hodinách, ktoré sú uvedené na webovej stránke www.chutzit.sk. Číslo bezplatnej linky pomoci je 0800 221 080. Okrem telefonického kontakt môžu ľudia využiť aj mailovú poradňu.

Autor: Marianna Hanobíková

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: