Divadlo Andreja Bagara v Nitre sa v novej inscenácii vrátilo do spomienok minulosti

Každé miesto má svoju históriu. Výnimkou nie je ani Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Svoje dejiny sa rozhodlo predstaviť v najnovšom predstavení, ktoré nazvali Kutlochy. Diváci sa môžu tešiť na inscenáciu plnú histórie a spomienok hercov, ktorí boli pri jeho vzniku.

Kutlochy. Názov najnovšej inscenácie z dielne DAB v Nitre. Familiárny názov „kutlochy“ predstavuje starú divadelnú ubytovňu. Tá sídlila v Národnom dome so Sokolovňou, ktorý bol postavený v roku 1929. Divadlo Andreja Bagara túto ubytovňu podľa slov dramaturgičky Slavky Civáňovej využívalo od roku 1949.

Nie je to iba história

Predstavenie sa vracia do spomienok hercov, ktorí ubytovňu využívali. Ich spomienky sa viažu na nielen šťastné, ale aj náročné situácie, ktoré so sebou prinášajú 50. roky. „Nechceme ponúknuť nejaký vnútorný pohľad, aby to neboli len naše vnútorné historky a vtipy. Naozaj chceme, aby táto hra odzrkadľovala kontext doby, a aby predstavila osudy a príbehy jednotlivých známych osobností,“ opisovala hru na začiatku sezóny Slavka Civáňová.

Inscenácia nie je len o zlomových historických momentoch. Dramaturgička Slavka Civáňová trávila s hercami staršej generácie a so súčasnou generáciou veľa času. Rozprávali jej príbehy a zážitky, ktoré na „kutlochoch“ prežili. Okrem toho študovala aj dokumenty v štátnom archíve.

Inscenácia ukazuje radosť, ale aj náročnosť života a doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Foto: DAB/Ctibor Bachratý

Postavy bez mena

Postavy v inscenácii nie sú pomenované menom, pretože si chcú zachovať isté divadelné tajomstvá. Použité boli prezývky podľa temperamentu alebo zamerania. Postavy Ona a On predstavujú mladých hercov, ktorí sú plní elánu a snov. Postupne sa zoznamujú s obyvateľmi ubytovne – režisérom, karieristom, divou, dominantnou, búrlivákom, šéfkou a ďalšími.

Dej predstavenia divákov vtiahne do divokej párty, ktorú preruší oznam o rekonštrukcii. Príbeh sa vráti do času príchodu nových hercov. Spoznávajú obyvateľov, svoj priestor a predovšetkým si uvedomujú, že ubytovňa nie je ich domov. Nebol to žiadny luxus, čo pre nich bolo náročné.

To, čo by nikto nečakal

Zvraty, vtipné momenty, ale aj náročné situácie. Okrem toho sa diváci musia pripraviť na tvrdý slovník. Inscenácia je tvorená autenticky, podľa skutočných spomienok. V inscenácii divák nenájde žiadne prikrášľovanie udalostí či vzťahov.

Diváci sa môžu tešiť na predstavenie plné humoru a autentických zážitkov hercov. Foto: DAB/Ctibor Bachratý

Dramaturgička Slavka Civáňová zozbierala materiál a spomienky, a to všetko vložila na javisko tak, ako to naozaj je. S vtipom, autentickosťou, ale najmä ukážkou toho, že život nie je vždy jednoduchý. Zrkadlo doby, kde divadlá nemali slobodu hrať svoje vlastné predstavenia, ale museli dodržiavať pravidlá, ukázalo fakt, že to nebolo ľahké.

Inscenácia je preto určená každému, kto má záujem o históriu, skutočnosť, autentickosť a humor. Divákom ukáže skutočný život hercov, ktorí stáli za vznikom DAB v Nitre.

Článok vznikol v spolupráci s DAB Nitra.

Titulná fotografia: DAB Nitra/Ctibor Bachratý

Zdieľajte článok

Komentáre: