Bývanie v internátoch či v bytoch. Ktorú možnosť uprednostňujú študenti?

Veľa študentov sa po nástupe na vysokú školu túži osamostatniť, dostať sa ďalej od domova a pomaly sa pripravovať na budúcnosť, ktorú si chcú vybudovať. Preto jednou z prvých vecí, ktorú zväčša riešia, je bývanie. To, či sa študentom oplatí bývanie v byte alebo v internáte, závisí od viacerých faktorov, ktoré majú svoje výhody a, samozrejme, aj nevýhody.

Mnohí študenti vyhľadávajú klasický vysokoškolský život, ktorý im ponúka internát. Naopak, je veľa takých, ktorí sú za pokojné bývanie v byte.

Študentka žurnalistiky Radka tvrdí, že rozhodnutie o bývaní v byte berie ako správny krok. „Tento krok mi pomohol a mnohému naučil. Naučil ma samostatnosti a taktiež mi pomohol usporiadať si vlastné ciele. Bývanie v byte mi dáva slobodu a súkromie, ktoré občas potrebuje každý z nás,“ popisuje.

Prenájom bytu

Jednou z hlavných výhod bývania v byte je súkromie, ktoré je oproti internátnemu bývaniu väčšie. „Ak sa študent rozhodne pre bývanie v byte, rozhoduje sa pre väčšie súkromie a pre viac osobného priestoru. Jeho veci sa v prípade núdze nemusia vojsť do jednej skrine. Celkovo sa v byte býva pokojnejšie. Nikto na chodbe nenatáča ,tiktoky‘ alebo v noci nespieva pod oknami,“ hovorí študentka slovenského jazyka a literatúry Tamara.

Bývanie v byte ponúka študentom samostatné priestory, s ktorými sa nemusia deliť s toľkými ľuďmi, ako napríklad kuchyňa, kúpeľňa či záchod. Učí študentov väčšej samostatnosti a taktiež im ponúka možnosť nabrať mnoho skúseností.

Tak ako výhody, bývanie v byte má aj nevýhody. Radka ďalej hovorí: „Určite to ale nie je lacná záležitosť, a ak by som nemala priateľa, prácu popri štúdiu a podporu rodiny, bolo by to oveľa náročnejšie.“

Študenti túžiaci po osamostatnení sa si volia bývanie v byte, ktoré im ponúka väčšie súkromie. Foto: unsplash.com

Pre mnohých, ktorí sa rozhodnú pre byt, či už z vlastnej iniciatívy, alebo ich k tomu dotlačili okolnosti, ako napríklad to, že im nebol pridelený internát, je jedným z hlavných problémov práve výška prenájmu. „Privát je, samozrejme, drahší ako internát, aj napriek výhode pokoja,“ dodáva Tamara.

I keď bývanie vo väčšom súkromí so sebou prináša väčšie finančné starosti, mnoho študentov volí práve bývanie v byte. Možno aj preto, že si vyskúšali obe možnosti a pri voľbe bytu sú si istejší a dodáva im to pocit sebestačnosti.„Ja osobne by som už nemenila, a pokiaľ by bola možnosť sa druhýkrát rozhodnúť, či byt alebo internát, volila by som byt, alebo minimálne prenájom izby,“ hodnotí Radka.

Bývanie v internáte

Druhou z možností bývania, ktorú si študenti vyberajú, je internát. Prospech, vzdialenosť od miesta bydliska či sociálny status, aj toto sú kritériá, na ktoré sa prihliada pri prideľovaní internátnych izieb. Práve internáty sú pre študentov lacnejšia možnosť vysokoškolského bývania. Mnohí si ho volia aj pre zábavu, párty a iné veci, ktoré sú pre mnohých neoddeliteľnou súčasťou študentského života.

Prečítajte si aj: Toxická pozitivita: Keď prehnaný optimizmus viac škodí, ako pomáha

Tamara, ktorá si skúsila bývanie v byte a aj na internáte, hovorí: „Na priváte sa žije pokojný život, zväčša osamote. Internát je lacnejší, hlučnejší, ale spoznáte sa s rovesníkmi a veľa vecí je prispôsobených študentským potrebám.“

Mnohé aktivity a možnosti pre študentov patria k lákadlám bývania na internáte, aj na úkor menšieho pokoja či kratšieho spánku. Ani Filip, ktorý býva na internáte už piaty rok, by nemenil. „Na internáte sa mi býva výborne, môžeme sa s kamarátmi navštevovať a tráviť s nimi čas. Síce je tam väčší hluk, ale na to sa dá zvyknúť.“

Internáty ponúkajú možnosti získavania nových priateľstiev, ktoré študentom spríjemňujú vysokoškolské štúdium. Foto: unsplash.com

Avšak študent, ktorý má rad svoj pokoj a súkromie a byt si dovoliť nemôže, znáša ťažšie náhodné internátne párty, hlučnejších spolubývajúcich alebo spoločné priestory, o ktoré sa delí viac študentov.

Všetky internáty nie sú kvalitne zariadené, a to je tiež jeden z problémov, ktorý odrádza mnohých študentov. Na druhej strane však kvalita študentských domovov sčasti závisí aj od kvality danej univerzity, na ktorej študent študuje. „Jedinou nevýhodou, ktorú na bývaní v študentskom domove vnímam ja, sú spoločné sprchy či záchod. Avšak závisí to aj od internátu, pretože nie všetky sú takto riešené. Tam, kde sú izby delené na bunky, je väčšie súkromie,“ dodáva Filip.

Či už bývanie v byte alebo v internáte, obe alternatívy so sebou nesú isté pozitíva a negatíva. Je na uvážení študenta, ktorú možnosť bývania si vyberie a ktorá mu vyhovuje viac.

Autorka: Agnesa Kaľavská

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: