Jedna naša večera im zaplatí stravu na celý rok. Marry´s Meals bojuje proti hladu a nevzdelanosti v chudobných oblastiach

Ak ste dnes raňajkovali alebo obedovali, tak sa máte lepšie ako šesťdesiat miliónov detí z chudobných krajín. Charitatívne hnutie Marry´s Meals sa deťom snaží zabezpečiť jedlo prostredníctvom zavádzania školského stravovania na miestach, kde im vo vzdelávaní bránia chudoba a hlad.

Cestou von z chudoby je práve prístup ku kvalitnému vzdelaniu. V školách, kde jedlo dodáva organizácia Marry´s Meals, sa zvyšuje počet zapísaných žiakov, zlepšuje sa ich sústredenie aj dochádzka. Vďaka pravidelnému prísunu potrebných živín sú zdravšie a majú väčšie šance na dokončenie základného štúdia.

Zapojiť sa a pomôcť môže každý. Strava pre jedno dieťa na celý školský rok stojí iba 18 eur a 30 centov. Denne to tvorí deväť centov. To je menej ako jedna večera v reštaurácii na Slovensku.

Ako to funguje?

Charitatívne hnutie najskôr vyberie konkrétnu školu z oblasti, kde deti trpia nedostatkom jedla a vzdelania. Následne do oblasti dodajú potraviny a nástroje potrebné na varenie. Na mieste zaškolia dobrovoľníkov, ktorí sú potom schopní deťom v škole navariť jedno výživné jedlo denne. Väčšinou sú to rodičia detí, no takýchto dobrovoľníkov sa vo svete nachádza viac ako 80 tisíc.

Stravovanie sa monitoruje a na základe výsledkov a štatistík sa preukazuje, že deti, ktorým sa dostáva vzdelania a teplého jedla, sú zdravšie, vo väčšej pohode a s väčšou šancou vymaniť sa v budúcnosti z chudoby. Aktuálne poskytuje Marry´s Meal jedno jedlo denne pre 2 058 099 detí žijúcich v extrémnej chudobe až v 20 krajinách sveta.

Všetky jedlá sa podávajú v mieste vzdelania, a to v škole. Motivujú tak rodičov aj deti chodiť do školy. V opačnom prípade by mnohé z nich boli nútené pracovať alebo žobrať a naďalej hladovať.

Prečítajte si aj: Jana Ondrušová z organizácie Človek v ohrození: Snažíme sa človeku podať pomocnú ruku, aby sa mohol postaviť na vlastné nohy a ďalej už fungoval samostatne

Projekt je okrem vznešeného cieľa zaujímavý ďalšou vecou. Nejde totiž o bežnú pomoc, kde sú obyvatelia chudobných krajín v pozícii prijímateľov. Domáci sú v príbehu, naopak, hlavnými hrdinami. Ľudia z organizácie im dodajú suroviny na prípravu jedla.

Pokiaľ je to možné, materiály pochádzajú z lokálnej produkcie, čím sú zároveň podporovaní miestni farmári, domáca ekonomika a výsledná cena za jedlo môže ostať stále veľmi nízka. Následne je postup plne v rukách miestnych ľudí. Krajiny, kde sa deti dostávajú k vzdelaniu a jednému jedlu denne sú Malawi, Libéria, Zambia, Keňa, Haiti, India, Uganda, Južný Sudán, Benin, Zimbabwe, Thajsko, Mjanmarsko, Ekvádor, Libanon, Sýria, Etiópia, Madagaskar, Rumunsko a Jemen.

Po jednom roku od zavedenia prišli výsledky

„Ak nemôžeš nasýtiť sto ľudí, nasýť aspoň jedného.“ – Matka Tereza. V krajinách Malawi, Zambia a Libéria bol vykonaný prieskum, ktorý porovnáva situáciu detí v školách fungujúcich s Mary’s Meals a deťmi navštevujúcimi školy, na ktorých program Mary’s Meals ešte zavedený nebol. Vzorkou bolo viac ako 12 tisíc opýtaných žiakov, učiteľov, rodičov alebo zákonných zástupcov a dobrovoľníkov.

Na základe tohto prieskumu sa zistilo, že počet detí zapísaných do škôl stúpol o 20 percent, počet detí, ktoré uviedli, že na konci vyučovania majú energiu, stúpol z 28 na 87 percent.

Hnutie Marry’s Meals zabezpečuje jedlo deťom z chudobných krajín. Obrázok: marysmeals.sk

O 71 percent menej žiakov uviedlo, že často pociťujú hlad v škole a o 52 percent menej detí sa nevedelo na hodinách sústrediť. Dokonca 90 percent učiteľov sa vyjadrilo, že sa zlepšila dochádzka detí do školy a tiež ich známky.

Aj na Slovenku sú dobrí ľudia

„Túžim prispieť svojou troškou a povedať ľuďom o tomto veľkom krásnom diele,“  hovorí dobrovoľníčka Mária. Na Slovensku funguje zoskupenie Marry´s Meals Slovensko, ktoré je pod záštitou medzinárodného charitatívneho hnutia Marry´s Meals.

Ide o spontánnu iniciatívu a spojenie ľudí, ktorí sa dopočuli o programe nasýtenia detí z krajín trpiacich hladom v mieste vzdelávania. Myšlienku sa rozhodli šíriť ďalej vo svojom voľnom čase. Všetka ich práca funguje na báze dobrovoľníctva a sto percent získaných finančných prostriedkov vo verejnej zbierke je posielaných na účet hnutia Marry´s Meals.

Základné hodnoty, ktoré dobrovoľníci zdieľajú, sú dôvera v prirodzenú dobrotu ľudí, rešpekt k ľudskej dôstojnosti, rovnaké ľudské práva pre každého a nutnosť využitia našich možností a prostriedkov na pomoc. Ďalší pomocník Tomáš sa zapojil do akcie hneď, ako sa o nej dozvedel: „Cestoval som okolo sveta a videl som hlad. Cítim zodpovednosť zmeniť to.“

Titulná fotografia: marysmeals.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: