Sociálna sieť Instagram: Ľudia tam nachádzajú motiváciu, ale aj sklamanie

Instagram patrí v posledných rokoch k najpoužívanejším sociálnym sieťam. Ľudia tam denne vidia životy najbližších, známych, ale aj neznámych ľudí. Sledujú príspevky a príbehy, ktoré ich motivujú, no na druhej strane im môžu privolať myšlienky menejcennosti či porovnávania sa s inými.

Veľa osôb sleduje na Instagrame profily, ktoré ich aspoň raz v niečom motivovali alebo ich v dobrom ovplyvnili. Ľudia si však musia uvedomiť, že nie všetko, čo vidia na fotografii, je skutočné. Zverejnené fotky neukazujú vždy pravdu, pretože aj obyčajné veci ako svetlo a uhol dokážu zmeniť človeka na nepoznanie.

Instagram ako motivácia

Veľa používateľov Instagramu inšpirujú napríklad fitness a športové profily. Majitelia profilov, ktorí sa zviditeľňujú na sociálnej sieti, sa v mnohých prípadoch vo svojom živote venujú výlučne cvičeniu a následnej propagácii zdravého životného štýlu na internete.

Na také množstvo cvičenia, spôsob stravovania či potrebné príslušenstvo však bežní ľudia nemusia mať toľko času a financií. Sledovatelia sa ale môžu inšpirovať zdravými receptami alebo sa naučiť nové cviky. Ak nie sú fanúšikovia cvičenia, môžu sa pokúsiť do života pridať aspoň trochu zdravého pohybu.

Nesplniteľné ideály krásy

Instagram okrem motivačnej stránky prináša aj oveľa temnejšiu. Na sociálnych sieťach sa objavujú fotografie ideálov krásy, ktoré vedú k porovnávaniu sa či pocitu menejcennosti.

Dnešný ženský ideál je však príliš špecifický a takmer nedosiahnuteľný. V bežnom živote sa takýto ideál objaví málokedy, no na Instagrame sú stovky žien, ktoré ho spĺňajú do bodky.

Dokonalé fotografie na instgrame nemusia zobrazovať realitu. Fotografia: Instagram @beauty.false

Je vysoko pravdepodobné, že bežní ľudia na fotkách nebudú nikdy vyzerať ako slávni „influenceri“. Chyba však nie je v nich, ale v tom, že nato nemajú správne prostriedky. Majitelia úspešných profilov na sociálnych sieťach disponujú napríklad priestormi s fotosvetlami, majú špecialistov na pózovanie a ich fotky tvoria fotografi s profesionálnou technikou.

Fotografie prechádzajú rôznymi úpravami, ktoré robia väčšinou odborníci. Bežní sledujúci však vidia len dokonalý výsledok fotografie, nie celý proces, ktorý tomu predchádzal. Dôsledkom môže byť frustrácia.

Vyšperkovaná realita

Takýmto spôsobom sa šíri obraz skreslenej a vyšperkovanej reality. „Sebaprezentácia umožní vyjadriť to, čo si na sebe ľudia cenia, takže Instagram sa stáva výkladom retušovanej vizáže a nerealistických životov, v porovnaním s ktorými sa človek cíti nedostatočným,“ povedala psychologička Jarmila Tomková pre portál forbes.sk.

Prečítajte si aj: Organizácia Chuť žiť má nový projekt. Vznikla prvá linka pomoci pre ľudí trpiacich poruchami príjmu potravy

Tomková dodáva, že týmito skreslenými predstavami trpia najmä mladé dievčatá, ktoré sa nevedia proti daným veciam brániť. Následne u nich často vznikajú poruchy príjmu potravy alebo sklony k sebapoškodzovaniu.

Hľadajme inšpiráciu, nie porovnávanie

Aj na Instagrame sa ľudia dokážu inšpirovať množstvom dobrých vecí, ak majú otvorené oči a vnímajú svet okolo seba realisticky. „Pre svojich fanúšikov sú influenceri nositeľmi hodnôt, trendov, ideálov krásy a životného štýlu,“ tvrdí Tomková. Psychologička dopĺňa, že sa to dá využiť pre hodnotné ciele.

Instagram by ľudia mali využívať na inšpiráciu, nie na porovnávanie sa. Fotografia: pexels.com

Ľudí preto môže motivovať napríklad profil nejakého zdravotníka v prospech svojho zdravia či tela. Užívatelia Instagramu môžu využiť takéto profily na inšpiráciu, aby napríklad neignorovali varovné signály, ktoré môžu naznačovať, že s nimi nie je niečo v poriadku.

Profily s tematikou ekológie zas môžu inšpirovať ľudí k väčšej ohľaduplnosti voči životnému prostrediu, separovaniu odpadu, menšiemu plytvaniu zdrojov či snahe preferovať v domácnosti ľahšie udržateľné veci. Na sociálnych sieťach by preto ľudia mali hľadať inšpiráciu a nie ľudí, s ktorými sa budú porovnávať.

Autor: Klára Fodorová

Titulná fotografia: www.pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: