Priestor pred Divadlom Andreja Bagara v Nitre na jar skrášli nový projekt

Divadlo Andreja Bagara v Nitre plánuje na jar priamo pred budovou umiestniť systém sedení. Tie majú priestor pred divadlom ozvláštniť a zároveň ľuďom ponúknuť príjemné posedenie v tieni.

SQUARE SEEDS je názov nového projektu, ktorý pripravuje Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Už na jar priestory pred budovou skrášli systém sedení. Projekt sľubuje príjemné posedenie v tieni na rozpálenej ploche námestia najmä v lete. Súčasťou sedení má byť zeleň, ktorá ľuďom poskytne tieň. Okrem toho budú aj oázami moderného dizajnu a umenia.

Sedenie pre širokú verejnosť

Projekt obsahuje systém objektov, ktorý širokej verejnosti ponúka posedenie, a taktiež im spríjemní trávenie voľného času na námestí. ,,Square Seeds spájajú v sebe viacero tém – umenie vo verejnom priestore, zelené stratégie, využitie solárnej energie, nové technológie, súčasný dizajn či revitalizáciu verejných priestranstiev v exteriéri určený pre preširokú verejnosť,” vysvetlila koordinátorka projektu Slavka Civáňová. Zároveň dodáva, že do procesu tvorby a vzniku projektu boli zapojení aj mladí ľudia.

Systém sedení vyrobili v Umelecko-dekoračných dielňach divadla. Tam budú aj umiestnené cez zimu. Foto: DAB

SQUARE SEEDS sú už hotové

Systém sedení, ktoré pomenovali SQUARE SEEDS, vyrobili v Umelecko-dekoračných dielňach DAB. Tam budú aj uskladnené počas zimy. Verejnosti budú sprístupnené pred divadlom na jar. ,,Budú priestorom pre príjemné posedenie na námestí v tieni zelene, ktorú budú samé produkovať s využitím solárnej energie, na báze ktorej bude fungovať zavlažovací systém,” dodáva Slavka Civáňová.

Objekty slúžiace na sedenie budú mať zakomponovanú aj živú zeleň. Súčasťou bude aj nádrž, ktorá má funkciu samozávlahového črepníka. ,,Povrch na sedenie bude vyrobený z dreva. V pódiu bude zemina, ktorá bude vyživovať prútenú architektúru zo živej zelene. Tá bude pre každý kvetináč vytvarovaná samostatne. Vytvoria sa tak živé sochy zo zelene, ktorých primárnou funkciou bude tvorba tieňa a oživenie námestia v podobe malej oázy,” hovorí architekt Michal Lošonský, ktorý je autorom objektov spolu s Ninou Protušovou.

Sedenia budú umiestnené pred budovou divadla na jar. Ľuďom majú ponúknuť príjemné posedenie v tieni. Foto: DAB

Zeleň a tieň ako hlavný motív

Hlavným cieľom projektu SQUARE SEEDS, ktorý už na jar skrášli Svätoplukovo námestie, je priniesť zeleň a tieň. Objekty budú mať podľa Michala Lošonského rovnaký tvar. Tvrdí, že dizajn je vytvorený tak, že objekt stačí pootočiť, a na pohľad bude mať inú podobu. ,,Samotná konštrukcia je prvá vrstva, tá druhá vznikne z nasadených vŕbových prútov, ktoré budú rásť ako živý objekt. SQUARE SEEDS tak budú fungovať ako veľký kvetináč, ktorý ponúkne aj miesto na sedenie. Má teda ambíciu stať sa zárodkom nových zelených, netradičných, umeleckých a inovatívnych technologických riešení priestoru Svätoplukovho námestia,” uzatvára Michal Lošonský.

Článok vznikol v spolupráci s Divadlom Andreja Bagara v Nitre

Titulná fotografia: DAB

Zdroj: Tlačová správa DAB

Zdieľajte článok

Komentáre: