Pracujú a cestujú zároveň. Aké sú svetlé a tienisté stránky digitálneho nomádstva?

Súčasné technológie umožňujú mnohým ľuďom spájať záľubu v cestovaní s plnením si pracovných povinností. Digitálne nomádstvo je aktuálny trend, ktorý oslovuje najmä mladšiu generáciu.

Digitálny nomád je človek, ktorý je pracovne nezávislý od lokality a pravidelne cestuje na rôzne miesta. Využíva moderné technológie na prácu z kaviarní, hotelov, co-workingových priestorov alebo knižníc. Zjednodušene možno povedať, že na prácu z akéhokoľvek kúta sveta potrebuje len počítač a pripojenie na internet.                                                                           

„Existuje mnoho typov digitálnych nomádov. Niektorí ľudia cestujú po svojej vlastnej krajine karavanom. Niektorí žijú na plachetniciach a pracujú z rôznych prístavov. Iní zase zostávajú v hoteloch pre „batôžkárov“ alebo si prenajímajú apartmány Airbnb, keď lietajú z krajiny do krajiny,“ popisujú na portáli nomadisbeautiful.com.                                      

Digitálne nomádstvo je životný štýl                

Ján Březina, fotograf a digitálny nomád, ktorý má na svojom konte 116 navštívených krajín, sa vo svojom podcaste Alisczech vyjadril, že „digitálny nomád je len moderný „buzzword“ (slovo alebo fráza, ktoré sa stalo aktuálnym/populárnym, pozn. redakcie) a v skutočnosti digitálni nomádi vôbec neexistujú. Názov sme si len vymysleli, aby sme ich vedeli ľahšie zaškatuľkovať. Pre mňa je digitálne nomádstvo stav mysle. Je to rozhodnutie, ktoré spôsobí, že cestovanie sa stane súčasťou vášho života. Cesta je vaším cieľom a označenie digitálne predstavuje len spôsob, ako to celé zafinancovať.”

Březina dodáva, že sa s týmto označením stotožnil v momente, keď si uvedomil, že má v kufri všetko, čo pre neho predstavuje domov.

Pracujú digitálni nomádi z pláže?

Spojenie digitálny nomád vyvoláva predstavu o cestovateľovi v slamenom klobúku, ktorý na Kostarike obohacuje Instagram svojimi selfie fotografiami v hojdacej sieti s počítačom v jednej a tropickým drinkom v druhej ruke.

Prečítajte si aj: Arabský princ, vdova z Jemenu či stratená príbuzná. Prečo sa objavujú v emailových schránkach?

„Ak si práve robia spomínanú fotku na Instagram, tak áno. V normálnom prípade to tak ale nie je. A ak niekto naozaj pracuje z pláže, tak klobúk dole, že dokáže byť efektívny. Mne to príde ako nočná mora ísť s notebookom na pláž a čokoľvek urobiť,“ hovorí cestovateľka Gabka Koščová na svojom blogu blog.gabkakoscova.sk.

Výhody a úskalia digitálneho nomádstva

Svetlé stránky digitálneho nomádstva vníma asi každý, kto už zažil bežný pracovný stereotyp. Dominantným pozitívom je hlavne atraktívne spojenie cestovania a práce. S tým súvisí aj flexibilný pracovný čas, každodenné nové zážitky a radosti. Cestovateľ sa naučí veľa nových zručností a hodnôt, keďže je svojím vlastným šéfom. Už nemusí dochádzať stále do tej istej kancelárie v ten istý pracovný čas a je len na ňom, v ktorom klimatickom prostredí chce fungovať.           

S výhodami by sa ešte určite dalo pokračovať, no je potrebné oboznámiť sa aj s tienistými stránkami tohto životného štýlu. Cestovateľka Silvia Púchovská sa v rozhovore pre portál reginavychod.rtvs.sk pokúsila priblížiť negatíva a povedala, že digitálne nomádstvo má určite svoje limity a je pre ľudí, ktorí sa neboja zmeny.

Digitálni nomádi môžu pracovať z rôznych kútov sveta. Práca na cestách však má aj svoje úskalia. Fotografia: unsplash.com

„Je to hlavne o zmene a závisí od každého individuálne, ako rýchlo sa chce presúvať z miesta na miesto. Množstvo ľudí, ktorí začnú s digitálnym nomádstvom sa často presúva a chce vidieť čo najviac miest. Práve to je nevýhoda v pracovnej oblasti, kde je nomád menej produktívny, pretože sa zaoberá otázkami, kde bude v tú noc spať, odkiaľ bude pracovať, kde sa pripojí na internet a tým pádom stratí čas, ktorý by mohol venovať práci.“ Je teda zrejmé, že ak má nomád v pláne navštíviť cez deň čo najviac miest a chce to skĺbiť s prácou, čaká ho fyzicky, ale aj psychicky vyčerpávajúce hľadanie rovnováhy medzi povinnosťami a cestovaním.                                                           

„Najťažšia na tom je osamelosť. Typickí digitálni nomádi sa snažia využiť možnosť cestovať  a na jednom mieste sa ohrejú maximálne dva mesiace. Tým pádom sa stráca sociálny kontakt. Samozrejme, stretávate sa s ľuďmi, ale vytvoriť si sociálne väzby za takú krátku dobu je náročné, priam nemožné,“ dodáva Ján Březina.

Je digitálne nomádstvo finančne náročné?

„Áno, môže to byť finančne náročné, ak je obdobie, kedy je menej projektov. Ale potom zase príde obdobie, kedy sa darí viac,“ hovorí digitálna nomádka Silvia Púchovská pre portál aktuality.sk. Veľa závisí od životného štýlu cestovateľa, od toho, ako hospodári s peniazmi a či si vie cestovanie dopredu naplánovať a korigovať.                                                                     

Prečítajte si aj: Je čas na potulky po Slovensku: Kam ísť na výlet?       

Gabka Koščová sa na svojom blogu tvrdí, že mala v Ázii skoro rovnaké náklady, ako v Berlíne, kde žila dva roky pred odchodom. „Do týchto nákladov však boli započítané aj všetky cesty a výlety, ktoré som v rámci mesiaca absolvovala. A nebolo ich málo. Z niekoľkých výpočtov mi vyplynulo, že som mala priemerné náklady na mesiac okolo tisíc eur na osobu, z čoho približne 50 percent tvorili náklady na cestovanie ako letenky, ubytovanie a výlety.“ Peter Chodelka vo svojom blogu chodelka.sk zasa uviedol, že na život v Barcelone potreboval okolo 1500 eur mesačne.

Aké praktické vlastnosti a zručnosti musí mať digitálny nomád?

„Po príchode na krásne miesto väčšina nomádov zostane v ranom štádiu rozčarovania, no po chvíľke príde vytriezvenie a uvedomia si, že si ho nemôžu užívať tak, ako keby tam boli na dovolenke, lebo musia aj pracovať. Keď si nomádstvo nastavia ako životný štýl, musia si nastaviť denný režim a rutinu,“ hovorí Silvia Púchovská.

Naopak, digitálny nomád Adam Marčan pre portál nomadi.sk povedal, že si nemyslí, že by digitálny nomád musel mať nejaké výnimočné zručnosti. „Vlastne áno, schopnosť improvizovať,“ dodáva.                   

Pochopiteľne, spokojného digitálneho nomáda musí cestovanie baviť, vie byť na seba prísny a vďaka tomu produktívny, nepotrebuje byť v neustálom styku s kolegami či klientmi. Dôležité však je, aby mal svoj cieľ. Slušná finančná rezerva a ideálne aj stabilný príjem sú pre tento životný štýl tiež veľmi dôležité.

Titulná fotografia: pexels.com

Autor: Matúš Orolín

Zdieľajte článok

Komentáre: