Divadlo Andreja Bagara v Nitre uviedlo veľkolepý muzikál

Jozef a jeho zázračný farebný plášť sa po vyše 20-tich rokoch vracia späť na dosky slovenského divadla. DAB láka divákov na muzikál plný pozitívnej energie, spevu, tanca a hudby rôznych žánrov.

Muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť mal mať pôvodne premiéru už 24. septembra, avšak kvôli protipandemickým opatreniam bolo uvedenie tohto predstavenia na dosky DAB preložené na 22. októbra. Predstavenia nitrianskeho divadla sú pre aktuálne pandemické opatrenia zrušené.

Detský sen a hudba

Autormi inscenácie Jozef a jeho zázračný farebný plášť sú britský muzikálový skladateľ Andrew Lloyd Webber a libretista a textár Tim Rice. Divadlo Andreja Bagara sa rozhodlo vdýchnuť muzikálu nový život a pod vedením režiséra Petra Oravca vzniklo veľkolepé hudobné a scénické predstavenie. ,,Diváci sa akoby švihnutím čarovného prútika dostanú z Izraela do Egypta, do pyramídy, do faraónovho paláca, uvidia osemmetrovú ťavu. Na javisku vyjde päťmetrové slnko, ktoré oslepí divákov, a ktoré je zároveň faraónovým trónom. Deti bude po javisku prevážať veľký žltý školský autobus,” povedal režisér Peter Oravec v tlačovej správe DAB pri otváraní sezóny.

Pôvodná školská kantáta pre školský zbor sa v DAB premenila na multižánrovú show. Tá vyrozprávala starozákonný príbeh o Jozefovi a jeho bratoch. Dej muzikálu otvárali prichádzajúci rodičia s deťmi, ktorí svojským spôsobom vyprevádzali svoje ratolesti na výlet. Po nástupe do autobusu narátorka v podaní Andrey Sabovej deti prevedie príbehom od zasľúbeného Kanaánu až po staroveký Egypt. Piesňami vyrozpráva príbeh muža, ktorý aj napriek ťažkým životným skúškam naďalej verí svojim snom.

Inscenácia obsahuje minimum hovoreného slova. Divákov po celý čas sprevádza hudba, a preto, podľa slov Petra Oravca, piesne nevyjadrujú len pocity, ale posúvajú príbeh Jozefa a jeho bratov. O hudbu sa postaral živý orchester pod taktovkou Júliusa Selčana.

Posolstvom muzikálu je mať odvahu veriť svojim snom. Foto: Ctibor Bachratý/DAB

Jozef a jeho plášť

Jozef, ktorého stvárnil Andrej Remeník, dostal svoj farebný plášť od otca. Príbeh hovorí o jedenástich neprajných bratoch, ktorí Jozefovi závidia, a preto mu zničili darovaný plášť, a aby sa Jozefa zbavili, rozhodnú sa predať ho do Egypta.

Muzikál nesie silné posolstvo, ktorého hlavnou myšlienkou je nikdy nestratiť odvahu veriť svojim snom. Jozef stvárňuje postavu, ktorá aj napriek neľahkému životu stále verí, že sa mu splnia sny. Muzikál je pútavá a hudobne bohatá metafora o láske a nenávisti, zrade, odpustení, no najmä o odhodlaní žiť svoj sen aj napriek neľahkým prekážkam.

Do príbehu vniesol humor a dobrú náladu faraón, ktorý divákom predviedol šialený rock’n’roll. Postavu faraóna stvárnil Juraj Ďuriš. Faraón je ten, ktorý Jozefa vyslobodí z väzenia, pretože Jozef zachránil Egypt pred hladomorom. Následne sa hlavný hrdina stretáva so svojimi jedenástimi bratmi, ktorí pricestovali do Egypta. V priebehu deja sa Jozefovi podarí získať späť svoj farebný plášť, ktorý mu na začiatku príbehu od už spomínanej závisti roztrhali bratia.

Postava faraóna predviedla šialený egyptský rock’n’roll. Foto: Ctibor Bachratý/DAB

Farebne živé kostýmy

DAB pre divákov pripravilo muzikál plný živých farieb. Kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová vytvorila približne 120 farebných kostýmov. Tie na javisku predniesli divákom farebnú hru prelínajúcich sa farieb. Scéna bola vďaka tomu detsky, farebne živá a hýrila farbami. Okrem toho si návštevníci divadla mohli na prvej premiére pozrieť aj výstavu, ktorá im dokonalo sprostredkovala proces tvorby kostýmov a zároveň aj scénografiu muzikálu.

Ako uviedla dramaturgička muzikálu Slavka Civáňová v tlačovej správe, kostýmy sú výrazne štylizované. ,,Prelínajú sa v nich historické a súčasné motívy, kombinácia prvkov starovekého Egypta a rock’n’rollu, či tradičné židovské motívy s dizajnom súčasnej módy. Využívajú nadhľad a vtip, ako napríklad kostým Putifárky, kaftany s kankánovými sukňami. Pohrávajú sa aj s odkazmi na súčasnosť a popkultúru – parochne v štýle Amy Winehouse,” uviedla Slavka Civáňová.

Muzikál je postavený na starozákonnom príbehu Jozefa a jeho bratoch. Foto: Ctibor Bachratý/DAB

Projekcie a scéna na javisku

Okrem hudby či tanečníkov hýriacich farbami sú súčasťou muzikálu aj projekcie, o ktoré sa postaral výtvarník a multimediálny umelec Erik Bartoš. Pracoval s princípom mappingu, optickej ilúzie a takisto s animáciou ilustrovaných motívov. ,,Výprava muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť v Divadle Andreja Bagara v Nitre pôsobí ako veľkolepý, koncepčne jednotný celok, v ktorom isté línie priestoru a veľkých projekčných plôch dotvára živosť, miestami až snová nápaditosť a hravosť kostýmovej zložky,” uzatvára Slavka Civáňová.

Projekcie sprevádzala aj javisková scéna, o ktorú sa postaral divadelný a filmový scénograf a architekt Pavol Andraško. Pri inscenácii sa využili viaceré možnosti divadelnej techniky, ktorú DAB ponúka. Projekcie spolu so scénou na javisku vytvorili jednotný veľkolepý koncept, živosť a istým spôsobom aj hravosť.

Zimomriavky a pozitívna energia

Zimomriavky, pozitívna energia, humor a estetický zážitok. To všetko bolo súčasťou celého predstavenia. Na javisku nechýbali živé, detsky veselé farby. Spev a tanech nenechali divákov vydýchnuť. Dej bol pútavý a muzikál tak splnil očakávania, vďaka ktorým prilákal divákov.

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre

Titulná fotografia: Ctibor Bachratý/DAB

Zdieľajte článok

Komentáre: