Tetovanie ako problém v zamestnaní: Môže nás pripraviť o prácu?

Sú pre firmy dôležité kvalifikácie alebo prihliadajú na vzhľad? Ako zamestnávatelia reagujú na extravagantný účes, nápadné tetovania či stále populárne piercingy? Sú naozaj problémom, aby sme si mohli nájsť zamestnanie?

Ak máte tetovanie, určite ste si už vypočuli prednášky od kamarátov a rodiny spojené s problémom pri hľadaní práce. Nekonečné poznámky, najmä zástupcov staršej generácie, ktoré tetovania mnohokrát považujú za neprijateľné. Kultúra tetovaní sa však za posledné dekády úplne zmenila. Dnes je to už nezameniteľný imidž mnohých ľudí.

Prečo sa hovorí o tejto téme

Tetovanie bolo donedávna pre človeka rizikom, ktoré sa snažil schovávať pred zrakmi nadriadených. Kedysi boli pre zamestnávateľov ľudia s tetovaním horšie uplatniteľní. V súčasnosti je to úplne inak. Všetko však závisí aj od profesie či od konkrétnej pracovnej činnosti.

Prečítajte si aj: Ako šetriť financie efektívne? Študenti sa podelili o svoje tipy

„Personalisti posudzujú vzhľad uchádzačov len u niektorých z obsadzovaných pozícií. Napríklad v obchodnom zastúpení by nápadné tetovanie alebo výrazné náušnice ešte stále mohli prekážať. Aj tu však záleží na okolnostiach. U predajcu skateboardov alebo reprezentanta výrobcu energetických nápojov je to úplne adekvátny výzor, vzhľadom k ich cieľovej skupine,“ uvádza portál karierainfo.zoznam.sk. Na stránke dodávajú, že v konzervatívnych odvetviach, ako sú napríklad zdravotníctvo alebo finančný sektor, sa však viac dbá na neutrálny či celkom seriózny vzhľad.

Kritériá závisia od typu profesie

Stále teda platí, že tetovanie je menej problémové pri klientele, ktorej zákazníkom je mladšia cieľová skupina, napríklad v profesiách ako barman či herec. Faktom je, že tetovania nezdobia len telá ľudí z nižších vrstiev, väzňov či rockerov. Práve naopak. Dnes môžeme stretnúť potetovaného napríklad aj vysokoškolsky vzdelaného človeka. Väčšina firiem pochopila, že neprijať človeka len pre jeho zovňajšok sa vo veľa prípadoch nevyplatí, a môžu tým prísť o  množstvo kvalitných ľudí.

Názory na tetovanie sa u jednotlivých zamestnávateľov líšia. Fotografia: osobný archív Denisy Múdrej

„V otázke vzhľadu sa všeobecný vkus v posledných rokoch výrazne posúva. Zamestnanci sú dnes aspoň v tomto ohľade oveľa tolerantnejší. Firmám to jednoznačne prospieva. Podporuje to pestrosť ich prostredia, v ktorom môže vyniknúť viac nadaných ľudí,“ tvrdí analytik pracovného portálu jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Taktiež musíme poznamenať, že v poslednom desaťročí si dalo mnoho mladých ľudí tetovanie. Ako im postupne pribúda vek a pracovne rastú, dostávajú sa na pozície manažérov a, pochopiteľne, sú zhovievavejší ku kolegom, ktorí majú tetovanie.

Práca v štátnej správe

Názory zamestnávateľov na viditeľne potetovaných pracovníkov sa líšia. V niektorých povolaniach musí ostať takéto vylepšenie zovňajšku ukryté pod odevom. V iných profesiách nehrá žiadnu rolu, práve naopak, je vnímané ako súčasť imidžu. Tetovanie majú generálne riaditeľky, bankári, učiteľky aj úradníci, keďže sa stále viac prihliada najmä na kvalifikácie a skúsenosti v predchádzajúcich zamestnaniach.

Predsa len sú zamestnávatelia, kde sa tetovanie neoplatí vystavovať na obdiv. Pri niektorých povolaniach majú zamestnávatelia v interných dokumentoch ošetrenú otázku tetovania na viditeľných miestach. Prekážkou by tak mohlo byť tetovanie na viditeľnom mieste, napríklad v armáde, polícii či čestnej stráži. Odôvodňujú to tým, že by tetovaním mohla byť znížená česť, vážnosť a dôstojnosť.  Ľudia s tetovaním sú stále v mnohých zamestnaniach vnímaní ako nepohodlní. Predtým, než sa vyberiete ísť pod ihlu tatéra, radšej zvážte, či to vo vašom zamestnaní nebude problém.

Autorka: Laura Šimončíková

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: