Tipy na zimný oddych: Predstavujeme niekoľko noviniek z oblasti sveta filmu a kníh

Počas aktuálneho obdobia sú študenti zahľadení do učebníc, ale za svoju snahu sa môžu odmeniť aj pauzou. Oddýchnuť si môžu pri kvalitnom filme či pri dobrej, pútavej knihe.

Rok 2021 sa pomaly blíži ku koncu. Podobne ako minulý, aj tento rok mnohí študenti prežívajú v pohodlí domova a obmedzenejšom kontakte s druhými. Napriek neistej situácii sa však stále môžu spoľahnúť na vychádzajúce filmy a seriály, ktorých ani tentoraz nie je málo.

Squid Game

Juhokórejská fiktívna dráma o súťažiacich, ktorí sa v dôsledku veľkých dlhov spoločne stretnú v súťaži o veľký balík peňazí. Jediná nevýhoda? Porazení budú „odstránení“. A to doslova. Squid Game si za krátky čas stihla získať milióny fanúšikov po celom svete. Teror, ľudské správanie v hraničných situáciách, aj tým sa tento seriál dostal rýchlo do popredia.

Ted Lasso

Príbeh milého a dobre mieneného amerického trénera, ktorý prichádza, aby zachránil anglický futbalový tím AFC Richmond. A to aj napriek úplnému nedostatku skúseností. Na Tedov nekonvenčný prístup k trénerstvu a neutíchajúci optimizmus si hráči v tíme musia zvykať, čo vyvoláva mnoho vtipných následkov. Na to, aby ste ho pozerali nemusíte byť žiadnym odborníkom vo futbale, pretože, ako v úvodnej epizóde Ted spomína, ani on sa v ňom vlastne nevyzná.

Wanda Vision

Americký televízny seriál natočený na motívy postáv Marvelu. Wanda Maximoff a Vision sa po udalostiach filmu Avengers: Endgame nasťahujú do mestečka Westview. Tam sa pred dotieravými susedmi snažia skryť svoju pravú identitu.

Psychologický triler Behind her eyes ponúka náhľad do sveta lucidných snov, závislostí a klamstiev. Fotografia: Instagramový účet @behindhereyesnetflix

Má to však jeden háčik. Identita nie je to jediné, čo sa Wanda snaží zakryť. Jednotlivé epizódy seriálu sú natočené v štýle rôznych amerických televíznych seriálov od päťdesiatych rokov po súčasnosť. Divák sa preto môže tešiť nielen obľúbeným marvelovým postavám, ale aj parodizácii vtedajšej spoločnosti.

Behind her eyes

Psychologický triler spracovaný podľa najpredávanejšieho románu Sarah Pinborough. Šesťdielny seriál sleduje život slobodnej matky, ktorá začína aféru so svojím šéfom, psychiatrom, zatiaľ čo sa v súkromí spriatelí s jeho tajomnou ženou. Seriál ponúka pohľad do sveta lucidných snov, závislostí, klamstiev a traumy. Nie je však taký predvídateľný, ako by si mnohí mohli myslieť.

The Chair

Výnimočná komédia o prvej žene inej pleti, ktorá sa stáva vedúcou Katedry angličtiny na univerzite Pembroke. Jin-Yoon sa snaží prekonať prekážky, ktoré jej univerzita kladie do cesty, avšak zdá sa, že väčšina ľudí okolo nej pracuje na tom, aby jej spôsobila ešte horšie. Ukážka nerovnováhy moci a privilégií, rasizmu, ale aj absurdít, ktoré univerzita ponúka.

Správa

Očakávaný film Správa od známeho režiséra Petra Bebjaka zobrazuje, ako dvaja väzni z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau dokázali utiecť a podať správu o pravej tvári týchto pracovných táborov. Samotný príbeh väzňov neobjasňuje, ale uvádza diváka priamo do diania. Postavy väzňov si zahrali slovenský herci Noël Czuczor a Peter Ondrejička. Film ponúka divákovi pútavý dej a dramatické situácie. Treba však dodať, že zobrazuje skutočnosť, ktorá nenávratne patrí do našich dejín.

Supernova

Supernova je film, ktorý sa zameriava na aktuálnu tému spoločnosti – inakosť. Veľmi jemne a presvedčivo podáva svedectvo o láske dvoch ľudí a o chorobe, ktorá sa im postavila do cesty. Príbeh divákovi ponúkne pohľad na lásku z iného uhla. Prekvapia aj zábery kamery na krásnu scenériu anglickej prírody, na ktoré je film bohatý. Skvelý herecký výkon podali herci Stanley Tucci a Colin Firth. Film ponúka nielen hlboké myšlienky, ale aj vtipné chvíle.

Seriál Squid Game sa za krátky čas stal senzáciou seriálového sveta. Fotografia: instagramový účet @squidgame

Ak patríte k milovníkom kníh, poteší vás niekoľko noviniek od známych autorov, ako napríklad zbierka poviedok od slávneho Jo Nesba alebo inšpiratívny román od Jozefa Banáša.

Pustovník: Slzy matky

Pustovník: Slzy matky je v poradí tretia kniha zo série Pustovník, ktorá oslovila širokú skupinu čitateľov. Ponúka pútavý dej, zaujímavú zápletku a hlboké myšlienky. Ústredný dej sa zameriava na boj dobra so zlom. Ako povedal samotný autor Vladimír Štefanič, nie je to fantasy príbeh, ale skôr rozprávka. Bohatá škála postáv, pričom každá z nich má svoj vlastný osud a postavenie v deji. Z tejto série už vyšli Pustovník: Muž s leopardom a Pustovník: Slzy zeme. Poslednou knihou z tejto série by mala byť Pustovník: Slzy rytiera. Jej vydanie je naplánované na jar budúceho roka.

Ostrov potkanov a iné príbehy

Známy autor Jo Nesbø prichádza s ďalšou knižnou novinkou zo svojho pera. Avšak, nebude to len jeden príbeh. Ide o zbierku poviedok, ktoré sú plné napätia a majú neočakávané rozuzlenie. Majster severského trileru si zvolil aktuálne, ale aj nevšedné témy poviedok. Sú plné prekvapenia a ponúkajú pohľad do budúcnosti. V knihe nájdete napríklad poviedku o doktorovi, ktorý si privyrába nájomnými vraždami, alebo príbeh o troch ľuďoch, ktorí stoja na streche mrakodrapu vo veľkomeste a čakajú na záchranu prostredníctvom vrtuľníka.

Som Baťa, dokážem to!

Príbeh svetoznámeho slovenského obuvníka Tomáša Baťu sa rozhodol spracovať do viac ako 500 stranovej knihy známy slovenský spisovateľ Jozef Banáš. „V týchto časoch sa nám akosi vytrácajú pozitívne vzory. Tak si vravím, ak niečo písať, tak o ľuďoch, ktorí nám majú čo povedať a tak nám troška svietia na našu cestu,“ hovorí autor v podcaste Knižný kompas. A práve takáto môže byť aj postava Tomáša Baťu. Inšpiratívna a vzbudzujúca motiváciu, že každé naše úsilie môže priniesť nečakane dobré a pozitívne výsledky. V knihe sa dozviete niečo zo života tohto výnimočného človeka, ale hlavne to, aká kľukatá bola cesta k vytvoreniu najznámejšej značky Baťa

Autorky: Marianna Hanobíková, Erika Trnková

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: