Spestrujú pobyt na katedre a organizujú akcie pre študentov. Konštantínov historický spolok privíta vo svojom tíme nových členov

Ak patríte medzi aktívnych študentov či študentky a študujete niektorý z odborov, ktoré ponúka Katedra histórie UKF, tento článok je pre vás. Študenti jednoodborovej histórie alebo učiteľstva histórie sa snažia spestriť pobyt na katedre spolužiakom v Konštantínovom historickom spolku. Jeho tradícia siaha k akademickému roku 2013/2014, kedy spolok vznikol a odkedy rozvíja svoju činnosť.

Členovia spolku pravidelne organizujú niekoľko podujatí. Medzi najobľúbenejšie patria slávne katedrovice historikov, ktoré sa konajú pravidelne raz v zimnom a raz v letnom semestri. Kvôli pandémii síce museli tieto akcie presunúť, ale už teraz sa tešia na nové ročníky.

Zaujímavé podujatia

„Okrem vedomostného kvízu, kde si otestuješ svoje znalosti, sú súčasťou katedrovíc aj zábavné súťaže, kde sa na chvíľu zmeníš na básnika a môžeš si vyskúšať úlohu trubadúra pri prednášaní básnických výtvorov. Jednou z našich akcii je aj grilovačka historikov, ktorej prvý ročník sme organizovali iba pred krátkym časom,“ popisuje člen spolku Roman.

Prečítajte si aj: Zakladatelia UKF E-Sports: Naším cieľom je vybudovať na univerzite e-športové prostredie, ktoré by študentom vyplnilo voľný čas

Akcie spolku však nie sú len o zábave. Členovia pre svojich spolužiakov pripravili niekoľko zaujímavých besied – napríklad s učiteľkou Monikou Sivákovou z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi, finalistkou ocenenia Učiteľ Slovenska 2019 s témou „Dejepis inak“. „V minulosti medzi naše obľúbené akcie patrili aj historické kiná s premietaním filmov s dejepisnou tematikou či večery spoločenských hier,“ dodáva Roman.

Aktivity na Nitrianskych univerzitných dňoch

Spolu s kolegami z SPU a iných katedier UKF sa členovia spolku zúčastnili na sprievode počas Nitrianskych univerzitných dní v roku 2019. Okoloidúcim sa naskytol netradičný pohľad na stredovekého šľachtica a stredovekú devu, oravského sedliaka a Al Caponeho sediacich na traktore.

Členovia spolku na sprievode počas Nitrianskych univerzitných dní v roku 2019. Fotografia: Roman Brezina

„V súčasnosti sa snažíme prekonať toto náročné covidové obdobie, kedy sa akcie podobného charakteru konať nemôžu. Chceme preto zriadiť naše vlastné stránky na najpopulárnejších sociálnych sieťach a prinášať tak spestrenie jednotvárnych dní pre našich spolužiakov do pohodlia ich domova,“ uzatvára Roman.  

Ak vás článok zaujal a chceli by ste členom spolku pomôcť v práci, môžete ich kontaktovať na spolkovej e-mailovej adrese: khs.ukf@gmail.com. Získate tak nové vedomosti či zručnosti a zoznámite sa so spolužiakmi, ktorých ste za posledné dva roky nemali možnosť spoznať. Členovia spolku vás radi privítajú.

Autor: Bc. Roman Brezina (editovala: Aneta Černáková)

Titulný obrázok: Bc. Roman Brezina

Zdieľajte článok

Komentáre: