Ochránia nás červené náramky pred zlom a nešťastím?

Na rukách okoloidúcich, priateľov alebo členov rodiny sa už dlhšiu dobu dajú pozorovať nevýrazné, jemne ozdobené červené náramky. Rovnako sa dajú zakúpiť na každom rohu. Tento módny doplnok však so sebou nesie hlboký význam, ktorý nie každý nositeľ pozná.

Už dávno predtým, ako začali byť červené náramky populárne, ich nosilo veľké množstvo ľudí. Niektorí verili, že ich majú chrániť, iní ich nosili preto, že im to prikázala stará mama alebo iný člen rodiny. Dôvody ich nosenia sa môžu líšiť, ale v závere sa všetky zhodnú na jednom. Majú podobný cieľ alebo efekt ako nosenie naruby niektorej časti oblečenia. Podľa povery by nás mali chrániť pred zlom, urieknutím alebo nehodami, ktoré môžu v značnej miere ovplyvniť náš život.

Pôvod červených náramkov

V histórii sa mapuje niekoľko kultúr a náboženstiev, ktoré náramky považovali za dôležitý symbol. Šnúrka bola presadzovaná ako znak nekonečnosti, vernosti či jednoty. Indiáni aj Tibeťania používali šnúrky alebo strapce na odháňanie duchov a magickú ochranu.

Ďalšou dôležitou súčasťou sú uzly, ktoré všetko zjednocujú. V keltskej kultúre predstavujú cyklus zrodenia a znovuzrodenia alebo symbol nadčasového poznania a večnosti ducha. Červená farba je považovaná za farbu sily, ohňa, šťastia, tolerancie a ochrany. Všetky tieto symboly spolu vytvárajú harmóniu, znak priateľstva, vzájomnej prepojenosti a bezpečia.

Červené náramky majú podľa povery chrániť pred zlom, urieknutím alebo nehodami. Fotografia: freepik.com

Kontext tohto trendu, ktorý pôvodne do sveta popularity priniesla slávna speváčka Madonna, pochádza údajne zo židovského učenia Kabala, podľa ktorého tieto náramky slúžia na odvrátenie zlého účinku, urieknutia alebo „zlého oka“, či „danie z očí“. Učenie Kabala je veľmi staré a môžu ho študovať iba muži za určitých dodržaných podmienok.

Spôsob nosenia náramkov

Môžeme povedať, že náramky sa predsa nedajú nosiť nesprávne. Avšak práve pri týchto je miesto ich umiestnenia celkom kľúčové. Obe ruky, na ktoré si ich môžeme priviazať, majú svojský význam a odôvodnenie.

Ľavá ruka je považovaná za nečistú. Hovorí sa o nej aj ako o ruke príjemcu. Práve cez ňu, podľa učenia Kabaly, do nás preniká všetko zlo, negatívna energia, karma, všetko nečisté. Tieto šnúrky by mali teda zastaviť konkrétne javy, ktoré by nás mohli negatívne ovplyvniť, či už pôsobením okolitého sveta, neživého a nehmotného, alebo ľuďmi okolo nás.

Prečítajte si tiež: Študenti SPU pripravili projekt, ktorý upozorňuje na podvýživu vo svete: Pomôcť môžete aj vy

Staršie generácie používali červené náramky predovšetkým na ochranu pred urieknutím. Ide o jav, ktorý sa prejaví najmä pôsobením závisti a nečistých myšlienok  od ľudí v našej blízkosti. To spôsobilo bolesti hlavy, nevoľnosť, závraty či rôzne iné ťažkosti, ktorých sa nemôžeme zbaviť žiadnou medicínou od doktora. Toto „zlo“ si musíme vyhnať z tela rôznymi babskými rituálmi. Najznámejší je zhadzovanie uhlíkov. Ak sa však zlých duchov a neprajníkov nebojíte a neveríte nato, náramok na pravej ruke vám má prilákať bohatstvo, úspech a duševnú pohodu.

Autor: Lenka Glogovská

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: