Shopoholizmus: Kedy nakupovanie ničí?

Nakupovanie v dnešnej dobe už mnohí považujú za záľubu. Čo však v prípade, ak táto záľuba prerastie do závislosti? V článku sa dozviete, čo shopoholizmus je a ako sa v prípade diagnostikovania lieči.

Mnohí z nás radi nakupujeme. Berieme to ako istý oddych či relax, alebo si jednoducho chceme urobiť radosť. Mnohí vedci si však myslia, že príliš časté nakupovanie môže viesť k vážnej diagnóze – shopoholizmu, ktorý sa berie ako psychické ochorenie. V extrémnych prípadoch sa týmto spôsobom ľudia môžu dostať do obrovských finančných dlhov.

Čo je shopoholizmus?

Podľa psychologičky Pavly Nvotovej má závislosť na nakupovaní dve podoby: shopoholizmus, čo znamená príliš časté návštevy nákupných centier a oniomániu, čo je už skutočná závislosť na nakupovaní. ,,Vtedy človek nad sebou stráca kontrolu, nerozmýšľa, či má na kúpu dosť peňazí alebo či tovar naozaj potrebuje, no teší ho samotný proces nakupovania,” uvádza psychologička pre portál emma.pluska.sk. Zároveň dodáva, že závislosť postihuje aj mužov, avšak vo viacerých prípadoch sú to ženy, ktoré shopoholizmom trpia najčastejšie.

Hlavným problémom je nepredstaviteľná túžba niečo si zaobstarať kúpou. V mnohých prípadoch si ľudia závislí na nakupovaní neuvedomujú, koľko daná vec stojí. Zaujíma ich len fakt, že nákupom uspokoja svoju potrebu zaobstarať si nejakú hmotnú vec.

Shopoholizmus ako prvý diagnostikoval nemecký psychiater Emil Crepelin. Všimol si, ako zvláštne sa niektorí jedinci správajú v nákupných centrách. S viacerými psychiatrami sa zhodol, že je to akási porucha, ktorá robí ľudí šťastnými. Je potrebné však dodať, že toto šťastie netrvá dlho a môže byť dokonca aj nebezpečné. Mnohí psychiatri sa dokonca zhodli, že príznaky shopoholizmu sú podobné ako príznaky manických pacientov.

Shopoholizmus je závislosť na nakupovaní, ktorá môže skončiť vysokými finančnými problémami. Foto: pixabay.com

Prečo závislosť na nakupovaní u ľudí vzniká?

Keďže sa shopoholizmus považuje za psychické ochorenie, dôvodov, prečo sa niekto stane závislým na nakupovaní, je mnoho. Môže sa prejaviť, ak má človek nedostatok pozornosti, pocit osamelosti alebo stav vážnej depresie. Pri vymenovaných faktoroch sa človek snaží zakryť pocity častými a veľkými nákupmi s domnienkou, že po nákupoch bude opäť cítiť šťastie. Rovnako aj v niektorých filmoch sa môžeme stretnúť s vyjadreniami, že nákupy vyriešia každý problém.

Problémom však môžu byť aj reklamy, propagácie či zľavy, ktoré sa denno denne prezentujú na každom rohu. Často je reklama vtieravá a pôsobí dojmom, že ak si človej kúpi nejakú vec, naplní ho to. Je to však len masívna manipulácia, ktorú si mnohí obchodníci a podnikatelia uvedomujú a snažia sa takýmito ťahmi zbohatnúť.

Ako sa shopoholizmus prejavuje?

Kto rád nakupuje, nemusí byť nevyhnutne závislým. Mnoho žien rado nakupuje, ale nemusí to znamenať, že trpia závislosťou. Ľudia trpiaci závislosťou na nákupoch často idú do obchodu bez cieľa niečo si kúpiť, ale keď si niečo kúpia, nikdy nevedia dať dôvod, prečo si danú vec zaobstarali a či je pre nich potrebná. Pri tejto otázke často začnú byť agresívni.

Keď ich prejde prvotná eufória z nákupov, prichádza ľútosť, že si danú vec zaobstarali a začnú rozprávať, že na nákupy už nikdy nepôjdu. To je však klam, pretože onedlho prichádzajú dlhšie a drahšie nákupy. Okrem ľútosti sa môžu objaviť aj pocity viny či hnevu. ,,U ľudí, ktorí trpia chorobným nakupovaním, sa problém najčastejšie odhalí vtedy, keď sa dostanú do finančných ťažkostí,” uvádza Pavla Nvotová na emma.pluska.sk.

Závislosť na nakupovaní môže vznikať aj zo psychických ťažkostí, ako je pocit osamelosti či vážna depresia. Foto: pixabay.com

Ako sa shopoholizmus lieči?

V prvom rade si musíme uvedomiť, že to nie je len akýsi zlozvyk, ale skutočná duševná choroba. Preto ju treba odborne liečiť. V mnohých prípadoch však ľudia na závislosť prídu až vtedy, keď sa im finančné dlhy vyšplhajú na niekoľko tisíc eur. Na liečenie tejto diagnózy sa používa psychoterapia, kde odborník dopodrobna lieči diagnózu a zisťuje príčiny. Často terapeut odporučí aj antidepresíva, ktoré pomáhajú ľuďom diagnózu lepšie zvládať. Vo vážnych prípadoch v zúfalstve siahajú aj po drogách, ktoré môžu byť pre nich smrteľné.

Dobrou prevenciou je vždy si nákup naplánovať, aby sme v obchode netrávili veľa času a taktiež si pamätať, že zľava nie je dôvodom na nákupy. Musíme myslieť aj na to, či danú vec potrebujeme, pretože sa človek ľahko dá uniesť novou kolekciou či červeným štítkom na nejakom druhu tovaru. Okrem toho je dobré zaviesť si finančný plán. Tento spôsob môže pomôcť nielen ako prevencia, ale aj ako pomôcka pri liečení sa zo závislosti. Finančný plán vám určí, koľko peňazí môžete minúť na určité veci. Pri tvorbe plánu môžete požiadať aj niekoho o pomoc, kto vám nestranne určí, ako s peniazmi budete narábať.

Titulná fotografia: pixabay.com

Autorka: Barbara Virágová

Zdieľajte článok

Komentáre: