Masáž je dôležitou súčasťou regenerácie tela a ducha pre športovcov, ale aj pre ,,nešportovcov”

Či už športujete aktívne alebo len rekreačne, základom každého tréningového plánu by mala byť regenerácia. Jednou z možností, ako môžete dopriať organizmu relax a zotavenie, je masáž. Masáž je cesta k zlepšeniu stavu chrbtice, odbúraniu stresu či ku kvalitnejšej pokožke.

Masáž je najprirodzenejšia metóda udržiavania fyzického a duševného zdravia človeka. Ľudia s ňou boli oboznámení už v starovekých civilizáciách. Bez rozdielu spoločenského postavenia si masáž dožičili všetci. Rozdiel bol len vo výbere a kvalite liečebných olejov. Bola to prirodzená súčasť starostlivosti o seba a o svojich blízkych, pravidelná hygiena tela a mysle, a taktiež bola základným kameňom regenerácie ducha bojovníkov.

Masáž ako terapia

Portál natalia-masaze.sk uvádza, že ,,každá masáž je vo svojom jadre účinku stimulujúca alebo upokojujúca. Všetko vyplýva z rýchlosti prevedia a dôraznosti, s akou sú masážne pohyby vykonávané.” Masážne procedúry môžu vplývať na váš organizmus vo viacerých smeroch. Uvoľňujú stuhnuté a namáhané svaly, dráždia sa nervové zakončenia, a tým dochádza k prekrveniu a regenerácii tela. Portál cclinic.sk dodáva, že ,,pomocou masáže sa roprúdia meridiány tela, vyladí sa činnosť vnútorných orgánov. Ľahšie prúdenie energie sa odzrkadlí v životnej sile.”

Masáž je aj určitou komunikáciou medzi klientom a masérom. Úvodná diskusia pomôže charakterizovať cieľ návštevy, vytvoriť si kladný vzťah s masérom a maximalizovať blahodarné účinky masérskych hmatov. Hmaty a dotyky postupne prepracovávajú a uvoľňujú svalovú hmotu, a tým aj všetok stres, ktorý je nahromadený v stuhnutých miestach. Tie postihujú aj ľudí s aktívnym spôsobom života, no vo väčšej miere sú postihnutí ľudia so sedavým zamestnaním alebo inou prácou, ako napríklad práca za počítačom alebo za kasou v obchode.

Pri dlhodobom sedení sa svaly začnú skracovať, ochabovať a tuhnúť. Ľudia to subjektívne pociťujú vo forme nadmernej únavy. Najčastejšie cítia tupú bolesť práve v inkriminovaných oblastiach, teda v okolí lopatiek. Je veľmi dôležité chodiť na masáže v pravidelných intervaloch. Zväčša sa odporúča trikrát do mesiaca.

Masáž priaznivo vplýva na psychické a fyzické zdravie. Foto: freepik.com

Spojenie príjemného s užitočným

Existuje veľmi veľa typov masáží na rôzne problémy, ale aj na relax a oddych. Nezáleží na tom, či máte sedavé zamestnanie, alebo aktívne športujete, vzhľadom na širokú škálu masáží si každý nájde takú, ktorá mu prospeje. ,,Masáže majú vplyv na pasívny pohybový aparát. Masáž pracuje v tesnej blízkosti celej rady kĺbov, kde sa pritom niektoré aj masírujú. Zvýšením kapilárneho prietoku zaistíme vyššiu prosperitu kĺbového spojenia. Asi po dvadsiatich minútach masáže dochádza k rade biochemických procesov, ktoré sú reakciou na zmeny spojení s kapilárnou činnosťou v masírovaných oblastiach,” dodávajú na portáli privatnymaser.eu. Pre mnoho ľudí sa pravidelná masáž stáva súčasťou života, a to nielen pre jej blahodarný somatická efekt, ale aj pre psychický.

Klasická masáž

Klasická masáž je súbor základných masérskych hmatov, ktoré sa vykonávajú na masírovanom tele za účelom uvoľnenia sa. Trením sa dosiahne zrýchlené vyprázdňovanie povrchových žíl. V masírovanom tkanive sa podporí prekrvenie, čo spôsobí lepšiu výživu tkanív. Portál masaznyraj.sk tvrdí, že ,,klasická masáž udržuje svaly v dobrej kondícii, uvoľňuje chrbticu, z kĺbov pomáha odvádzať usadené soli, zrýchľuje regeneračné procesy, podporuje vstrebávanie opuchov a výronov.”

Športová masáž

Ak aktívne športujete, športová masáž vám poskytne potrebné uvoľnenie svalstva a naštartuje regeneračný proces. Portál zdravie.sk tvrdí, že ,,masáž pomôže látkovej výmene, teda vyplaví zo svalov látky, ktoré sa nevyplavili a obnoví sa prirodzený chod metabolizmu. Pri vykonávaní športovej masáže sa berie do úvahy druh športu, rozsah a intenzita zaťaženia športovca či dispozícia športovca.”

Športovú masáž delíme podľa toho, kedy sa vykonáva. Pred výkonom je vhodná buď masáž upokojujúca, ktorá zbavuje športovca trémy, alebo povzbudzujúca, ktorá je viac dráždivá. Ďalší variant športovej masáže sa vykonáva v prestávkach medzi výkonmi, keď sa športovci zachraňujú pred kŕčmi. Týchto masérov možno vídať aj počas dlhých tenisových zápasov. Masáž po športovom výkone urýchli odplavovanie kyseliny mliečnej alebo histamínových látok. „Aby sa športovou masážou dosiahol maximálny účinok, mali by ste si na ňu nájsť čas minimálne raz za týždeň,“ píše portál zdravie.pluska.sk.

Existujú rôzne typy masáží, ktoré sú zamerané na rôzne problémy. Foto: freepik.com

Reflexná masáž chodidiel

Zdenka Goldschmidtová, masérka a majiteľka wellness štúdia povedala pre portál plnielanu.zoznam.sk: „Reflexná masáž chodidiel má hlboký vplyv na detoxikáciu, imunitný vylučovací, tráviaci a hormonálny systém. Ovplyvňuje spánok, náladu, energiu a celkové zdravie.“ Podľa čínskej teórie sú reflexné zóny rozmiestnené po celom tele, no najúčinnejšie sa nachádzajú na chodidle. Chodidlá boli odjakživa najviac zaťažované, priamo spojené so zemou. Na chodidle sa odráža mapa nášho tela a orgánov. 

Aromatická masáž

Pri tejto terapii sa do masážnych olejov pridávajú esenciálne oleje. Portál saunovyraj.cz dodáva, že „každý esenciálny olej má iné liečivé účinky. Niektoré upokojujú, iné zas povzbudia. Masáž je vhodná na liečenie problémov týkajúcich sa stresu a emocionálnych problémov pacientov.“ Počas masáže sa ošetruje celé telo, od končekov prstov na nohách až po korienky vlasov na hlave. Masáž priaznivo vplýva na fyzické a duševné zdravie človeka. Aromaterapia sa neodporúča po operácii, po chemoterapii a pri infekčnom ochorení kože.

Masáž tváre

Kvalitne odvedená kozmetická masáž tváre, krku a dekoltu je jednou z najúčinnejších kozmetických procedúr. Portál plastickachirurgia.sk dodáva, že „jemné dotyky pôsobia na všetky tri vrstvy kože. Kozmetickou masážou vieme spomaliť tvorbu vrások a kruhov pod očami. Pleť bude prekrvená a hydratovaná.“ Okrem estetických účinkov má kozmetická masáž aj relaxačné účinky. Pomáha odbúravať stres a zmierňuje bolesti hlavy. 

Po masáži

Portál natalia-masaze.sk odporúča „aby ste po masáži nezabudli dopriať vášmu telu množstvo tekutín, najlepšia je čistá voda, ovocný alebo bylinkový čaj. Tekutinami podporíte vyplavovanie toxických látok a pomôžete celkovému vyčisteniu vášho organizmu.” Po masáži doprajte svojmu telu oddych. Ak absolvujete aromatickú masáž, nechoďte hneď do sprchy, ale nechajte pôsobiť účinky olejov na organizmus. Snažte sa udržať telo v teple, aby nedošlo k prechladnutiu svalstva.

Kedy je lepšie sa masáži vyhnúť?

Masáž nie je vhodná pri akútnych zápalových a horúčkovitých ochoreniach. Profesionálny masér Michal Semaník v podcaste EP.31 povedal, že sa masáž sa neodporúča pri krvácavých ochoreniach, pokročilej ateroskleróze, osteoporóze, ochoreniach žlčníka a močových ciest. Masáž nie je vhodná ani pri pooperačných stavoch alebo kŕčových žilách dolných končatín. Jej vhodnosť je najlepšie prekonzultovať s lekárom. 

Titulná fotografia: freepik.com

Autor: Matúš Orolín

Zdieľajte článok

Komentáre: