Zakladatelia UKF E-Sports: Naším cieľom je vybudovať na univerzite e-športové prostredie, ktoré by študentom vyplnilo voľný čas

Vytváranie e-športového prostredia, reprezentácia univerzity na hráčskych súťažiach a vyplnenie voľného času študentov. To sú tri hlavné myšlienky organizácie UKF E-Sports, ktorá vznikla na UKF v Nitre.

Realizáciou UKF E-Sports chcú zakladatelia vybudovať na univerzite hráčske prostredie. „Ako čas plynie ďalej a technologický pokrok je čím ďalej, tým viac spätý s človekom ako takým, považujeme za vhodné priblížiť e-šport aj študentom, ktorí sa s ním ešte vo svojom živote nestretli,“ opisuje hlavnú myšlienku UKF E-Sports jedna zo zakladateliek Radka Balážová.

Za založením organizácie stoja študenti Daniel Ürge, Radka Balážová a Dávid Galaba, ktorí zastávajú funkcie vedúcich. Vytvorili ju spolu s podpredsedom pre mládež a šport v Študentskej rade vysokých škôl Antonom Cvikom a taktiež s pomocou Študentského parlamentu. Postupom času sa inštitúcia rozrastala a momentálne má osem členov. „Každý máme svoju vlastnú pozíciu a môžeme s pokojným srdcom povedať, že nám to ide vynikajúco,“ dodáva Radka.

Reprezentácia univerzity

Organizácia je určená pre študentov všetkých fakúlt UKF v Nitre, keďže jej hlavným cieľom je reprezentovať univerzitu v hráčskych súťažiach. Organizátori priznávajú, že sa nebránia ani pomoci doktorandov či pedagógov. Každý študent UKF sa môže stať členom UKF E-Sports. Nábor prebieha prostredníctvom dotazníkov na Facebooku, Instagrame a na Discorde.

Nábor nových hráčov prebieha prostredníctvom dotazníka. Obrázok: UKF E-Sports

Zakladateľka UKF E-Sports priznáva, že by spolu s tímom chceli posunúť reprezentáciu univerzity na vyšší level, a to predovšetkým účasťou v medzinárodných súťažiach. „Pracujeme na tom, aby sa čoraz viac ľudí dozvedelo o e-športe a vedeli viac doceniť hráčsku prípravu na rôzne herné súťaže,“ hovorí. Zároveň dodáva, že ak by sa momentálna situácia s COVID-19 zlepšila, majú v pláne vytvoriť workshop na rôzne témy spojené s e-športom. V budúcnosti sa nebránia ani príprave seminárov a prednášok s hráčskou tematikou. „Veríme, že by nám to pomohlo zviditeľniť a prezentovať našu organizáciu širšej verejnosti a vysvetliť, o čom e-šport vôbec je.“

Víťazi univerzitnej ligy

Členovia UKF E-Sports sa venujú hraniu rôznych hier. Najčastejšie sú to Counter Strike: Global Offensive, League of Legends a Hearthstone. Hry hrávajú v rôznych ligách podľa úrovne hráčov, ktorí sú rozdelení do tímov.

Prečítajte si aj: Novinky vo filmovej oblasti: Jeseň prináša niekoľko zaujímavých titulov

Medzi členmi UKF E-Sports sa nachádzajú aj úspešní hráči, ktorí sa umiestnili na popredných miestach v univerzitnej lige UniCup. „V našom tíme máme aj víťazov. Jeden z členov sa umiestnil na treťom mieste v hre League of Legends a ďalší na štvrtom mieste v hre Counter Strike: Global Offensive,“ dodáva.

Pozitívne ohlasy od študentov

Študenti vnímajú realizáciu e-športovej organizácie na UKF ako dobrý nápad. Rovnaké či podobné inštitúcie sa nachádzajú aj na ďalších vysokých školách, čo vytvára ideálnu konkurenciu. „Za veľké plus považujem ľudí, ktorí okolo organizácie pracujú s chuťou a výsledok je viditeľný. UKF E-Sports pomaly, ale isto napreduje. E-športy ako také sa dostávajú veľkou rýchlosťou do popredia. Preto by bolo vhodné, aby škola odmeňovala aj takých študentov, ktorí reprezentujú školu v tomto odvetví, nielen tých, ktorí sú úspešní v matematickej či geografickej olympiáde,“ dodáva študent Benjamín. Podľa jeho názoru by UKF mohla organizácii prispieť miestnosťou vybavenou hernou technikou, časom aj akreditovanými predmetmi, ktoré môžu hráčov primerane ďalej rozvíjať.

Členovia organizácie reprezentujú univerzitu v e-športovom prostredí. Obrázok: UKF E-Sports

„Ako študent na UKF som postrehol, že naša škola má vlastný E-Sports tím vo viacerých hrách, tak som to skúsil v League of Legends. Hru hrávam už viac rokov a vždy som chcel skúsiť hrať o level vyššie. Bol som veľmi rád, keď som sa dostal do tímu a mohol som hrať za našu školu. Je to hra, ktorá sa zakladá na tímovej práci a tú sme deň čo deň zdokonaľovali. Odohrali sme pár turnajov, zúčastnili sa rôznych podujatí a som rád, že som mohol byť ich súčasťou, pretože mi dali mnoho skúseností,“ uzatvára Kristián.

Autor: Klára Fodorová

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: