Čo má redakcia študentského časopisu na Vianociach najradšej?

Vianoce sú dni pokoja a oddychu. Ľudia tento sviatok majú radi aj kvôli darčekom alebo rodinnej pohode, keď majú čas vypnúť od práce a povinností. Dôvodov, prečo ľudia milujú Vianoce, je však mnoho.

Zelený stromček, voňavé ihličie, svetielka, perníky či rodinná pohoda – to všetko sú symboly Vianoc. Väčšina ľudí sa tohto vianočného času nevie dočkať a hneď po Štedrom večeri rátajú dni do príchodu ďalších Vianoc. Inak to nie je ani v redakcii študentského časopisu Občas Nečas. Redaktori sa už tešia na prichádzajúce sviatky a poctivo sa na ne pripravujú.

Predvianočná atmosféra

Vyzdobené mestá a ulice, vôňa vianočného punču, radosť z nakúpených darčekov pre našich blízkych – to všetko patrí do predvianočnej nálady a atmosféry, ktorú zažívame ešte pred samotným Štedrým večerom.

Erika Trnková, ktorá je jednou z redaktoriek Občasu nečasu, vianočnú náladu prežíva už od polovice novembra: ,,My s mojou rodinou už od novembra tancujeme na vianočné pesničky, zdobíme dom a celkovo už nasávame atmosféru Vianoc.“ Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc pre Eriku sú aj vianočné trhy a voňavý punč či škorica. ,,Tento rok je tých trhov pre pandémiu menej, no aj tak je pre mňa vianočný punč jedným zo symbolov Vianoc,“ vraví.

Darčeky sú tradičnou súčasťou Vianoc, no v našej redakcii okrem toho dbáme aj na rodinu, pohodlie, pečenie a výzdobu. Foto: unsplash.com

Rodinná pohoda v pohodlí domova

Keď sa povie slovo Vianoce, väčšine z nás sa tieto dni spájajú s rodinou. Veď, čo je príjemnejšie, ako tráviť najkrajšie sviatky v roku s ľuďmi, ktorých nadovšetko milujeme? V dnešnom svete, ktorý ovládla pandémia, nie je nič lepšie, ako sa stretnúť s našimi blízkymi.

Sophia Baranovičová, ktorá je ďalšou z redaktoriek študentského časopisu Občas Nečas, nikdy nevnímala čaro Vianoc v rodinnom kruhu ako niečo zvláštne alebo výnimočné. Prinútila ju k tomu až pandémia. ,,Predtým som to tak vôbec nevnímala, no teraz som za Vianoce v kruhu rodiny úplne šťastná. Vianoce sú pre mňa dni, kedy sa nemusím nikam ponáhľať. Som doma, prejedám sa pečivom, oblečiem si chlpaté ponožky a pijem zelený čaj.“

Prečítajte si tiež: Tipy na zimný oddych: Predstavujeme niekoľko noviniek z oblasti sveta filmu a kníh

Aneta Černáková, šéfredaktorka študentského časopisu Občas Nečas, tiež trávi Vianoce v rodinnej pohode a v pohodlí svojho domova. ,,Na Vianociach mám rada čas, kedy môžem konečne tráviť dni oddychovaním a, samozrejme, s rodinou,“ hovorí.

Vianočné pečivo a dobroty na stole

Nebol by to článok o Vianociach, keby sme v ňom nespomenuli tradičné vianočné pečivo alebo dobré jedlo, ktoré každý rok leží na sviatočne vyzdobenom stole. Či ho už pripravujeme sami, alebo s rodinným príslušníkom, vždy si na vianočný čas doprajeme nejaké dobroty.

Vianočné pečenie nezanedbáva ani Aneta. Práve naopak, stalo sa to pre ňu neodmysliteľnou súčasťou Vianoc: ,,Rada pečiem, tak si to vypekanie vianočných koláčikov a následne ich pojedanie veľmi užívam.“

Pre Agnesu Kaľavskú, ďalšiu z redaktoriek časopisu, je jedným zo symbolov Vianoc varenie štedrovečernej večere. ,,U nás je to taká tradícia. Kým rodičia varia tradičnú večeru, my s mojimi súrodencami zdobíme stromček. Pre mňa je to neodmysliteľná súčasť Vianoc,“ dodáva.

Vianočná výzdoba

Aj keď mnohí ľudia nemajú radi rôzne vianočné svetielka či dekorácie, bez tejto výzdoby by tieto sviatky neboli skutočnými Vianocami. Rovnakého názoru je aj ďalšia z redaktoriek Kristína Danielová: ,,Bez vianočnej výzdoby si vôbec neviem predstaviť svoje Vianoce. Rôzne figúrky Santa Clausov, imelo, svetielka, jednoducho som toho veľký fanúšik.“

Aj keď mnohým takáto výzdoba pripomína skôr ,,gýč“, Kristína mnoho ozdôb a svetielok obľubuje. ,,Ja milujem tie krásne americky vyzdobené domy, kde je tých ozdôb veľmi veľa. Taká výzdoba mi dotvára vianočnú atmosféru najviac,“ dodáva na záver.

Autor: Barbara Virágová

Fotografie: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: