Univerzitné dni sa po pandémii vrátili do ulíc Nitry

Po dvoch rokoch sa dni univerzít UKF a SPU vrátili do ulíc a priniesli viac ako 50 podujatí, ktoré ponúkali široké spektrum možností. Študenti sa tak mohli opäť vrátiť do obdobia pred pandémiou.

Nitrianske univerzitné dni sa konali od 25. apríla do 6. mája 2022. Prvou naplánovanou aktivitou bol Slalom po rieke Nitra, ktorý sa napokon neuskutočnil. Okrem tohto podujatia sa v priebehu dní konali napríklad Nitrianske kariérne dni, Univerzitná kvapka krvi, Spoznaj areál SPU, SPUKFEST a ďalšie.

Pre pandémiu bola situácia neistá

Ešte na začiatku roka visel nad hromadnými podujatiami otáznik. Organizovanie Nitrianskych univerzitných dní bolo preto stále neisté. Študentský parlament UKF dúfal, že pandémia bude ustupovať a univerzitné dni sa budú môcť uskutočniť. Vďaka priaznivému vývinu situácie sa Nitrianske univerzitné dni po dvoch rokoch vrátili v prezenčnej forme.

Plagát na podujatie SPUKFEST v rámci Nitrianskych univerzitných dní. Foto: FB Študentský parlament UKF

So začiatkom prezenčnej výučby sa začali sa plánovať aj jednotlivé podujatia. „Nemysleli sme na to, že by neboli, alebo že by sa zrušili. Sme naučení pracovať za pochodu a prispôsobiť sa situácii okolo nás a vyťažiť z toho vždy čo najviac,“ opisuje predsedníčka Študentského parlamentu UKF Lucia Spodniaková. Dodáva, že keby sa pre pandémiu nemohli konať, určite by sa našla vhodná alternatíva, ako podujatia zrealizovať aj v online priestore.

U študentov mali úspech

Podujatia, ktoré na Nitrianskych univerzitných dňoch organizoval Študentský parlament UKF, boli najmä pre študentov. Cieľom bolo, aby študenti zažili študentský život vo forme, v akej ho starší študenti poznali ešte pred pandémiou. Študentský parlament sa snažil organizovať podujatia, ktoré študenti poznajú a sú medzi nimi obľúbené.

Program bol pestrý a každý študent si mohol vybrať to, čo ho lákalo najviac. „Organizovali sme podujatia Kvíz pri ohníku, Tour de Nitra, Slalom po rieke Nitra, Výstup na Zobor a najväčšie podujatie SPUKFEST. Bohužiaľ, pre zlé počasie sme podujatie Slalom po rieke Nitra museli zrušiť a nočný výstup na Zobor preložiť,“ dodáva predsedníčka.

Študenti nitrianskych univerzít sa mohli prísť zabaviť aj na kvíz. Foto: Alexandra Uhrová

Najväčší úspech mal podľa slov Lucie Tour de Nitra. Toto podujatie bolo zároveň aj novinkou na Nitrianskych univerzitných dňoch. Podstatou bolo v čo najkratšom čase prejsť vybrané miesta v Nitre a odfotiť sa. Účastníci dostali mapu, podľa ktorej navštevovali vybrané miesta.

Kvíz pri ohníku

Podujatie Kvíz pri ohníku bolo „staronové“, keďže sa v minulosti konalo v umeleckom ateliéri v ŠD Nitra. „Tento rok sme podujatie zorganizovali v oddychovej zóne ŠD Zobor. Študenti si priniesli deky a občerstvenie. Celý kvíz sa viedol v príjemnej a zábavnej atmosfére,“ opisuje Lucia. Kvíz sa zameriaval na všeobecný prehľad či zaujímavosti, ktoré sa týkali bežného života študentov.

Čítajte aj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa v novej inscenácii vrátilo do spomienok minulosti

SPUKFEST

V rámci Nitrianskych univerzitných dní Študentský parlament zorganizoval aj SPUKFEST. Konal sa v piatok 29. apríla na Svätoplukovom námestí v Nitre. Na podujatí sa zúčastnilo dvetisíc ľudí.

„SPUKFEST bol pre študentov a širokú verejnosť mesta Nitra. Osobne si myslím, že sme týmto podujatím zaujali aj potencionálnych študentov našej univerzity,“ hovorí. Na SPUKFESTE vystúpilo viacero skupín, ako napríklad skupina Nerieš, Medial Banana, Virvar a nitrianska kapela SEMATAM.

SPUKFEST sa tento rok tešil vysokému záujmu. Foto: Alexandra Uhrová

Online versus naživo

Minulý rok sa podujatia konali v online priestore. Samozrejme, medzi online a prezenčnými podujatiami sú veľké rozdiely. „Organizácia prezenčného podujatia zahŕňa oveľa väčší stres a zodpovednosť. Je tam veľmi veľa vecí, ktoré musíte zariadiť, vybaviť a vykomunikovať. Na prezenčnom podujatí sa stanú veci, ktoré je potrebné ihneď vyriešiť. Ak by sme sa tieto problémy nesnažili odstrániť, nastal by veľký problém,“ vysvetľuje Lucia.

Plány do budúcna

Študentský parlament nekončí len pri organizácii Nitrianskych univerzitných dní. Plánuje aj podujatia do budúcna. „Veríme, že na jeseň budeme môcť organizovať tradičný Októberfest, Hokejový súboj univerzít, Imatrikulačný ples a mnoho iných podujatí pre študentov a širokú verejnosť,“ uzatvára Lucia Spodniaková.

Titulná fotografia: Alexandra Uhrová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.