Je čas na potulky po Slovensku: Kam ísť na výlet?

Prichádza čas, keď sa menia zimné kabáty za ľahké tričká, čižmy za tenisky alebo sandále a pokojné dni strávené v teple domova za výlety niekam do prírody. Často sa ľudia zaseknú už len pri plánovaní, kam ísť na výlet. Pre inšpiráciu prinášame niekoľko typov na zaujímavé miesta na výlet, ktoré ponúkajú aj rôzne zážitky.

Síce je Slovensko malá krajina, ponúka mnoho prírodných krás. Možností, kam sa vybrať na celodenný alebo viacdňový výlet je tiež nespočetne veľa. Okrem krásnych miest sa tu nachádza aj niekoľko atrakcií, ktoré sú atraktívne pre všetky vekové kategórie.

Sahara na Slovensku

Ak ste niekedy chceli ísť na púšť, užiť si príjemný piknik na piesku alebo v ňom len tak šantiť na boso s priateľmi, nemusíte cestovať ďaleko. Na Záhorí sa totiž nachádzajú Šranecké piesky. Na stránke sorger.sk sa uvádza, že sa tu nachádza množstvo chránených druhov rastlín či živočíchov, ako napríklad vzácne druhy motýľov, jašterice a podobne.

Chodník korunami stromov Bachledka

Stromy obdivujeme pre ich mohutnosť a veľkosť, ďakujeme im za poskytnutý tieň v teplých dňoch, ale taktiež sa vždy chceme dostať do ich výšin. Chodník korunami stromov sa nachádza v Bachledovej doline. Trasa je dlhá viac ako 600 metrov vo výške stromov. Užijete si prekrásny výhľad a príjemný zážitok. Neďaleko sa nachádza aj Rozhľadňa Bachledka, ktorá taktiež stojí za chvíľu vášho času.

Krásny výhľad a prechádzka v korunách stromov vás čaká na Chodníku korunami stromov Bachledka. Foto: pixabay.com

Tomašovský výhľad

Pri obci Špišský Štvrtok, neďaleko Popradu, sa nachádza prekrásne miesto s úžasným výhľadom. Na to, aby ste takýto pohľad mohli dopriať vašim očiam, budete musieť podstúpiť nenáročnú túru na vrchol, z ktorého uvidíte prielom Hornádu a Vysoké Tatry.

Neďaleko odtiaľ, popri rieke Hornád, sa taktiež nachádzajú iné turistické atrakcie, ako Letanovský Mlyn a stupačky pod mlynom. Vo viac vzdialenej oblasti sa tiež nachádza niekoľko vodopádov, ako napríklad Strakov vodopád, Dúhový vodopád, Skalný vodopád, Machový vodopád a iné. Všetky tieto prírodné krásy sa nachádzajú v Národnom parku Slovenský Raj.

Kvačianska dolina

Pokiaľ nie ste veľmi na zložité a namáhavé túry, Kvačianska dolina je jedna z tých jednoduchších. Po celej trase sa nachádza niekoľko prírodných krás, ktoré stoja za povšimnutie – rokliny, vyhliadky, Jánošikova hlava a Mlyny Oblazy.

Ferraty

Ak by ste mali záujem o viac náročné trasy pre dobrodruhov, kde zažijete poriadny adrenalín, určite by ste mali navštíviť niektoré z ferrat trás, ktoré sa na Slovensku nachádzajú. Ide o zaistené trasy v ťažkých terénoch, často horských, ktoré sú vybavené niekoľkými istiacimi prvkami.

Milovníci adrenalínu a prírodu môžu vyskúšať ferraty na Slovensku. Foto: pixabay.com

Na Slovenskú sú konkrétne štyri takéto trasy – ferrata Martin na Martinských holiach, Kyseľ v Slovenskom Raji, Skalka v Kremnici a poslednou otvorenou bola ferrata Dve veže v Liptovských Revúcach.

Vyhliadkové veže

Každý obľubuje výhľady na prírodu, a preto aj vyhliadkové veže, ktoré na Slovensku sú, stoja za zmienku. Viacero z nich má netradičné tvary. Napríklad rozhľadňa Hniezdo, Vápnik, Veža snov, vyhliadková veža Tokaj či Horné Lazy a Bojnice. Všetky sú architektúrou jedinečné a zaujímavé rovnako aj výhľadom. Určite by ste mali niektoré z nich pri vašich potulkách po Slovensku navštíviť.

Titulná fotografia: pixabay.com

Autorka: Lenka Glogovská

Zdieľajte článok

Komentáre: