Kapitánka Volley Project UKF Nitra: Volejbal mi ponúka veľa životných príležitostí a skúseností. Už si neviem predstaviť, čo by som bez neho robila

Aj keď pochádza z východu Slovenska, do Nitry ju priviedol volejbal. Bianka Bodnárová je úspešnou členkou volejbalového klubu Volley Project UKF Nitra, kde sa počas minulej, ako aj počas aktuálnej sezóny dopracovala na funkciu kapitánky družstva.

Ako si sa dostala k volejbalu? Niekto ťa k tomuto športu viedol alebo si sa rozhodla sama?

K športu som sa dostala vďaka otcovi a bratovi, ktorí hrávali futbal. Konkrétne do volejbalového sveta ma priviedol tréner v mojom rodnom meste Snina. Netrvalo dlho, aby mi tento krásny šport učaroval.

Spomínaš si na časy, keď si bola vo volejbale nováčikom? Aké boli tvoje začiatky?

Moje začiatky boli veľmi rýchle, pretože som naskočila do idúceho vlaku. V prípravke som nestrávila veľa času a hneď som trénovala so staršími dievčatami. Na moje prvé volejbalové pokusy spomínam rada, aj keď tomu predchádzalo veľa uplakaných dní po tréningu.

Prečítajte si aj: Náš život sa točí v kole tréningov, školy a spánku, no všetko je o prioritách, vravia hokejistky

Minulý rok si bola kapitánkou tímu a inak tomu nie je ani počas aktuálnej sezóny. Ako si sa dopracovala k tejto funkcii?

Túto funkciu mi v klube udelil hlavný tréner s asistentom na základe prospešnej vzájomnej spolupráci z minulej sezóny. Som veľmi vďačná za ich prejavenú dôveru. Každá nová príležitosť, ako bola aj táto, ma v živote posunula ďalej a naučila ma niečo nové.

Volejbalu sa už venuješ niekoľko rokov. Čo ti tento šport za ten čas dal?

Šport mi určil môj životný štýl. Úprimne, neviem si predstaviť, čo iné by som bez neho robila. Napriek stráveným hodinám v zamknutej hale mi volejbal ponúkol veľa životných príležitostí a skúseností, množstvo veselých, ale aj smutných zážitkov, a hlavne priateľstvá, ktoré budú trvať minimálne do konca života. 

Bianka je kapitánkou volejbalového tímu, ktorý má na svojom konte mnoho úspechov. Fotograifa: osobný archív Bianky Bodnárovej

Ako často s tímom trénujete, a ako vyzerajú vaše tréningy?

Cez rozbehnutú sezónu sa počet tréningov v týždni točí okolo čísla osem až desať. Väčšinou sú to dvojfázové tréningy. Tie sú tvorené hracou alebo technickou prípravou v hale, kondično-koordinačnou zložkou, silovou zložkou a posilňovňou.

Ako sa pripravuješ na zápasy? Máš nejaký špeciálny predzápasový rituál?

Žiaden špeciálny predzápasový rituál nemám, ale obdivujem každého, kto áno. U mňa sú to klasiky, ako je dobrý obed, káva, pesničky, a hlavne oddych s čistou hlavou.

Prečítajte si aj: Atlétka Emma Zapletalová: Úspech si vyžaduje bojovnosť a pozitívne myslenie

Cez týždeň trénuješ a cez víkend máš zápasy. Dá sa nejako tento náročný režim skĺbiť aj so štúdiom na vysokej škole?

Všetko sa dá, ak človek chce. Niekedy, samozrejme, ide jedno na úkor druhého. Vždy sa však snažím nájsť balans medzi školou a športom. V prvom rade chcem byť s mojou prácou a výkonom spokojná ja sama, a následne aj všetci okolo mňa.

Študuješ učiteľstvo telesnej výchovy v kombinácii s anglickým jazykom. Prečo si si vybrala tento odbor?

Skromne môžem povedať, že v športe vynikám a jazyky ma odjakživa bavili. Dlho som hľadala ideálnu vysokú školu. Nakoniec si ona našla mňa. Pri výbere odboru som dlho nepremýšľala, jednoducho som spojila príjemné s užitočným. Táto kombinácia je pre mňa ako stvorená.

Najradšej relaxuje v spoločnosti rodiny a kamarátov. Fotografia: osobný archív Bianky Bodnárovej

Prečo si sa rozhodla pre štúdium v Nitre?

Konkrétne na UKF som sa nehlásila. Po maturite som dostala ponuku byť súčasťou extraligového klubu Volley Project UKF Nitra. V ten moment bolo o mojej budúcnosti rozhodnuté. Napriek tomu, že táto škola nebola v mojom hľadáčiku, som veľmi spokojná so systémom, profesormi, prostredím a novými ľuďmi, ktorí vstúpili do môjho života.

Popri tréningoch a škole ti určite nezostáva veľa voľného času. Ak sa ti však nejaká voľná chvíľa naskytne, ako ju najradšej tráviš?

Voľný čas najradšej trávim s kamarátmi, rodinou a priateľom. Najlepšie v nejakom príjemnom prostredí kaviarne alebo reštaurácie, kde si doprajeme niečo dobré pod zub. Tieto chvíle strávené s blízkymi mi pomáhajú, aby som aspoň na chvíľu vypadla zo sveta školy a športu.

Aké sú tvoje plány po škole? Chystáš sa naďalej venovať volejbalu, alebo ťa viac láka učiteľstvo?

Plány do budúcna si nerobím, nechávam sa unášať životom. Verím, že ma zavedie na tie správne cesty. Určite však viem, že chcem jedného dňa vyskúšať zahraničnú ligu, školské prostredie alebo inú činnosť, ktorá je spojená so športom či s edukáciou. Na poradí už nezáleží.

Bianka Bodnárová je kapitánkou volejbalového klubu Volley Project UKF Nitra. Zároveň je študentkou na Pedagogickej fakulte UKF v Nitre, kde študuje odbor učiteľstvo telesnej výchovy a anglického jazyka. Do Nitry dochádza až z ďalekej Sniny. Ak si chce oddýchnuť od školských a športových povinností, najradšej trávi čas s blízkymi pri káve alebo pri dobrom jedle.

Titulná fotografia: osobný archív Bianky Bodnárovej

Zdieľajte článok

Komentáre: