Sprevádza turistov po Bratislave. Sprievodkyňa Katarína povedala, že žiadna prehliadka nie je vďaka turistom rovnaká, a to ju na tejto práci nesmierne baví

Koncept free tours, teda prehliadok zadarmo alebo za dobrovoľný príspevok, nie je vo väčších európskych mestách žiadnou novinkou. Tento trend sa rozširuje už aj v našom hlavnom meste. O práci sprievodkyne po bratislavských pamiatkach porozprávala Katarína Ondrušová, ktorá sprevádza pre organizáciu Discover Bratislava.

Prečo si sa rozhodla práve pre sprevádzanie po hlavnom meste?

Prišlo to tak prirodzene. V Bratislave som sa narodila, poznám ju, mám ju rada, bývam veľmi blízko a tu som aj svoju kariéru sprievodkyne začala. Myslím si, že aj zvyšok Slovenska má čo ponúknuť a ukázať. Rada odporúčam aj ďalšie miesta a mestá na Slovensku turistom, ktorí tu ostávajú na viac dní a chcú vidieť viac, ako len Bratislavu. Ja sa tu zatiaľ cítim doma a neplánujem ísť sprevádzať inam. V Bratislave mám ešte svoje plány, ktoré sa, dúfam, podarí rozhýbať v najbližšom čase.

Ako vyzerá bežná „free tours“ prehliadka?

V Bratislave je viac skupín, ktoré ponúkajú „free tours“. My sa voláme Discover Bratislava. Máme stanovený rovnaký čas a miesto začiatku prehliadky každý deň. Vďaka tomu si turisti nemusia robiť dopredu rezerváciu a môžu sa jednoducho pridať. My, sprievodcovia, čakáme pred každou prehliadkou na tomto mieste s tabuľou v ruke. To pomáha turistom nie len nás ľahšie nájsť, ale je to aj dobré lákadlo pre ďalších turistov, ktorí o nás pred tým nevedeli, ale keď nás zbadajú, majú chuť sa pridať.

Všeobecne máme tri druhy prehliadok. „City and the castle tour“ – prehliadka Starým mestom s návštevou hradu a základnými informáciami o Bratislave a Slovensku vrátane histórie, ktorá trvá približne dve a štvrť hodiny, „20th century tour“, prehliadka na tému Druhej svetovej vojny a komunizmu v Bratislave, ktorá má trasu viac mimo centra Bratislavy a tiež trvá okolo dve a pol hodiny a „Spooky tour“ –  prehliadku v rámci Starého mesta, ktorá trvá približne hodinu a je plná temných príbehov z našej histórie, ako napríklad mor alebo pálenie čarodejníc.

Prvú prehliadku máme každý deň, niektoré dni aj dvakrát a zvyšné dve sú tzv. doplnkové a robíme ich tak dvakrát týždenne, záleží od ročného obdobia.

Prečítajte si aj: Je čas na potulky po Slovensku: Kam ísť na výlet?

Koncept „free tours“  znamená, že turisti môžu prehliadky absolvovať zadarmo, alebo na akom princípe fungujete? 

Koncept „free tours“ funguje už niekoľko rokov vo veľa európskych mestách. Prehliadky sú vlastne „tip-based“, teda založené na myšlienke dobrovoľných príspevkov. V podstate to znamená, že turisti majú plnú moc vo svojich rukách – ak sa im prehliadka páčila, môžu nás odmeniť príspevkom, ktorého výšku určujú v plnej miere oni, ale ak by neboli spokojní, môžu odísť bez toho, aby nám niečo prispeli. Našťastie sa ale tešíme veľkej spokojnosti zo strany turistov, čo si veľmi vážime. Keďže fungujeme na tomto princípe, pre nás je to vlastne dobrovoľnícka činnosť, čo sa odráža v našom výkone. Je vidieť, že to robíme preto, že nás to baví a nie preto, aby sme zarobili kopu peňazí.

Sú prehliadky určené len pre cudzincov, alebo ich absolvujú aj turisti zo Slovenska?

Naše prehliadky sú zamerané primárne na turistov zo zahraničia, ale mne osobne sa už stalo, že sa k nám do skupinky pridali aj Slováci. Nie je to však úplne bežné. Keďže prehliadky nerobíme po slovensky, vyriešila som to tak, že ak niečomu nerozumeli, zopakovala som im to po slovensky počas toho, ako sme sa presúvali z jedného miesta na druhé.

Ak sprevádzate po Bratislave aj Slovákov, stáva sa, že mnohí ľudia nepoznajú miesta, ktoré navštevujete, resp. sú prekvapení, že sa takéto miesta nachádzajú na Slovensku?

Väčšina Slovákov, ktorí sa ku mne pridali, poznali väčšinu miest a pamiatok v Bratislave, ale stalo sa, že som spomenula nejakú informáciu alebo „pikošku“, o ktorej predtým nepočuli. Napríklad poznali danú budovu alebo sochu, ale nepoznali jej históriu, jej príbeh. Som rada, že zatiaľ sa mi nestalo, že by sa ľudia na mojej prehliadke nudili, aj keď boli miestni.

Prečo by si odporúčala absolvovať prehliadku po hlavnom meste aj Slovákom, alebo dokonca samotným Bratislavčanom?

História môže byť veľmi zaujímavá, zábavná a prekvapivá. Ja sama som sa naučila veľmi veľa o histórii Bratislavy, ale aj Slovenska, odkedy som začala sprevádzať. Je úplne iné o niečom len čítať alebo to vidieť na fotkách a iné je prechádzať sa uličkami a vidieť všetko naživo.

„Free“ prehliadky po Bratislave využívajú najmä turisti zo zahraničia.
Foto: Instagram Freetourbratislava

Samozrejme, poznala som základné informácie a udalosti z našej histórie, tak ako ich poznáme asi všetci, ale dejiny sú také rozsiahle a plné zaujímavých príbehov, že som si istá, že pri zaujímavo postavenej prehliadke a dobrom sprievodcovi sa nikto nebude nudiť. Ani keby si ľudia vyšli do svojho rodného mesta.

Ako sa môžu záujemcovia prihlásiť na prehliadku?

Máme webovú stránku, kde si turisti môžu aj robiť rezervácie na jednotlivé prehliadky, ale väčšinou si naozaj len zistia čas a miesto a prídu alebo nás tam už vidia stáť a pridajú sa. Môžu sa o nás dozvedieť z webovej stránky, z Facebook-ovej stránky, z Instagramu a zároveň nás odporúčajú aj niektoré hostely v Bratislave, za čo sme vďační.

V akých svetových jazykoch organizujete prehliadky?

Momentálne robíme prehliadky primárne v anglickom jazyku a párkrát do týždňa aj v španielskom jazyku. Snáď v budúcnosti rozšírime našu ponuku prehliadok aj v ďalších jazykoch.

Sprevádzate teda prevažne v exteriéri Bratislavy, alebo zavítate aj do interiérov bratislavských pamiatok?

Naše prehliadky sú o exteriéroch. Je to hlavne otázka času, ak by sme chodili aj dovnútra pamiatok, prehliadka by trvala aj pol dňa a toto nie je podstata „free tours“. Samozrejme, máme pripravené informácie o interiéroch, ak by turistov tieto miesta zaujímali, aby vedeli, čo tam môžu vidieť, kedy sú otváracie hodiny a koľko ich bude stáť vstupné.

Zameriavate sa len na historické objekty alebo navštevujete aj novodobé bratislavské pamiatky?

Záleží to od druhu prehliadky, ktoré som spomínala vyššie. Napríklad, súčasťou večernej „Spooky tour“ nie sú moderné objekty, počas „20th century tour“ sa sústredíme najmä na objekty postavené počas komunizmu a socializmu a „City and the castle tour“ je taký mix všetkého.

Spomínaš si na nejaké úsmevné momenty alebo zážitky, ktoré sa ti prihodili počas sprevádzania?

Čo je krásne na tejto práci, je stretávanie sa stále s ďalšími a ďalšími novými úžasnými ľuďmi. Žiadna prehliadka nie je vďaka turistom rovnaká, a to ma nesmierne baví. Vždy sa spolu dokážeme zasmiať, požartovať, dobre sa porozprávať, často si po prehliadke ešte zájdeme v menšej skupinke na večeru alebo na obed a rozprávame sa ďalej, spoznáme sa o niečo lepšie. Už mám v zásobe niekoľko pozvaní od turistov do ich rodných miest, a to je neskutočne milé.

„Je úplne iné o niečom len čítať alebo to vidieť na fotkách a iné je prechádzať sa uličkami a vidieť všetko na živo,“ hovorí Katarína.
Foto: Instagram Freetourbratislava

Jedna obzvlášť milá prehliadka bola 30. decembra, kedy prišiel z USA otecko s dvojitým kočíkom a s trojročnou dcérkou a dvojročným synom. Najprv som sa trochu zľakla, ako to deti zvládnu a ako budeme ťahať ten veľký kočík po schodoch hore na hrad, ale postupne sa k nám pridali super ľudia a celá prehliadka mala rodinný nádych a krásnu atmosféru. Asi nikdy nezabudnem ani na nich a ani na to, ako som sprevádzala s trojročným dievčatkom na rukách.

Aké máte ohlasy od turistov, ktorí s vami absolvovali prehliadky?

Veľmi sa tešíme skvelej spätnej väzbe nie len osobne od turistov priamo po prehliadkach, ale aj v recenziách, ktoré potom nechávajú na internete. Tie si môžu prečítať všetci na Google reviews, aj na TripAdvisor-e. Dokonca na základe týchto recenzií sme na TripAdvisor-e číslo jedna v rámci free tours, čo nás neskutočne teší a veľmi si to vážime. Samozrejme, je to aj záväzok, keď si túto informáciu o nás nájdu turisti a vďaka tomu sa rozhodnú ísť na našu prehliadku, takže sa stále snažíme nielen držať si náš štandard, ale rovnako sa aj neustále zlepšovať.

Ako riešite nepredvídateľné situácie, ako napríklad prehliadka počas nepriaznivého počasia?

V prípade zlého počasia ponúkame skrátené verzie prehliadok, napríklad počas základnej „City and the castle tour“ vynechávame hrad, čo skráti prehliadku približne o pol až trištvrte hodinu. Všetko to ale prebieha v dialógu s turistami a je na nich, ako sa rozhodnú. My sme zvyknutí sprevádzať v akomkoľvek počasí a, samozrejme, vždy sa pripravujeme na prehliadky aj na základe predpovede počasia. Ja mám so sebou vždy dáždnik, vreckovky, čaj v termoske alebo vodu a napríklad počas leta aj opaľovací sprej a slnečné okuliare. Sme pripravení na všetko. Už poznáme miesta na našej bežnej trase, kde sa dá schovať pred dažďom alebo pred silným slnkom.

Rovnako už máme za ten čas nacvičené aj alternatívne trasy, aby sme sa vyhli tomu, čo by nás mohlo spomaliť alebo nám nejako inak sťažiť priebeh prehliadky – akcie v meste, trhy a podobne. Tieto informácie si zisťujeme dopredu v rámci prípravy na prehliadky. Tiež si navzájom pomáhame, ak má kolega prehliadku doobeda a niečo takéto zistí, dá vedieť aj nám ostatným. Ak  však máte v skupine dobrých ľudí, ani dážď ani nič iné vás nezastaví v tom, aby ste si prehliadku užili.

Ako ste fungovali v čase pandémie?

To bolo veľmi ťažké obdobie. Snažili sme sa fungovať, ako sa dalo, neustále sme sledovali meniace sa opatrenia, okresávali sme počet ľudí v jednej skupine, držali sme si odstupy v rámci skupiny, nosili sme rúška a respirátory, ale, bohužiaľ, boli aj mesiace, keď sme nemohli sprevádzať vôbec. Niekoľko z nás si muselo nájsť inú prácu, aby sme mali nejaký príjem. Ja som počas roku 2020 robila v kaviarni, ktorá mala to šťastie, že mohla predávať cez okienko v časoch, keď sa nedalo inak, a teda nemusela zatvoriť. Počas minulého roka som pracovala pre jednu firmu v Bratislave, čo bola typická kancelárska práca. Úprimne, som neskutočne šťastná, že môžeme opäť sprevádzať, lebo mi to veľmi chýbalo a dúfam a verím, že už to bude len lepšie a lepšie.

Titulná fotografia – pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.