Erasmus+ v čase pandémie: Má cestovanie za štúdiom počas aktuálneho obdobia zmysel?

Možnosť vycestovať do zahraničia za štúdiom či za prácou sa každoročne ponúka študentom v rámci mobility Erasmus+. Aktuálna situácia spojená s obmedzením cestovania a opatreniami na zabránenie šírenia vírusu však mnohých odrádza od toho, aby túto príležitosť využili. Má cestovanie za štúdiom v čase pandémie zmysel? 

Každý študent, ktorý už absolvoval študijný alebo pracovný pobyt v zahraničí, odporúča ostatným, aby sa neobávali a možnosť Erasmus+ mobility využili. Inak tomu nie je ani v prípade Kataríny, ktorá v roku 2019 vycestovala na študijný pobyt do Nemecka. 

„Erasmus pobyt absolútne odporúčam, bol to top polrok v škole. Zistila som, že zvládnem fungovať v zahraničí, že sa viem dorozumieť v dvoch jazykoch, nemám problém komunikovať s kýmkoľvek a viem sa o seba postarať. Zo štipendia síce človek nevyžije, ale skúsenosť je to na nezaplatenie,“ hovorí študentka, ktorá tento rok nastúpila na doktorandské štúdium. 

„Papierovačky“ pred pobytom

Vycestovať za štúdiom ju nepriamo presvedčil jej priateľ, ktorý sa tiež rozhodol prihlásiť na pobyt v zahraničí. „Povedala som si, čo budem v Nitre bez neho, pôjdem aj ja. A tak v septembri 2019 odišiel on do Istanbulu a ja do Nemecka na univerzitu v Passau.“ 

Nevýhodou, ktorú musí každý študent pred pobytom absolvovať, je množstvo papierov a žiadostí, ktoré je potrebné zariadiť. Zdĺhavé vybavovanie dokumentov však stojí za zážitky, ktoré následne študenta v zahraničí čakajú. Počas mesiacov, ktoré Katarína strávila v Nemecku, mala možnosť absolvovať množstvo výletov a podujatí. Tie jej priniesli veľa spomienok.

„Študentské organizácie usporadúvali výlety po Bavorsku, rôzne tematické párty a eventy. Ďalší program sme si vytvorili v našej skupinke so študentkami. Na striedačku sme sa každú nedeľu navzájom pozývali na obed a verte, že sa varili samé dobroty! Často sa k nám pridali ďalší ľudia a vznikali z toho nesmierne príjemné nedeľné popoludnia,“ spomína si.

Život na univerzite

Štúdium na univerzite v Nemecku hodnotí doktorandka na výbornú. Škola, v ktorej študovala, mala krásne prostredie a príjemnú atmosféru. V menze bol veľký výber dobrého jedla a v univerzitnej knižnici sa vraj učilo samo. Katarína si v dobrom spomína aj na vyučujúcich, ktorí boli trpezliví a ochotní. 

„Najkrajšie spomienky mám na učiteľa nemeckej gramatiky. Za celý môj žiacky a študentský život som sa nenaučila viac, ako za pár týždňov s týmto človekom. Nezabudnem ani na deduška, ktorý nás učil ruskú gramatiku. Najradšej rozprával o rodine posledného ruského cára,“ vraví. 

Vycestovať či nevycestovať? Touto otázkou sa počas aktuálnej situácie zaoberajú mnohí vysokoškolskí študenti. Foto: Pixabay.com

Vyučujúci sa snažili zahraničným študentom vyjsť v ústrety. Aj vďaka tomu Katarína zvládla skúškové obdobie v krátkom čase. „Na druhej strane som si v Passau vybrala menej náročné predmety. Aj preto som mala skúšky hotové pomerne jednoducho. Záverečné vybavovanie papierov v Nemecku nebolo komplikované, a tak som sa na konci februára 2020 vrátila domov,“ dodáva.

Pandémia skomplikovala situáciu

Situácia s pobytmi v zahraničí sa skomplikovala na začiatku roka 2020, kedy sa na Slovensku objavili prvé prípady nakazených vírusom COVID-19. Študenti, ktorí boli v tomto čase na Erasme, dokončovali študijné pobyty alebo stáže rôznymi spôsobmi. Niektoré pobyty absolvovali v online priestore na Slovensku alebo v zahraničí. Iné mobility boli prerušené a následne mohli byť dokončené po prvej vlne pandémie. Niektoré študijné pobyty museli študenti ukončiť predčasne.

Študent Peter v tomto období absolvoval svoju pracovnú stáž na home office. Keďže sa na pobyt v Taliansku tešil, najhoršie preňho bolo zmieriť sa s tým, že počas karantény nebude môcť cestovať a spoznávať krajinu. Namiesto toho strávil svoju stáž za obrazovkou počítača. „Pozitívne však bolo to, že som sa mal čím zaoberať. Inak by boli dni, ktoré som musel stráviť doma, nekonečné,“ vraví. 

Tento rok sa dá opäť vycestovať

Začiatkom roka 2021 sa študentom opäť naskytla možnosť prihlásiť sa na Erasmus+. UKF v tomto roku zaznamenala o niečo menší záujem o využitie mobilít zo strany študentov, ako tomu bolo počas minulých rokov. Mnohým ľuďom sa cestovanie na dlhší časový úsek v aktuálnom období spája s obavami a neistotou. Veľa študentov sa preto rozhodlo, že na pobyt napokon nepôjde.

Prečítajte si aj: Štúdium v zahraničí: Líši sa kvalita vzdelania od toho nášho?

Podobnú situáciu zažívala aj študentka Ivana: „Ísť na študijný pobyt do zahraničia je už dlhšiu dobu mojím snom. V aktuálnej situácii, keď človek nevie, čo bude o týždeň, je pre mňa riskantné odísť na niekoľko mesiacov do cudzej krajiny. Preto som sa rozhodla, že to tento rok ešte nechám tak. Snáď sa už budúci rok situácia zlepší a ja si budem môcť konečne splniť svoj sen.“ 

Podmienky Erasmus+ sa budú prispôsobovať podľa pandemickej situácie

Prorektorka pre medzinárodné vzťahy UKF v Nitre Martina Pavlíková sa vyjadrila, že situácia ohľadom mobilít Erasmus+ sa bude vyvíjať podľa aktuálnej pandemickej situácie v danej krajine. 

„O prijatí študentov na zahraničné partnerské vysoké školy v prípade mobility Erasmus+ študijného pobytu rozhoduje príslušná zahraničná partnerská škola, ktorá následne stanovuje pravidlá v súčinnosti s podmienkami programu Erasmus+ a v súvislosti s opatreniami v rámci pandemickej situácie v danej krajine.“ Pavlíková ďalej dodáva, že každý študent môže štúdium v prípade zhoršenia situácie predčasne ukončiť a vrátiť sa späť domov. 

Online výučba sa stala bežnou súčasťou života vysokoškolákov. Foto: pixabay.com

Čo sa týka mobilít Erasmus+ pracovných stáží, študent sa môže sám rozhodnúť, či sa počas zhoršenej pandemickej situácie vráti domov a predčasne ukončí pobyt, alebo či stáž v zahraničí fyzicky dokončí. „Z minulosti máme skúsenosť, že aj napriek veľmi nepriaznivej pandemickej situácii sa niekoľko študentov UKF rozhodlo ostať na Erasmus+ stáži v zahraničí, pokiaľ s tým partnerská inštitúcia súhlasila. Avšak, mali sme aj niekoľko prípadov, kedy zahraničná partnerská inštitúcia našim študentom  Erasmus+ stáž kvôli pandémii predčasne ukončila a študenti boli nútení vrátiť sa domov,“ dopĺňa Pavlíková. 

Aké sú opatrenia?

Opatrenia na zabránenie šírenia pandémie sú v jednotlivých krajinách odlišné. O aktuálnych podmienkach a nariadeniach platných na UKF informuje pred vyslaním študenta na Erasmus+ mobilitu poverený zamestnanec Oddelenia pre medzinárodné vzťahy pri podpise Erasmus+ finančnej zmluvy. Podmienky Erasmus+ mobility sú zároveň písomne stanovené v Erasmus+ finančnej zmluve, ktorú študent podpisuje pred odchodom na mobilitu.

Aj keď je počas aktuálnej situácie o niečo menší záujem o využitie mobilít zo strany študentov, prorektorka pre medzinárodné vzťahy UKF Martina Pavlíková verí, že celková situácia sa bude zlepšovať, a že študenti sa budú opäť zapájať do Erasmus+ mobilít v hojnej miere. UKF v Nitre im túto možnosť ponúka. Viac informácií o Erasmus+ mobilite na UKF si môžete prečítať v brožúre.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: