Nakupovanie z druhej ruky: Prečo sa oplatí?

Konzumná spoločnosť dosahuje v poslednom období neustále nový rozmer. Ľudia bez premýšľania nakupujú produkty, ktoré vo výsledku ani nepotrebujú. Avšak súčasne rastie aj záujem o výrobky z druhej ruky.

Lenka O’Neill, majiteľka obchodu Tamsin London, uvádza pre portál Forbes: „Analytici sa zhodujú, že do konca tohto desaťročia second handová móda predstihne fast fashion.“ K výpovedi dodáva, že celkový trh second handu potom oveľa vzrastie, teda do roku 2029 to bude až na 80 miliárd dolárov, čo predstavuje takmer dvojnásobok fast fashion priemyslu. Udržateľnosť je pritom braná ako jedno z pravidiel budúcnosti, ktoré momentálne prechádza revolúciou. (forbes.sk)

Práve nakupovanie z druhej ruky môže byť tou najlepšou investíciou. Získavame pri ňom viacero výhod, učí nás ovládať vlastný rozpočet a premýšľať, do čoho sa rozhodneme investovať financie.

Ekologickosť

Každodenná výroba nových produktov zvyšuje skládky odpadu, čím negatívne ovplyvňuje životné prostredie. Nákup tovaru v second handoch dokáže znížiť množstvo produkovaného odpadu, ktorý ubližuje našej planéte. Portál Green with less v súvislosti s touto témou vyzdvihuje príslovie: „Odpad jedného človeka je pokladom iného.“ To znamená, že opätovným použitím niečoho, čo jeden človek už nechce, môže dať zase niekto iný druhú šancu. V súčasnosti sa napríklad iba 15 percent textilu recykluje a až 85 percent zvyčajne skončí na skládkach odpadu, prípadne sa spaľuje. (greenwithless.com)

Na Slovensku sa taktiež nachádza viacero zberných miest, kam môžeme odovzdať naše nepotrebné veci.

Cenová dostupnosť

Produkty v second handoch sú cenovo prístupnejšie, vďaka čomu dokážeme ušetriť financie. Napríklad za cenu, ktorú „vyhodíme“ za jeden nový sveter, možno nakúpiť viacero kúskov oblečenia v second hande. V ponuke sa často za nízku cenu nachádzajú aj kúsky oblečenia od svetových značiek. Kúpou použitého trička či nohavíc preukazujeme týmto kúskom novú hodnotu, ktorá je pre mnohých ľudí neviditeľná.

Časté obnovovanie tovaru

Sortiment sa do predajní dopĺňa oveľa častejšie než v bežných predajniach s rýchlou módou. Nakupovanie predstavuje aj isté dobrodružstvo, kedy môžeme objavovať staršie i novšie kúsky, ktoré sa už v bežných obchodoch nemusia nachádzať. Oblečenie z druhej ruky je aj experimentovaním s módou a vytvorením si vlastného jedinečného štýlu obliekania. (panaprium.com)

Foto: mycurrency.com

Pomoc pre lokálnu komunitu

Každý nákup použitého oblečenia prispieva k recyklačnému systému fungujúcemu v konkrétnej oblasti. Jeden odev môže v priebehu jeho životnosti vlastniť viacero osôb. Podniky pracujú na zbere, triedení a distribúcii oblečenia. Nákupom im môžeme pomôcť, aby tento proces fungoval i naďalej. Investícia do miestneho podniku je investíciou pre lokálnu komunitu, ktorá následne dokáže prosperovať. (habitatbroward.org)

Nový pohľad na oblečenie

Stránka Vedomé píše, že pre každého z nás môže byť ťažké vzoprieť sa konzumnej spoločnosti. Pri rýchlej móde v podstate utrácame bez rozmyslu a nejak automaticky. Oblečenie pre nás postupne stráca hodnotu a zakúpené kúsky vo viacerých prípadoch ani nenosíme. Vzdať sa tohto komfortu je náročné.

Second handy pritom plnia významnú úlohu v spoločnosti, najmä teda v odevnom priemysle. Alternatíva nakupovania má potenciál, ktorý je zásadný vo svete poznačenom klimatickou krízou. Nákupom teda prispievame k našej lepšej budúcnosti. (vedome.org)

Na záver ponúkame tri tipy pri návšteve second handu:

  1. Buďte trpezliví.

Nie vždy sa vám podarí nájsť najlepšie tričko či sveter ihneď. Investuje do návštevy viac času, prezrite čo najviac z aktuálnej ponuky a skôr či neskôr nájdete ideálny kúsok práve pre vás.

  1. Buďte kreatívni.

Oblečenie je niečo, kde môžete využiť svoju fantáziu. Napríklad na prvý pohľad zdanlivo obyčajná vec vám môže poslúžiť ako kombinácia k viacerým variantom odevu.

  1. Menej očakávaní, viac radosti.

Tip, ktorý sa vyplatí nielen pri nakupovaní z druhej ruky. Oblečenie z týchto obchodov je väčšinou istým prekvapením, preto ich netreba navštevovať s myšlienkovým nasadením, že nájdete konkrétny vysnívaný kúsok oblečenia. Často totiž dokážete nájsť ešte niečo lepšie.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.