Nebo nad Štiavnicou: Počas vojny sa deti chodili zahrievať práve do nášho domu

Desiatky rokov chátrali banícke domčeky na kopci Nebo nad Banskou Štiavnicou. Nový život im vdýchol manželský pár, ktorý hľadal miesto na oddych v prírode. Zatiaľ, čo ostatní v nich videli len ruiny, oni v nich našli čaro štiavnickej minulosti a rozhodli sa ich zrekonštruovať a poskytnúť tak čarovné ubytovanie.

Prvú chalúpku Beáta spolu s manželom kúpili na inzerát s cieľom uniknúť na samotu a do prírody. Postupom času objavili, že na kopci nad Banskou Štiavnicou sa nachádzajú viaceré chalúpky, ktoré boli v jednej línii. Tie v minulosti tvorili jednu okrajovú štiavnickú osadu. ,,Boli a sú z nich ďalekosiahle výhľady z jednej strany, z druhej sú za nami už len lúky a les,” hovorí Beáta.

Chalúpky sú podľa ich odhadu 200 až 300 rokov staré, ale neexistujú k nim žiadne mestské záznamy. Najviac informácií sa im podarilo zistiť o najväčšej chalúpke, ktorú pomenovali ,,Modrá” v Nebi. ,,Máme o nej najviac informácií, nakoľko sme v kontakte s vnukmi posledných obyvateľov domu. Z ich príbehov z detstva sme sa veľa dozvedeli. Zo spomienok najstarších susedov vieme, že počas vojny sa deti z okolia chodili práve do nášho domu zohrievať, nakoľko mal najlepšie izolačné vlastnosti na rozdiel od okolitých, čisto kamenných domov. Náš je kamenno-hlinený.”

Chalúpky pri rekonštrukcii rozlišovali podľa farieb okien. Foto: Nebo nad Štiavnicou/Instagram

Rekonštrukcia pôvodných baníckych domčekov

Chalúpky našli v dezolátnom stave, keďže desiatky rokov chátrali v takmer neprekonateľnej húštine. Celkový proces renovácie domčekov trval osem rokov, kým sa prepracovali k záchrane štyroch chalúpok. ,,Cieľom bolo zamedziť, aby sa domy zbúrali a namiesto nich postavili nové v rôznych importovaných štýloch, ktoré sú dnes tak moderné. Práve výnimočnosť Štiavnice nás motivovala, aby sme obnovili pôvodný charakter týchto baníckych domov,” vraví Beáta. Za najväčší zážitok pri prerábaní podlahy považujú nález mincí z čias Rákocziho povstania, ktoré však nemajú žiadnu hodnotu.

Prečítajte si tiež: Zakladeľ Banky Lásky: Nápad vznikol nad hrobom Sládkovičovej Maríny

Modrá, Zelená, Oranžová a Biela

Chalupy dostali svoje názvy podľa farieb okien, vďaka čomu ich aj pri prerábaní rozlišovali. ,,V minulosti sa používali prírodné pigmenty na farbenie dreva alebo omietok, ktoré domy v Štiavnici oživili. Využila som túto skúsenosť a dnes majú chalúpky názov Modrá, Zelená, Oranžová a Biela v Nebi,” vysvetľuje Beáta.

Zároveň dodáva, že okno nie je len stavebný otvor, ale má aj hlbší význam – prostredníctvom neho nahliadame na okolitý svet. ,,Je to výstižné pre náš projekt, ktorý sme tu renováciou týchto domov postupne rozvinuli: umožňujeme návštevníkom Štiavnice ubytovať sa u nás, zakúsiť čaro obnovených pôvodných štiavnických interiérov, a tým aj nazrieť do nášho vnútra, ako veci vnímame, ako k nim pristupujeme. Je to teda o otvorenosti nápadov, mysle a o ich rozvíjaní.”

Najviac informácií sa zachovalo o chalúpke s názvom Modrá v Nebi. Foto: Nebo nad Štiavnicou/Instagram

Chalúpky na ubytovanie

Pôvodný plán manželského páru bol zachrániť len prvé dve chalúpky, ktoré spolu susedili: Modrú a najmenšiu Zelenú. Boli flexibilné najmä pre ich využitie – pre jednu alebo viaceré rodiny. Keď však v procese ich rekonštrukcie objavili tretiu a štvrtú, začali uvažovať inak. ,,Keď sme finalizovali tretiu chalúpku, Oranžovú, až vtedy sme začali uvažovať o tom otvoriť chalúpky ľuďom, ponúknuť im fascináciu týmto miestom, ktorú sme tu my zažili a zdieľať ju.”

Vytvorili miesto, ktoré poskytuje oddych, a ktoré je ponorené do zelene s výhľadmi až po Nízke Tatry. Ako dodáva Beáta, je tu možnosť zažiť všetky ostatné výnimočné benefity Štiavnice, ako napríklad Štiavnické vrchy, festivaly, umenie a energiu starého mesta.

Dôvod, prečo chalúpky po rekonštrukcii nepredali, je, ako hovorí Beáta, jednoduchý: ,,Hodiny vášho času, veľa ručnej práce, kedy sa vám bezútešná ruina mení na poklad priamo pod rukami, je extrémne silná skúsenosť. Pokiaľ to bude v našich silách, budeme aj naďalej miesto rozvíjať.”

Chalúpky sú vhodné pre jednu alebo viaceré rodiny. Foto: Nebo nad Štiavnicou/Instagram

Titulná fotografia: Nebo nad Štiavnicou/Instagram

Zdieľajte článok

Komentáre: