Dobrovoľník z veľkokapacitného centra: Utečenci pred vojnou tu dostanú potrebnú pomoc s dočasným útočiskom

Ruská invázia na Ukrajinu nielen zmenila, ale aj zničila životy mnohým ľuďom. Od februára 2022 prichádzajú ľudia zasiahnutí vojnou aj na Slovensko. Väčšinou sa jedná o rodiny s malými deťmi. V posledných týždňoch sa s nimi stretávame viac aj v Nitre. Svoje skúsenosti s prácou v dobrovoľníctvom centre porozprával študent žurnalistiky Rostyslav Belinskyi.

Veľkokapacitné centrum je určené na urýchlenú registráciu utečencov. Funguje aj za účelom odľahčenia štátnych úradov, ktoré tieto legislatívne úkony za normálnych okolností vykonávajú. Na niekoľkých stanovištiach centra odídenec nájde reprezentantov úradov, ktoré potrebuje navštíviť.

Centrum sa nachádza vedľa areálu Agrokomplexu. Primárne sídli v budove tlačového oddelenia Agrokomplexu. Tá poslúžila aj počas pandémie ako testovacie miesto. Centrum má k dispozícii aj veľký vyhrievaný stan. V ňom poskytujú podporu aj iné ako štátne organizácie a firmy, ale aj Migračný úrad MVSR.

Situácia vo veľkokapacitnom centre

Ľudia s trvalým pobytom na Ukrajine tu môžu požiadať o status odídenca a o dočasné útočisko, ktoré im zabezpečuje šesťmesačný pobyt na území Slovenskej republiky. O dočasné útočisko a status odídenca môže požiadať napríklad aj manžel občana Ukrajiny alebo dieťa, ktoré občianstvo alebo trvalý pobyt na Ukrajine nemá, ale jeho rodič áno.

Následne môžu navštíviť „pobočku“ úradu práce, Sociálnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Vybavenosť dopĺňa bufet, detský kútik s hračkami a stánok operátora O2, ktorý poskytuje SIM karty s mobilnými dátami a predplatenými minútami.

Prvé dni v centre boli náročné. Svoje o tom vie aj študent žurnalistiky na UKF Rostyslav Belinskyi, ktorý pôsobí ako dobrovoľník vo veľkokapacitnom centre. „V porovnaní s prvými dňami to je dnes oveľa voľnejšie. Už sa netvoria až také rady a väčšinou prídu ľudia, ktorí potrebujú opraviť chybu vo svojich dokladoch. Chodia aj tí, ktorí práve prišli na Slovensko,“ opisuje situáciu študent.

Veľkokapacitné centrum ponúka utečencom dočasné útočisko. Ilustračná fotografia: unsplash.com

Podľa slov študenta z Ukrajiny tu utečenci pred vojnou dostanú potrebnú pomoc s vybavením statusu odídenca a s dočasným útočiskom. „Dostanú najesť, skúsia nájsť ubytovanie, prípadne im tam dovolia prenocovať. Poradia s potrebnými informáciami, prípadne im pomôžu podať žiadosť v hmotnej núdzi na úrade práce,“ hovorí Belinskyi.

Personál v centre je pripravený pomôcť každému, kto potrebuje pomoc. Rostyslav Belinskyi sa nestretol so žiadnymi predsudkami zo strany personálu či podobnými problémami. Tiež dopĺňa, že ani on sám sa nestretol so žiadnymi negatívnymi postojmi.

Dobrovoľníci

Primárne má centrum pod kontrolou Hasičský a záchranný zbor v spolupráci s cudzineckou políciou. Je to prirodzené, pretože väčšina úkonov, ktoré sa v centre vybavujú, sú právnymi úkonmi spomenutých inštitúcií.

Koordinácia, ľudská podpora a prvý kontakt s klientmi centra leží aj na pleciach dobrovoľníkov. V centre ich pôsobí niekoľko. Časť z nich pochádza z Ukrajiny. Ešte pred inváziou u nás pracovali a študovali. Ich úlohou je prekladať, rozprávať sa, hrať sa s deťmi či poskytovať základné informácie. Okrem nich tu pôsobia aj Slováci. Bez jazykovej znalosti je to ťažšie, ale práca sa nájde.

Prečítajte si aj: Pomôžme spolu Ukrajine

Ako pomôcť?

Na záver sme si pripravili prehľad organizácií, ktorý pripravil Denník N. Nájdete tam všetky zbierky a organizácie, ktorým môžete finančne, ale aj nefinančne pomôcť. Osobitne spomenieme Kto pomôže Ukrajine, ktorým môžete prispieť finančne. Na ich stránke nájdete aj spôsoby nefinančnej pomoci.

Ak chcete podporiť priamo Ukrajinu, môžete prispieť projektu Come Back Alive alebo Ukrajinskému červenému krížu. Pomôcť môžete aj distribúciou informačných materiálov alebo jednoduchým rozhovorom s človekom z vášho okolia, ktorý to potrebuje.

Podľa Rostyslava Belinskyiho sa dá pomôcť aj ponukou ubytovania, nákupom potravín či základných potrieb. „Darovať ich môžete v budovách UKF na Dražovskej 2 alebo v študentskom domove Zobor,“ uzatvára študent. Ľuďom zároveň odkazuje, aby sa modlili za Ukrajinu (Pray for Ukraine).

Autor: Oliver Remiaš

Titulná fotografia (ilustračná): pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: