Kučerová, Štosel: Doktorandské štúdium si niektorí predstavujú veľmi jednoducho

Lucia Kučerová a Marek Štosel sú druhý rok doktorandmi na Katedre žurnalistiky FF UKF v Nitre. V rozhovore prezradili, aké vidia pozitíva v postgraduálnom vzdelávaní a čo všetko toto štúdium zahŕňa.

Prečo ste sa rozhodli pre doktorandské štúdium?

Lucia: Chcem odovzdávať ďalej všetky vedomosti, ktoré som nadobudla. Zároveň som rada, keď sa niečo nové dozviem aj ja od študentov. To je moja hlavná motivácia a cieľ – aby sme si niečo navzájom odovzdali.

Marek: Chcel som niečo viac dosiahnuť. Mal som potrebu ďalej sa učiť a neviem sa učiť sám od seba, potrebujem byť motivovaný nejakou inštitúciou. Nitrianska univerzita je podhodnocovaná, ale podľa mňa je na tom naša univerzita veľmi dobre a študenti sa dostávajú ku kvalitným informáciám. Osobne sa mi páčia tituly, aj keď je to na jednej strane povrchné, ale evokuje to vo mne, že som niečo dokázal. A podobne ako Lucka, tiež som chcel učiť.

Aké sú podmienky pre začiatok doktorandského štúdia?

Lucia a Marek: Povinnosťou pri doktorantúre je mať absolvovanú ŠVOČku. Musíme mať vypracovaný projekt dizertačnej práce. Nestačia len dobré známky. Skvelé je aj vedieť sa preukázať publikačnou činnosťou. U žurnalistov to môžu byť napríklad reportáže alebo podcasty, niečo, čo je vaše. Rátajú sa tam aj súťaže, aj keď sme sa ešte nestretli s nejakou katedrovou súťažou.

Aké máte výhody oproti ľuďom, ktorí svoje štúdium ukončili magisterským stupňom, a v čom spočíva vaše momentálne pôsobenie na katedre?

Lucia: Je to nárazová práca. Chvíľu máme voľno a chvíľu nevieme, kde nám hlava stojí. Ale aj v tom voľnom čase sa snažíme posúvať sa ďalej.

Marek: Nehľadám v tom výhody, baví ma to. Výhodou je štipendium, riešime vyučovací proces, publikačnú činnosť. Vieme sa sústrediť na to, čo nás baví.

Lucia je rada, keď sa od študentov dozvie niečo nové. Foto: osobný archív L. Kučerovej

Aké je najväčšie pozitívum toho, že učíte?

Lucia a Marek: Spätná väzba od študentov. Je to pre nás dôležité a dáva nám to možnosť zlepšovať sa a posúvať sa ďalej. Zároveň si myslíme, že škola by nemala byť len o memorovaní poučiek, ale o tom, aby ste sa naučili argumentovať a obhájiť svoj názor. Je pre nás najkrajší pocit, keď sa študenti na našich hodinách cítia dobre, príjemne, keď vládne medzi nami prirodzená komunikácia. To je tá najväčšia satisfakcia.

Čo najužitočnejšie ste si odniesli z vášho predchádzajúceho štúdia?

Lucia: Mne dala žurnalistika hlavne komunikačné schopnosti. Nemám trému na konferenciách ani pred študentmi. Necítim tlak, idem prirodzene vždy porozprávať niečo, čo mám nachystané.

Marek: Naučil som sa zbytočne nestresovať. Zabúdajú študenti, zabúdajú pedagógovia. Ak sa niečo pokazí, dá sa to napraviť. A takisto som sa naučil správnemu vystupovaniu. Naučil som sa nebáť sa odprezentovať sám seba, aj keď to niekedy môže byť nekomfortné.

Prečítajte si aj: Študenti žurnalistiky vytvorili prvé podcasty

Čo sa vám nepáčilo pri predchádzajúcom štúdiu? Čo by ste zmenili?

Lucia: Jednoznačne kreditový systém. Musíme ísť na konferenciu, kde máme mať aktívnu účasť. Ja by som doplnila aj pasívnu účasť. Určite by to bolo super na doplnenie kreditov. Na začiatku doktorandského štúdia mi chýbal úvod, či už formou vysvetlenia kreditového systému alebo ako má fungovať publikačná činnosť.

Marek: Ja som úvod do štúdia mal, ale bolo toho veľmi veľa. Lepšie by to bolo, ak by sa to rozdelilo na viac častí. Zo začiatku mi chýbal aj nejaký tútor. Pomáhame si však aj doktorandi medzi sebou, ale stále mi chýbala nejaká vyššia dištancia, ktorá by ma navigovala. Chýbajú nám aj predmety, čo sa týka pedagogiky. My nemáme pedagogické vzdelanie, chýbajú nám pedagogické základy. Niekedy nevieme, či dobre učíme, a preto je pre nás veľmi dôležitá spätná väzba od študentov. Tiež sa mi nepáči, že nemáme možnosť pasívnej účasti na konferencii. Niekedy jednoducho nemáte nápady a nemáte čo vytvoriť. Páčilo by sa mi, keby doktorantúra obsahovala slobodu v štýle – ak chce niekto učiť, nech učí, ak chce robiť viac vedu, nech sa venuje tomu.

Čo vás viedlo k napísaniu vašich predchádzajúcich prác? Podľa čoho ste si vyberali témy?

Lucia: Od bakalárskej práce, cez diplomovú, dizertačnú aj ŠVOČky sa u mňa nesie téma stereotypizácie a podobných javov. Mala som bakalársku prácu o Turecku a migrantoch a diplomovú prácu o politickej strane K-ĽSNS. Som z Banskobystrického kraja, takže mám okolo seba veľa voličov ich strany a zaujímali ma ich dôvody. Je to prvá vec, ktorá vždy zaujme, keď niekto vidí, že som riešila Kotlebovcov. Nenávidím sexizmus, dehumanizáciu, keď sa rieši vzhľad iných – náramne mi to prekáža. Preto som sa zamerala v podstate vo všetkých svojich prácach na dehumanizáciu, stereotypizáciu a xenofóbnu rétoriku.

Vidíte v dnešných študentoch niečo zo seba?

Lucia: Ja mávam pravidelne déjà vu pri bakalárskych prácach. Ale určite áno. V každom ročníku sú študenti, ktorí sa menej snažia, ktorí sa snažia viac a sú otvorenejší.

Marek: Niektorí študenti sa snažia klamať, ale sú v tom ešte amatéri. Niekedy mi je to smiešne, majú toľko možností ako oklamať, šikovne sa vynájsť alebo vyhovoriť, ale nevyužívajú to sofistikovane.

Doktorandi počas online DOD. Foto: Facebook Žurnalistika UKF Nitra

Marek: K bakalárke ma motivovala docentka, s ktorou sme preberali mágiu. Aj keď si to neuvedomujeme, je to veľkou súčasťou nášho sveta, aj dnešného. Zaujímalo ma, ako sa tradičná mágia prelína do moderného sveta. Harry Potter je fenomén, na ktorom sme vyrástli my a na ktorom vyrastú generácie aj po nás. Mágia je nestarnúca. Diplomovka bola na tému záhadný turizmus. Boli tam výpovede o niektorých nevysvetliteľných javoch alebo bytostiach, ktoré ľudia zaznamenali. Chcel som ukázať, že Nitra nie je len hrad, kalvária a DAB, ale aj niečo, čo v Turistickom informačnom centre nebudete mať odprezentované. Dočítate sa to len v tejto práci.

Ako vyzerá váš voľný čas?

Lucia: Kedy som mala naposledy voľný čas? Aj keď je voľný, venujem sa veciam, čo mi pomáhajú pri štúdiu. Vo voľnom čase sa učím španielsky jazyk. A takisto cvičím, je to super na odbúranie stresu.

Marek: Mne osobne najviac pomáha vo voľnom čase ísť do reštaurácie a dať si dobré jedlo alebo ísť von so svojím psom. Vtedy úplne vypínam. Nedokážem vo voľnom čase čítať ani pozerať náročnejšie seriály. Niekedy sa ale viem vo voľnom čase aj uvoľniť pri svojich článkoch – vtedy mám zo seba dobrý pocit, že som voľný čas využil užitočne.

Čo odkazujete mladším študentom?

Lucia: Užívajte si študentský život plnými dúškami a zároveň pokiaľ ste žurnalisti, odporúčam vám veľa veľa praxe. Ak máte za úlohu na seminároch tému, ktorá vás nebaví, spestrite si to prakticky. A hlavne stojte ako budúci novinári nohami na zemi a nepodľahnite hneď vysokým nárokom a obrovskému egu, aby sa vám to potom nevyplatilo a nespadli ste na hubu. Jednoducho buďte zdravo sebavedomí, úprimní a spravodliví budúci žurnalisti, nech na vás môžeme byť hrdí.

Marek: Čítajte, čítajte, čítajte a kriticky uvažujte nad tým, čo čítate. A neblicujte. Ste tu preto, aby ste sa niečo dozvedeli. Poskytneme vám čo najlepšie možné informácie, ale potrebujeme, aby ste chodili na hodiny.

Autorky: Jessica Vulganová, Soňa Charvátová

Titulná fotografia: osobný archív L. Kučerovej

Zdieľajte článok

Komentáre: