Rektor UKF: Najväčším problémom v školstve je akútny nedostatok financií

Vysoké školy sú na pokraji kolapsu. „V ostatných rokoch už nie je možné hovoriť o ich rozvoji, no dnes už ani o ich dôstojnom prežití, či prežití vôbec,“ hovorí Slovenská rektorská konferencia.

Slovenská rektorská komora v septembri tohto roka vyzvala vládu, aby splnila tri podmienky, ktoré jej adresovali. Prvou je zvrátenie negatívneho vývoja financovania vysokých škôl. Žiadajú, aby sa financovanie dostalo minimálne na úroveň roka 2020. Druhou podmienkou je, aby vláda sektoru vysokých škôl kompenzovala výpadky spôsobené bezprecedentnou energetickou krízou. Poslednou požiadavkou je, aby dofinancovala výpadky v národných a európskych projektoch tak, ako v okolitých krajinách.

Foto: iStock

Prísľub premiéra

Na tieto požiadavky reagoval premiér Eduard Heger pri príležitosti slávnostného otvorenia akademického roka na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a verejne prisľúbil vysokým školám vyriešenie dôsledkov energetickej krízy. Na tento prísľub reagoval aj prezident SRK, ktorý je presvedčený, že vo vyspelej krajine sú vysoké školstvo, veda a výskum premiérskou témou a že sa podarí zvrátiť nepriaznivú situáciu a hlavne negatívnu trajektóriu vo financovaní vysokého školstva na Slovensku. Podľa Rudolfa Kropila sú rektori pripravení na diskusie s členmi vlády SR a pokračovanie jednoznačnej akademickej spolupráce všetkých vysokoškolských reprezentácii v prospech zvrátenia kolapsu vysokých škôl.

Vyjadrenie rektora UKF

Rektor UKF uvádza, že za vyhlásenie hlasovali na zasadnutí SRK všetci prítomní rektori vrátane rektora UKF. Ďalej hovorí, že toto stanovisko však treba vnímať ako výzvu vláde, resp. jej premiérovi a verejnosti. Žiadne konkrétne rozhodnutie vo veci výučby prijaté nebolo, a preto na UKF vo vzdelávaní pokračujeme v zmysle harmonogramu akademického roka prezenčne.

Čítajte aj: UKF zmenila stravovanie pre zlú ekonomickú situáciu

Situácia v školstve je mimoriadne napätá a nepriaznivá

„Podľa môjho názoru je finančná situácia mimoriadne zložitá, nepamätám si, že by niekedy v minulosti bolo až takto zle. A to si vzhľadom na môj vek už pamätám toho veľa,“ hovorí rektor UKF. Zároveň dodáva, že rozpočet UKF je na rok 2022 zostavený tak, aby dokázal pokryť všetky očakávané výdavky, a to aj vrátane zvýšených cien energií. Čo však bude v budúcom roku, nedokáže povedať zatiaľ nikto.

UKF sa chce vrátiť do predcovidového režimu, ak sa však zrúti financovanie, nedá sa nič zaručiť.
Foto: nitra24.sk

Zmeny na UKF v akademickom roku 2022/2023

Niektoré odbory a študijné programy sa tento rok zrušili alebo zlúčili. Podľa slov rektora bude škola robiť všetko pre to, aby študenti mohli doštudovať na zvolených študijných programoch.

„Zvládli sme akreditáciu a racionalizovali sme svoju prevádzku. Ak sa však zrúti financovanie, tak sa nedá garantovať nič. UKF sa usiluje vrátiť do predcovidového spôsobu existencie. Po dvoch rokoch sme otvorili akademický rok slávnostným zasadnutím akademickej obce. Uskutočnil sa aj Októberfest,“ konštatuje rektor. Vzdelávanie sa teda uskutočňuje prezenčne v plnom rozsahu. Toto všetko platí do konca kalendárneho roka. Potom sa uvidí.

Titulná fotografia: iStock

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.