Našu tanečnú školu chcem stále rozširovať, aby som mohol odovzdávať ďalej naše posolstvo, hovorí tanečník Norbert Grofčík

Norbert Grofčík je slovenský profesionálny tanečník a zakladateľ tanečnej školy N Dance Company. Počas svojej kariéry sa zúčastnil na tanečných súťažiach na Slovensku aj v zahraničí, kde získal mnoho ocenení. Známy je tiež zo súťaže Česko Slovensko má talent 2021, kde si svojím vystúpením vyslúžil zlatý buzzer, a posunul sa tak rovno do finále.

Kto alebo čo ťa priviedlo k tancu?

K tancu ma priviedol folklór, keď som s ním začal už vo svojich siedmich rokoch nástupom na základnú školu. Odvtedy som si začal pestovať návyk k tancu, no a postupne to prekvitlo do rôznych tanečných štýlov. Uchvátilo ma to natoľko, že tancujem dodnes.

Podporovala ťa aj tvoja rodina?

Rodina ma podporovala vždy. Keď som sa rozhodol tancovať hip-hop a breaking, bolo to tak na hrane, nakoľko mi stále hovorili, načo vyvádzam a načo sa chodím trieskať o zem. Taktiež, keď som sa rozhodoval o škole, vždy mi hovorili, že sa tancom nemôžem živiť alebo ho nebudem robiť donekonečna. Postupom času ale pochopili, že to naozaj myslím vážne, a keď videli aj moje výsledky, nebolo o čom. No, ako som povedal, vždy ma podporovali, a to bolo veľmi dôležité na mojej tanečnej ceste.

Kedy si zistil, že sa chceš tancu venovať profesionálne?

Keď som nastúpil na vysokú školu a zistil som, že mi bráni a brzdí ma v tom, aby som sa mohol venovať tancu naplno. Bolo mi jasné, že si chcem dokončiť aj školu, tak som ju dokončil, i keď to bolo pre mňa pre časovú vyťaženosť veľmi náročné.

Je ťažké preraziť medzi tanečníkmi?

Áno, všeobecne je známe, že uživiť sa tancom je veľmi ťažké. Je ale potrebné vedieť, ako na to. Treba si nájsť ten správny systém a stratégiu, mať výborné výsledky a byť disciplinovaný. Každý tanečník musí na sebe tvrdo drieť, aby prerazil, ale veľa z nich sa to aj napriek tvrdej drine nepodarí. Je naozaj potrebné hľadať cesty a nevzdávať sa, aspoň ja som to tak vždy robil.

Dá sa naučiť tancovať alebo na to človek musí mať talent?

Určite je jednoduchšie, keď má človek v sebe nejaký ten talent, ale ja som názoru, že tancovať sa vie naučiť každý. Je, samozrejme, vidieť rozdiel, keď má niekto tanec v sebe a keď sa to len umelo naučil. Ale to je už ten ďalší level.

Čo by si odporučil začínajúcim tanečníkom?

Začínajúci tanečníci by mali v tanci nájsť hlavne vášeň. To znamená, že ich musí tanec v prvom rade baviť. A potom len pracovať na sebe, tvrdo trénovať a nevzdávať sa. Najkritickejšie sú prvé mesiace. Nájsť si kvalitného trénera nielen tanečne, aj osobnostne. Nech vás dokáže viesť ako tanečníka, tiež aj ako osobnosť.

Prečítajte si aj: Arabský princ, vdova z Jemenu či stratená príbuzná. Prečo sa objavujú v emailových schránkach?

Kedy je najlepší vek nato, aby človek začal tancovať?

Ak sa tomu chce venovať človek aj profesionálne, tak určite čo najskôr. No s tancom sa dá začať v akomkoľvek veku, hlavne, keď sa ním chce človek baviť, schudnúť alebo zabudnúť na problémy. Napríklad, ja som začínal až v mojich 15-tich rokoch.

Úspechy ste žali už ako tanečná skupina. Kedy si si povedal, že chceš ísť sólo cestou?

Postupne sa to kryštalizovalo, ako sme rástli, chceli sme vlastné rodiny a podobne. Chalani sa začali viac venovať domácim povinnostiam a iným veciam. Tanec im nedával taký význam v živote, no ja som to cítil inak. Všetci ho majú, samozrejme, stále radi, ale ja som cítil, že chcem viac, chcem dosiahnuť a zažiť ešte veľa iných vecí, úspechov a posúvať moje know-how ďalej mladej generácii.

 Kedy vznikol nápad s tvojou tanečnou školou?

To bola veľká náhoda. Keď som mal nastúpiť na vysokú školu do Nitry, v tom čase som dostal ponuku učenia aj na umeleckej škole ARS STUDIO v Nitre. Túto ponuku som ihneď prijal, a tam sa to celé začalo. Popri vysokej škole som učil naplno a zarábal si tancom. Budoval som si meno, komunitu tanečníkov, ktorí si ma obľúbili. No a nakoniec som to dostal do takého stavu, že som mal približne sto žiakov, čo bolo celkom dosť aj na spustenie svojej vlastnej značky a školy. Vždy to bol môj sen, tak som si ho splnil. Samozrejme, nebolo to také jednoduché, ako popisujem. Tá cesta bola ťažká a musel som byť naozaj vytrvalý a disciplinovaný, aby som to docielil. Podarilo sa a ja som si v roku 2014 založil značku N Dance Company a s ňou aj vlastnú tanečnú školu. Dnes máme tri pobočky a cez 150 žiakov.

Bol to asi zdĺhavý proces…

Áno, bol, ako som popisoval. A stále je. Vždy sa snažím moju tanečnú školu vylepšovať, hľadať nové metódy učenia, hľadať ďalších skvelých trénerov a rozširovať našu tanečnú školu, aby som mohol naše posolstvo predávať mladším.

Grofčík získal na tanečných súťažiach mnoho ocenení. Foto: ndance.sk

Aké úspechy dosahujú deti, ktoré trénuješ?

Naše deti dosahujú úspechy od takých, ktoré možno niekto ani za úspech nepovažuje. Napríklad, že sa deti zbavia strachu z vystupovania pred ľuďmi, že si začnú veriť a nadobudnú sebavedomie. Pre nás sú toto najväčšie úspechy. Áno, máme aj merateľné úspechy, a to sú víťazstvá na rôznych súťažiach na Slovensku i v zahraničí. Také najväčšie bolo 4-násobné víťazstvo na majstrovstvách sveta v Chorvátsku v rôznych kategóriách.

Ako vyzerajú vaše tréningy v N Dance Company?

Naše tréningy vyzerajú u každého trénera špecificky, ale čo sa týka mňa, tak ja sa vždy spýtam mojich tanečníkov, ako sa majú, čo majú nové a aký mali deň. Snažím sa navodiť dobrú atmosféru, aby sa cítili dobre a mohli sa na sto percent sústrediť len na tréning. Potom si dáme „roztancovačku“, zahrejeme telo a následne sa venujeme buď príprave choreografii, tanečným technikám a podobne. Prechádzame si choreografie, točíme videá a na konci tréningu si dáme strečing.

Čo považuješ za svoj osobný najväčší doterajší úspech?

Že môžem robiť to, čo ma baví, a že sa tým môžem aj živiť. Nemusím svoju pozornosť venovať niečomu inému, inej práci. A, samozrejme, potom sú to tie veci, ktoré som zažil vďaka tancu. Také naj sú víťazstvo na MS v Los Angeles v roku 2017, ocenenie choreograf roka Slovenska 2016 a naposledy zlatý buzzer a následne finále v show Česko Slovensko má talent 2021.

Prečítajte si aj: Septembrové filmové novinky: Čo si pozrieť v kine?

Akými inými úspechmi sa ešte môžeš pochváliť?

Mimo spomínaných som si splnil taktiež tréningy s top lektormi a choreografmi sveta, taktiež mojimi idolmi. Mal som tú česť spolupracovať s choreografom Justinom Timberlakeom a s Marty Kudelkom. Taktiež som sa zúčastnil workshopov choreografov Justina Biebera, Beyoncé a podobne. V Amerike som si splnil viaceré tanečné sny. Získal som tam štipendium v skvelej svetovej tanečnej škole Millenium Dance Complex. Taktiež sa mi podarilo päťkrát zvíťaziť na majstrovstvách sveta v rôznych kategóriách a získal som popredné miesta na slovenských a európskych súťažiach.

Na UKF v Nitre si vyštudoval informatiku. Pomáhajú ti vedomosti získané na škole nejakým spôsobom aj v tom, čo robíš teraz, aj keď priamo nesúvisia s tancom?

Áno, vyštudoval som aplikovanú informatiku. Tieto vedomosti mi pomáhajú hlavne pri tvorbe grafík a marketingu mojej tanečnej školy. Keď však potrebujem pripraviť zložitejšie a profesionálnejšie veci, tak to radšej nechám urobiť nejakému známemu profesionálovi, nakoľko sa trendy stále vyvíjajú a ja nemám šancu všetko zachytiť, keďže sa tomu nevenujem naplno.

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Momentálne ráno vstávam približne 6:30, pokiaľ nemám za sebou náročný deň, kedy som do rána hore. Následne mám ranné rituály, pijem čistú vodu, praktizujem dýchacie cvičenia a idem raňajkovať. Následne do obeda robím tzv. manažérske práce, vybavujem spolupráce, riešim problémy, prípadne veci ohľadom tanečnej školy, pripravujem projekty, a podobne. Následne si dám obed s manželkou, na chvíľu sa venujem jej a poobede mám tréningy až do večera. Takto sa to opakuje. Niekedy mám času viac, inokedy menej. Niekedy mám ráno vystúpenia alebo projekty. Taktiež mám niektoré víkendy voľné, inokedy vystúpenia, workshopy a podobne. Môj čas je veľmi dynamický a vždy si plánujem rok, mesiace, týždne ale i dni. A podľa potreby som flexibilný.

Ako tráviš svoj voľný čas?

Najlepšie wellness, relax, čas s manželkou, cestovanie alebo nejaký iný šport. Alebo opäť tancom a prípravou projektov.

Titulná fotografia: ndance.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: