Vianočné odporúčania: Inšpirujte sa tipmi od redaktorov časopisu Občas Nečas

Blížia sa najkrajšie sviatky v roku, Vianoce. Je to čas, ktorý ľudia zvyknú tráviť v pohodlí domova, so svojou rodinou a blízkymi. Redakcia si pripravila niekoľko tipov na vianočné darčeky, ale aj sviatočné aktivity či na cestovanie.

Blížia sa Vianoce. Je to čas nákupov darčekov pre našich blízkych, ale taktiež oddychu pri klasických filmoch, ktoré na Vianoce nesmú chýbať. Pre milovníkov cestovania a vyhľadávania zaujímavých vianočných miest si redakcia pripravila tipy na najkrajšie vianočné mestá na svete.

Tipy na originálne darčeky od redaktorky Eriky

Aj keď sú Vianoce sviatkami pohody a radosti, existujú záležitosti, ktoré ich dokážu znepríjemniť. Medzi ne patrí aj nakupovanie vianočných darčekov. Veľa z nás vie z vlastnej skúsenosti, že sa neoplatí nechávať si nákupy na poslednú chvíľu. Ďalším problémom je, že niekedy nevieme, čo by sme mali kúpiť. Ponožky? Sveter pre babku? Parfum pre maminu? Preto prinášame niekoľko tipov, ktoré inšpirujú, prípadne aspoň pobavia či zaujmú.

Rodinný Scrabble plagát

Hru Scrabble určite mnohí poznajú. Jej úlohou je vyskladať na seba navzájom nadväzujúce slová za čo najvyšší počet bodov. Ak netúžite priamo po hre, potom vás možno zaujme plagát v podobe Scrabble, na ktorom je možné obsiahnuť mená vašich členov rodiny. Takže si vlastne necháte vyskladať rodinné Scrabble.

Kávový adventný kalendár

Otváranie okienok s čokoládkami neodmysliteľne patrí k Vianociam. Obľubujú ho najmä najmenší, ktorí netrpezlivo čakajú na prekvapenie v poslednom okienku s vianočným stromčekom. V prípade dospelých tu však máme ešte iný variant. Kvalitné kávové vrecúška na každý deň.

Fototlačiareň

Fototlačiareň je šikovná vec pre cestovateľov a dobrodruhov. Obyčajne sa zmestí do vrecka a tlačí fotky priamo z mobilu. Na jedno nabitie dokáže vytlačiť až 20 fotiek. Pracuje takzvane termotransferom a nevyžaduje žiaden špeciálny papier.

Šálka s maľovaným portrétom domácich miláčikov

Aj keď sa šálky nemusia zdať ako najoriginálnejší darček, dnes sa ich už ľudia snažia vylepšiť, prísť s novými nápadmi. Jedným z nich je aj maľovaný portrét psíka alebo iného zvieratka, keďže naši domáci miláčikovia nám robia spoločnosť a prispievajú k pravej rodinnej atmosfére.

Čo robiť počas sviatkov? Odporúča redaktor Róbert

V decembri k nám zavítajú najkrajšie sviatky. Je to ideálny čas spomaliť a stráviť ho v kruhu svojej najbližšej rodiny. Čo však počas tohto obdobia podniknúť okrem oddychu?

Vianočné sviatky môžete využiť aj na čítanie kníh, ktoré vám vyčarí úsmev na tvári. Foto: unsplash.com

Hranie spoločenských hier s našimi blízkymi

Či už je to Človeče, nehnevaj sa, Dobble alebo Pexeso, táto aktivita určite nemôže chýbať počas vianočných sviatkov. Pri hraní spoločenských hier sa uvoľníme, zasmejeme sa, porozprávame sa, no najmä strávime príjemný čas s našimi najbližšími.

Čítanie kníh

Typickou vianočnou aktivitou je pozeranie televízie. Okrem toho sa čas Vianoc dá využiť aj čítaním kníh. Čítanie vie vyčariť človeku úsmev na tvári, precvičuje jeho fantáziu, ale predovšetkým sa pri ňom dá skvele oddýchnuť.

Vianočná prechádzka

Ak už doma zavládne nuda, je najvyšší čas na ďalšiu aktivitu. Tou môže byť vianočná prechádzka. Prechádzanie sa pomedzi padajúce vločky navodí romantickú atmosféru Vianoc. Prechádzka navyše zabezpečí pravidelný pohyb, ktorý nám väčšinou počas sviatkov chýba.

Fotografovanie vianočných aktivít

Pred sviatkami každý z nás zdobí svoj príbytok. Toto obdobie sa spája aj so stavaním vianočného stromčeka, varením vianočných dobrôt a trávením času s rodinou. Keďže sú Vianoce iba raz do roka, ďalšou zaujímavou aktivitou je vytváranie vianočných fotiek počas spomínaných činností a ich následné doplnenie do rodinného albumu.

Zaujímavou aktivitou je aj robenie fotografií, ktoré si môžete zaradiť do rodinného albumu. Foto: unsplash.com

Inšpirácie na vianočnú filmovú pohodu od redaktorky Laury

K vianočnej pohode neodmysliteľne patria filmy a rozprávky. Bez mnohých z nich si niektorí z nás nevedia blížiace sa sviatky vôbec predstaviť. V zozname sa nachádzajú vianočné klasiky a rozprávky, ale aj ďalšie obľúbené filmy, ktoré sa počas Vianoc odohrávajú, alebo sme si zvykli ich počas tohto obdobia sledovať.

Prečítajte si aj: Čo má redakcia študentského časopisu na Vianociach najradšej?

Medzi najlepšie vianočné filmové klasiky patria česko-slovenské filmy, ako Tri oriešky pre Popolušku, Perinbaba, S tebou ma baví svet či ruská rozprávka Mrázik. K tradičným filmom patrí aj Denník Bridget Jonesovej, Vianočná žúrka a Posledné Vianoce.

Aj film Smrtonosná pasca sa považuje za vianočnú klasiku, aj keď ide o akčný triler s príbehom, ktorý sa odohráva počas vianočných sviatkov. Medzi ďalšie filmy, ktoré sa mnohým z nás spájajú s týmto obdobím, patria aj Sám doma, Predvianočná nočná mora od Tima Burtona, Polárny expres či Luskáčik.

Cestovateľské tipy od redaktora Róberta

Radi cestujete? Voľné dni pred sviatkami alebo počas Vianoc sa dajú využiť aj cestovaním. Inšpirujte sa miestami, ktoré sú najkrajšie práve v tomto období.

New York, USA

Nejedného z nás pri pozeraní filmov, ako napríklad Sám doma, očarí pravá vianočná atmosféra v srdci Manhattanu. Obrovské klzisko, úžasná vianočná výzdoba a k tomu ešte obrovský vianočný stromček v Rockefellerovom centre. Ten dotvára tú najkrajšiu romantickú vianočnú atmosféru v celých Spojených štátoch.

New York je považovaný za najkrajšie vianočné miesto. Foto: unsplash.com

Praha, Česká republika

Aj keď sa New York zaraďuje medzi najkrajšie vianočné miesta na svete, nemusíme chodiť až tak ďaleko, aby sme precítili pravú vianočnú atmosféru. Medzi najkrajšie momenty v Prahe patrí prechádzka krásne zasneženým Karlovým mostom, kde sa môžeme zastaviť na miestných vianočných trhoch, ktoré dýchajú históriou.

Salzburg, Rakúsko

Medzi skvosty európskych miest patrí aj jedno z rakúskych miest. Inak to nie je ani počas vianočných sviatkov. Dôvodov, prečo sa sem vybrať, môže byť hneď niekoľko. Salzburg, Mozartovo mesto, každoročne pripraví tie najkrajšie vianočné tradície od desivých čertov až po zasnežené ulice medzi vianočnými trhmi, kde si môžeme prechádzakou a s pochúťkou v ruke užívať čaro Vianoc.

Edinburgh, Škótsko

Ak má niekto rád kultúru britských ostrovov či párty pod holým nebom, mal by zavítať do hlavného mesta Škótska, Edinburghu. Historická atmosféra tu pretrváva aj počas vianočných sviatkov. Nachádza sa tu obrovský vianočný trh obklopený veľkolepou výzdobou a množstvom príjemných ľudí.

Autori: Róbert Jurčák, Laura Šimončíková, Erika Trnková

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: