Novinky vo filmovej oblasti: Jeseň prináša niekoľko zaujímavých titulov

Druhá polovica roka 2021 priniesla aj napriek pretrvávajúcej pandémii niekoľko zaujímavých filmových titulov. Do jesenného výberu filmov sa dostali rôzne žánre vrátane hororu, historického fantasy či komédie. Medzi filmovými novinkami dominujú dlho očakávané sci-fi trháky.

Vtelenie zla (Malignant), režisér: James Wan

Fanúšikov slasher filmov (druh hororového filmu, v ktorom hlavnou postavou je masový vrah, pozn. redakcie) poteší novinka od austrálskeho režiséra Jamesa Wana. Wan má pod taktovkou úspešné hororové série ako Saw, The Conjuring alebo Insidious.

Film sa do kín dostal 2. septembra. Fotografia: instagramový účet @malignant_movie10

Film však nie je žiaden psychologický triler. Malignant sa svojimi krvavými scénami približuje hororom z osemdesiatych rokov. Dejovú líniu tvorí jednoduchá zápletka o žene, ktorú prenasledujú vízie vrážd. Príbeh sa náhle mení na šialený, miestami až zvrátene zábavný zážitok.

Duna (Dune), režisér: Denis Villeneuve

Film zobrazuje politické intrigy rodov, ktoré sa snažia ovládnuť púštnu planétu Arrakis a získať tak korenie melanž – vzácnu drogu, ktorá ľuďom dožičí dlhý život a mimoriadne psychické schopnosti. O sfilmovanie komplikovaného príbehu sa v minulosti pokúšali viacerí režiséri. Za povšimnutie stojí pokus Alejandra Jodorowského, ktorý si k tvorbe soundtracku prizval aj skupinu Pink Floyd, no nakoniec z finančných dôvodov od projektu upustil.

Film Duna sa do kín dostane 21. októbra, tiež bude dostupný aj na HBO Max. Fotografia: instagramový účet @dunemovie

Prvá filmová adaptácia bola vydaná až v roku 1984. Režíroval ju, dnes už legendárny, David Lynch. Hoci bola snímka diváckym fiaskom, samotný Herbert bol s filmom spokojný. Po takmer štyridsiatich rokoch sa réžie zhostil Denis Villeneuve, ktorý si divákov získal trilerom Prisoners, ale aj pokračovaním sci-fi filmu Blade Runner 2049.

Zelený rytier (The Green Knight), režisér: David Lowery

Nezávislé filmové štúdio A24 tento rok prekvapilo spracovaním artušovských básní Sir GawainaZelený rytier, pochádzajúcich zo štrnásteho storočia. Hlavnej úlohy Gawaina sa zhostil Dev Patel, známy zo seriálu Skins a z filmu Slumdog Millionaire.

Na Slovensku má film naplánovanú premiéru 21. októbra 2021, avšak v USA film vyšiel už 30. júla 2021. Fotografia: instagramový účet @thegreenknight

Dedinčania vykresľujú Gawaina ako udatného bojovníka. Pravdou je, že Gawain sa iba opíja a rozmýšľa, ako z boja cúvnuť. Cestovanie za bájnym Zeleným rytierom sprevádzajú otázky o zbabelosti a rytierskej cti. Divák môže vidieť, ako vyzeralo ústne tradovanie povestí v praxi. Dejová línia nie je nabitá akciou, ako by sa mohlo očakávať. Film napreduje svojím tempom a necháva diváka nasávať jeho pravú atmosféru.

Francúzska depeša Liberty (The French Dispatch), režisér: Wes Anderson

Pestrofarebný filmový svet režiséra Wesa Andersona v októbri rozšíri nový prírastok. Anderson ho opisuje ako „ľúbostný list venovaný novinárom“. Inšpiráciu našiel v redakcii amerického časopisu The New Yorker. Divák môže očakávať mnoho výstredných postáv, ktoré sa dostávajú do neuveriteľných situácií plných láskavého, ale aj čierneho humoru.

V slovenských kinách by sa mal objaviť 11. novembra tohto roku. Fotografia: instagramový účet @frenchdispatch

Dejová línia sa odohráva vo fiktívnom francúzskom mestečku a je prepojená udalosťami z minulého storočia. Očami novinárov môžu diváci sledovať napríklad kontroverzného predajcu umenia v bláznivých dvadsiatych rokoch či búrlivé protesty francúzskych študentov v máji 1968. Film je rozdelený na tri samostatné príbehy. V každom z nich sa objavujú známi herci, ako napríklad Bill Murray, Tilda Swinton, Timothée Chalamet alebo Willem Dafoe.

The Matrix Resurrections, režisérka: Lana Wachowski

Filmová séria Matrix je známa každému filmovému fanúšikovi. Po takmer dvadsiatich rokoch prichádza štvrtá časť série. Ponúka nadčasový komentár o hľadaní svojej identity, technologickom pokroku či kritickom vnímaní kapitalizmu.

Slovenské kiná film uvedú 22. decembra 2021. Fotografia: instagramový účet @thematrixmovie

Hlavné úlohy obsadili herci Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss v rolách Nea a Trinity. Tvorcovia urobili zmenu v obsadení Morphea, ktorého stvárňuje herec Yahya Abdul-Mateen II. Informácie o deji filmu sú zatiaľ obmedzené. Na internete sa vedú špekulácie o tom, akým smerom sa bude uberať nová časť moderného sci-fi. Filmový trajler je už síce na svete, ale prináša viac otázok ako odpovedí.

Autor: Viktória A. Bartová

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: