Návrhárka Lucia: Na Slovensku je veľa talentovaných ľudí, čo sa týka módy. Mnoho z nich však nemá odhodlanie ukázať sa

Luciu Hoosovú dlhšiu dobu zaujímala móda, a tak rozmýšľala nad založením vlastnej originálnej značky oblečenia. Chcela sa odlíšiť od konkurencie, preto začala tvoriť ručne maľované nohavice.

Čo ťa inšpirovalo k vytvoreniu značky Endless label?

Už dlhšiu dobu som rozmýšľala nad založením vlastnej značky, ale veľmi dlho som nemohla nájsť inšpiráciu, ako vytvoriť niečo originálne. Minulý rok som vo voľnom čase len tak pre zábavu začala maľovať na nohavice. Potom som dostala nápad, že by z toho mohla vzniknúť aj malá začínajúca značka. A tak som doobjednala pár ďalších vecí, dala dokopy kolekciu a vznikla značka Endless.

Ako vznikol názov Endless?

Inšpiráciu som našla na Instagrame. Dávnejšie som tam mala profil, kde som predávala nejaké svoje oblečenie alebo značkové veci zo second handov. Profil sa nazýval Endless vintage. Rozhodla som sa tento názov nemeniť a využiť ho pre meno novej značky.

Čo všetko si potrebovala na založenie takejto značky?  

Dalo by sa povedať, že len dobré nápady, nohavice a farbu. Ale v skutočnosti určite aj biznis znalosti. Chcela som, aby mala značka ozajstný úspech a vyzerala profesionálne. Minulý rok som sa väčšinu času zameriavala práve na biznis stránku vlastnenia značky a študovala som si k tomu materiály.

Ručne maľované nohavice sú štýlové a originálne. Fotografia: osobný archív Lucie Hoosovej

Čo obsahovala prvá kolekcia?

Prvá kolekcia obsahovala dokopy 25 kusov nohavíc, na ktoré som sa rozhodla zamerať. Primárnym produktom boli ručne maľované veci. Bolo ich však pomerne málo, a tak som k nim ušila ešte pár ďalších nohavíc. Tie už neboli maľované, ale skvele dopĺňali kolekciu.

Šiješ a maľuješ rifle sama alebo ti s výrobou pomáha aj niekto iný?

Čo sa týka šitia, zatiaľ to u mňa vyzerá amatérsky. Maximálne si trúfnem prešívať veci, ktoré treba upraviť. Sama som ešte nešila nohavice do kolekcie, ale určite sa chystám aj na to. Niektoré produkty z prvej kolekcie boli prerobené kúsky zo second handov, iné boli kúpené od dodávateľa. Maľovanie bolo vždy mojou záľubou, preto som všetky kreslené veci robila sama. Začiatky boli veľmi ťažké a išlo to extrémne pomaly.

Prečítajte si aj: Umelkyňa tvorí obrazy z machu: V každom výrobku máme kus duše a svoj dizajnový podpis

Ako vyzerá celý proces maľovania?

Môžem povedať, že maľovanie nie je až takou náročnou činnosťou, ale určite je to zdĺhavý proces. Často si za to sadnem až neskoro večer a kreslím napríklad do druhej v noci. Na začiatku mi trvalo aj mesiac, kým som vytvorila jedny nohavice. Bolo to však kvôli mojej lenivosti. Teraz je to už lepšie. V súčasnosti ma naháňa ďalšia kolekcia, preto stihnem jedny namaľovať aj za týždeň.

Je Endless zameraná len na ženy alebo pripravuješ kolekcie aj pre mužov?

V prvej kolekcii bola väčšina kúskov zameraná pre ženy. Avšak, mali sme aj jedny pánske nohavice a dva páry unisex nohavíc. Všimla som si, že záujem zo strany mužov bol pomerne veľký. Preto v budúcnosti do kolekcie zahrniem aj viac pánskych kusov.

Originálne nohavice značky Endless si obľúbili aj muži. Fotografia: osobný archív Lucie Hoosovej

Aké ceny si zvolila, čo sa týka produktov?

Snažila som sa ich prispôsobiť podľa času, ktorý som strávila nad produkciou jednotlivých nohavíc. Rovnako som myslela aj na to, aby veci neboli predražené. Chcela som, aby si ich mohli dovoliť aj ľudia, ktorí nemajú veľa peňazí na oblečenie, ale chcú podporiť moju kolekciu. Preto som nastavila rozmedzie cien od 20 do 50 eur.

Chcela by si vytvoriť a predávať aj iné oblečenie či doplnky?

V druhej kolekcii som plánovala vytvoriť aj nejaké bundy, ale po vypraní sa z nich farba ľahko zničila. Preto bude kolekcia obsahovať opäť len nohavice. V budúcnosti možno prídem s niečím novým, pretože sa nechcem zameriavať len na rifle. No zdalo sa mi dobré s nimi začať. Riadim sa heslom, že ak má človek cool nohavice, má cool celý outfit.

Aké máš plány so značkou do budúcnosti?

Nedávno som dostala jeden dobrý nápad. Chcela by som Endless rozšíriť medzi viacerých dizajnérov a talentovaných ľudí, ktorí zatiaľ tvoria oblečenie len pre seba či pre kamarátov. Mojím cieľom je spojiť viac ľudí, aby sa mohli prezentovať pod touto značkou a ukázať svoje návrhy. Myslím, že na Slovensku je veľa talentovaných ľudí, čo sa týka módy. Veľa z nich len nemá priestor a odhodlanie ukázať sa na sociálnych sieťach.

Lucia Hoosová študuje tlmočníctvo a prekladateľstvo na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pred pár mesiacmi si založila vlastnú módnu značku, ktorú nazvala Endless. Vo svojich kolekciách tvorí ručne maľované nohavice. Jej produkty majú čoraz väčší úspech, a to nielen u žien, ale aj u mužov.

Titulná fotografia: osobný archív Lucie Hoosovej

Zdieľajte článok

Komentáre: