Divadlo Andreja Bagara v Nitre otvorilo novú sezónu. Divákov čakajú nové inscenácie, ale aj zaujímavé podujatia

DAB v Nitre otvorilo svoju sezónu tlačovou konferenciou, na ktorej sa predstavili aj nové tváre divadla. Matúš Bachynec sa stal novým šéfom umeleckého výboru, dramaturgiu posilní Martina Mašlárová a herecký tím taktiež posilnia nové tváre.

Nové inscenácie, zaujímavé podujatia, to všetko má byť súčasťou novej sezóny DAB. Diváci sa môžu tešiť na slovenské tituly, ktorými sa vrátia do minulosti a prinesú tak nielen nádych histórie, ale aj obľúbené hudobné podujatie.

Krehká identita

Nová sezóna v Divadle Andreja Bagara v Nitre dostala nový názov Krehká identita. Pre divadlo je charakteristické, že každá sezóna dostáva svoje meno. Téma sezóny, podľa Matúša Bachynca, nového šéfa umeleckého výboru, by mala vždy reagovať na dôležité spoločenské medzníky. ,,Dnes sa nachádzame v dobe, ktorá je istým spôsobom krehká. A tá krehkosť je implementovaná v mnohých aspektoch, ako napríklad v geopolitickom, spoločenskom a politickom priestore alebo v medziľudských vzťahoch v súvislosti s tým, čo sa deje u našich susedov,” vyjadril sa Matúš Bachynec na tlačovej konferencii pri predstavovaní novej sezóny.

Krehká identita sa rozdeľuje do troch rovín. Prvá rovina nadväzuje na úspešnú sezónu Rodinné striebro spred niekoľkých rokov. Bola zložená len zo slovenských, prevažne klasických titulov. Súčasná sezóna má síce tiež priniesť slovenskú klasiku, avšak doplnia ich aj úplne nové dramatické texty.

Druhá rovina sa venuje 23. výročiu Slovenska. ,,Takisto sme chceli zostaviť túto sezónu z čisto slovenských tvorcov, ako také milé gesto postcovidovej pomoci umelcom,” hovorí Bachynec. V tretej rovine sa všetky premiéry budú venovať dôležitým historickým medzníkom histórie nášho národa od Veľkomoravskej ríše až po svet slobodných ľudí po roku 1989.

DAB pripravuje nové inscenácie zamerané na slovenské tituly.
Foto: ON/Nikola Michalková

Nový titul Rozsobáše

Sezóna v DAB bude plná nových dramatických inscenácií. Ako prvá bude mať premiéru inscenácia Timraviných poviedok, ktorá dostala názov Rozsobáše. Budú sa v nej riešiť nielen manželské vzťahy, ale aj vzťahy medzi rodičmi a deťmi. ,,K Timrave sme sa chceli vrátiť aj preto, lebo aj napriek tomu, že nebola dramaturgičkou a poznáme ju skôr ako autorku prozaických diel, tak sa v jej dielach skrýva mnoho dramatického a veľa zaujímavých situácií. Veľa diel, ktoré v minulosti vznikli, dokázali a ukázali, že Timrava má v sebe silný dramatický potenciál,” opisuje dramaturgička Martina Mašlárová, ktorá je zároveň aj novou tvárou v DAB.

Audio projekt

Druhý titul, ktorý sa pripravuje, je audio projekt rozprávok od Pavla Dobšinského. Projekt by mal vyjsť pred Vianocami ako milé gesto pre najmladších divákov divadla. ,,Kým sa pustíme do inscenovania týchto rozprávok, chceli sme aspoň takýmto spôsobom dať najavo, že aj tento divácky segment je pre nás dôležitý,” vysvetľuje Mašlárová.

Témy židovskej komunity

Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmí je názov novej inscenácie. Inšpirovaný je podľa Ladislava Grosmana, ktorý je autorom diela Obchod na korze. Režisérkou tejto inscenácie je Martina Havierová, ktorá je študentkou VŠMU. ,,Je to zaujímavý projekt najmä preto, lebo je to spolupráca aj s vysokou školou a celý tvorivý tím je zložený zo študentov a študentiek VŠMU,” hovorí Mašlárová.

Titul sa bude venovať obdobiu druhej svetovej vojny, najmä téme transportov židovských dievčat a žien. ,,Je to téma, ktorá sa opäť vracia aj v spoločnosti. A keďže je to historická téma, chceli by sme poukázať aj na tie paralely so súčasnosťou.”

Tvorivý aj herecký tím posilnia nové tváre.
Foto: ON/Nikola Michalková

Hudobná inscenácia

Pre fanúšikov hudobných predstavení DAB pripravuje inscenáciu Zlatá lýra. Súčasťou hudobného titulu budú hviezdy známej Bratislavskej lýry. Dramaturgičkou je Slavka Civáňová. ,,Chceme ním ponúknuť niečo, čo je v tomto divadle obľúbené, a to sú hudobné inscenácie,” opisuje Mašlárová.

Okrem toho by sa v inscenácii mali nachádzať aj prepojenia na tému celej sezóny. Na režisérske kreslo zasadol Marián Amsler, ktorý má byť zárukou zaujímavého režijného rukopisu, pomocou ktorého by sa prepojila umelecká vízia v zmysle témy sezóny s popularitou podujatia, akým bola Bratislavská lýra.

Pribina – Making off

Ďalšiu inscenáciu si pod réžiu vzal Rastislav Válek. Dramaturgiu bude mať na starosti Mikloš Forgáč. Inscenácia vychádza z publikácie Nové ostne od historika Martina Honzu. Objavujú sa v nej hypertextové narážky na iné materiály či dramatické spracovania pribinovského kontextu. ,,Chceme sa na osobnosť Pribinu pozrieť rozumnými očami, pozrieť sa na jeho osud po tom, ako bol vyhnaný z Nitry, na jeho putovanie po Patónii.”

V rámci inscenácie sa spolupracuje aj s výtvarníčkou Markétou Plachou, ktorá pripravuje zaujímavý výtvarný koncept pre toto stvárnenie.

Pozadie 90-tych rokov

Posledným titulom, ktorý sa pripravuje v najnovšej sezóne DAB je inscenácia Domov. Vychádza z adaptácie Daniela Majlinga a režisérom je Matúš Bachynec. Autorom inscenácie je Márius Kopcsay. ,,Tematizuje sa obdobie 90. rokov, hoci tá doba sa pokrýva len na pozadí príbehu hlavného hrdinu, ktorý má patálie so sťahovaním sa z okraja mesta, z príjemného bytu, ktorý má rád, do centra, do bytu jeho manželky.”

Na pozadí celej jeho životnej situácie sa odohráva aj jeho osobná kríza, taktiež aj kríza vzťahu. Ukazuje sa aj prechod zo starého režimu do nového. Ukáže spôsob, ako si ľudia zvyknú a ako sa prispôsobia niečomu, čo vzbudzuje nadšenie a očakávania, ale na druhej strane tam svoju rolu zohrávajú aj isté ilúzie.

Inscenácie budú zobrazovať historické medzníky.
Foto: ON/Nikola Michalková

Podujatia v novej sezóne

Okrem inscenácií DAB pripravuje aj sériu nových podujatí. Ústrednou líniou, ktorá sa bude tiahnuť celou sezónou, bude diskusný klub Krehká identita. Práve preto, že dostal názov podľa témy sezóny, sa v ňom chcú venovať aktuálnym spoločenským témam o našej súčasnosti, ale aj minulosti. ,,Klub by sa mal konať pravidelne, vždy pár týždňov po premiére našej danej inscenácie. Chceme pozývať aj odborníkov z rôznych oblastí, ktorí by spolu s tvorcami zanalyzovali tému a zámer inscenácie,” opisuje dramaturgička Slavka Civáňová.

Súčasťou diskusného klubu bude aj hudobný hosť z možností členov umeleckého súboru DAB. ,,Chceme naozaj vytvoriť dôležitú, ale aj príjemnú diskusnú platformu na pôde nášho divadla.”

Ďalším podujatím sú Bagarove kvízy, ktoré svoj názov dostali po Andrejovi Bagarovi. Venovať sa budú vždy určitej téme. Kvízmi bude divákov sprevádzať humorná moderátorská dvojica Juraj Ďuriš a Marián Viskup. Prvý kvíz sa už konal na konci septembra a venovaný bol 75. výročiu nedožitých narodenín Jozefa Bednárika.

Okrem toho pripravujú aj lektorské úvody a diskusie, ktoré zorganizujú na pravidelnom mesačnom programe. Okrem toho sa pripravuje aj Zelené divadlo – v rámci toho podujatia sa divadlo bude snažiť rozvíjať environmentálnu zodpovednosť divadla nielen v dramaturgii, ale aj v prevádzkových aktivitách. ,,Sme si veľmi vedomí dôležitosti osvety v tejto oblasti, a preto pripravujeme vzdelávacie programy pre školy, ktoré rozvíja aj naša inscenácia Kým nastane ticho. Uvádzame ju pod názvom Ekohrdinovia,” vysvetľuje Civáňová.

Bohatý program pre všetkých.
Foto: ON/Nikola Michalková

Výstavy

Nielen podujatia, ale aj tematické výstavy čakajú návštevníkov DAB. Prvá výstava bola uvedená 19. septembra a zamerala sa na históriu divadla, ako sa divadlo stavalo. Ostatné výstavy budú venované premiéram inscenácií. ,,Čaká nás výstava na tému Bratislavská lýra pre pamätníkov, ktorú doplnia aj dobové fotografie.”

Okrem toho návštevníkov čaká aj výstava o Židoch, ktorá je pripravená v rámci inscenácie Nevesta. Pripravujú ju v spolupráci so štátnym archívom v Nitre a bude sa venovať téme židovských komunít a obyvateľov v Nitre od začiatku 20. storočia po koniec druhej svetovej vojny.

Známe podujatia

Divadlo, samozrejme, neupustilo ani od svojich známych podujatí. Pripravujú Noc divadiel, ktorá sa bude venovať inscenácii Rozsobáše a zároveň súčasťou bude aj prvý diskusný klub. Okrem toho návštevníkov čaká deň otvorených dverí či tradičný deň detí. V máji sa bude konať prehliadka českých a slovenských hudobných titulov.

Titulná fotografia: ON/Nikola Michalková

Článok vznikol v spolupráci s DAB v Nitre.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.