SEPTEMBROVÝ KALENDÁR AKCIÍ: Čo by ste mali v Nitre navštíviť a zažiť tento mesiac

Životy študentov UKF sú plné štúdia, neustáleho boja s Ais-om, či hrami o život v študentských domovoch. Mal by však byť naplnený aj zábavou, oddychom a poznávaním. Toto všetko a ešte viac nájdete na podujatiach, ktorých Nitra, mesto mladých, ponúka nespočetné množstvo.

Ak sa nadchnete pre environmentalistiku, divadlo, hudbu, knihy alebo jednoducho skvelú atmosféru a socializáciu, určite sa v Nitre nudiť nebudete. Ponúkame vám prehľad toho najzaujímavejšieho, na čo sa tento mesiac môžete tešiť.

16. september (piatok) – Už si zero-waste?

Pri príležitosti medzinárodného dňa ochrany ozónovej vrstvy si Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre pripravila prednášku, na ktorej sa dozviete, čo to je „byť zero-waste“ a prečo je to výhodné nielen pre vás, ale aj pre Zem. Okrem toho sa môžete tešiť aj na koncept bezobalového nakupovania, ktorý vám predstaví bezobalový obchodík Špajza.

Prednáška bude od 15:00 do 17:00 v spoločenskej miestnosti v Krajskej knižnici Karola Kmeťka na ulici Fraňa Mojtu 18, Nitra.

18. september (nedeľa) – Udržateľná Nitra v Botanickej záhrade

Vďaka Oslavám Svetového dňa cestovného ruchu bude v Nitre hneď niekoľko podujatí. Počas jedného z nich môžete stráviť popoludnie v nitrianskej Botanickej záhrade. Akcia vám ponúkne príležitosť dať veciam, či už oblečeniu, knihám alebo doplnkom, druhú šancu pomocou SWAPu! Pripravený bude tiež knižný antikvariát a predaj rastliniek z Botanickej záhrady. Nakoniec sa budete môcť zúčastniť workshopu háčkovania, na ktorom sa budú upcyklovať zvyšky látok.

Všetko nájdete v už spomenutej Botanickej záhrade SPU od 15:00 do 18:00 na Triede Andreja Hlinku 609/2, Nitra-Chrenová.

Foto: Mesto Nitra

19. september (pondelok) – Ako sme stavali divadlo

V rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2022 si budete môcť v Divadle Andreja Bagara prezrieť exkluzívnu fotografickú výstavu, ktorá zobrazuje príbeh výstavby novej budovy divadla
od úplných základov až po sťahovanie inštitúcie do veľkolepej stavby. Okrem toho má na celý tento mesiac divadlo pripravený rôznorodý program predstavení, medzi ktorými nájdete napríklad: Kým nastane ticho, Timeout Burnout, Sníval som so starou mamou a ďalšie.

Výstavu fotografií si v pondelok môžete prísť pozrieť od 18:00 do Divadla Andreja Bagara
na Svätoplukovom námestí 4, Nitra. Vstup je voľný.

20. september (utorok) – Univerzitný Októberfest

O zábavu sa tento mesiac postará aj naša UKF. Skvelé odštartovanie akademického roka zažijete na tradičnom Októberfeste, kde nebude chýbať osvieženie v podobe piva, ale i nealkoholických nápojov, občerstvenia, súťaží a ani živej hudby. Vypočuť si budete môcť interpretov ako Alan Murin, Nerieš, DJ Spirit a ďalších.

18. ročník Októberfestu bude od 16:00 v Amfiteátri na Dlhozoborskej 18, Nitra. Vstupné je vo forme konzumného v hodnote 2 €, v cene je jeden nápoj.

Foto: Študentský parlament UKF

23. september (piatok) – Kníhkupecká

Sériu podujatí, ktorých témou sú knihy, knihy a opäť knihy, bude organizovať kníhkupectvo a antikvariát Pod Vŕškom. V programe nájdete umelecké prednesy, stretnutie s vydavateľstvom Brak a spisovateľom, scenáristom a dramatikom Danielom Majlingom, ale aj koncert skupiny Dis is Markéta.

Podujatia môžete navštíviť od 14:30 do 19:30 na Kníhkupeckej ulici. Vstup je voľný.

24. september (sobota) – Nitrianska Biela noc

Počas festivalu Divadelná Nitra 2022, v noci zo soboty na nedeľu, sa budete môcť nabiť umením, hudbou, kultúrou. Otvorené budú kultúrne centrá Domof Creativity a Vila K s ponukou zaujímavých prehliadok. Naživo si budete môcť vypočuť posledný album Katarzie pod názvom n5. V synagóge nájdete vernisáž výstavy plagátov ukrajinského grafika Mykolu Kovalenka na tému vojny na Ukrajine. Hlavným a zároveň jediným plateným bodom programu noci bude najnovšie dielo výnimočného poľského tanečníka a choreografa Pawla Sakowicza (základný vstup – 12 €, študentský/seniorsky/ZŤP vstup – 8 €).

Celý program môžete navštíviť od 19:00 do 23:00.

Foto: FB/Divadelná Nitra 2022

30. september (piatok) – Putovanie nočnou prírodou Zobora

Do spomínaných Osláv Svetového dňa cestovného ruchu bude patriť i putovanie, na ktorom sa nezaobídete bez čelovky, vody a pevnej obuvi. Ponúkne vám nezabudnuteľný zážitok. Púť je spojená s večernou prehliadkou Kostolíka sv. Archanjela v Dražovciach.

Zraz bude pri altánku, Nemocnica Zobor (Špecializovaná nemocnica sv. Svorada) na Kláštorskej 134, Nitra o 19:00. Návrat je plánovaný do polnoci.

Toto sú najzaujímavejšie akcie na mesiac september. Nech už sa rozhodnete navštíviť ktorúkoľvek z nich, určite sa zabavíte alebo si aspoň spríjemníte popoludnie. Stačí si ich už len zaznačiť do kalendára a vydať sa naproti kultúrnemu a spoločenskému vyžitiu.

Úvodná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.