OKTÓBROVÝ KALENDÁR AKCIÍ: Čo sa oplatí navštíviť a zažiť v Nitre tento mesiac

Zábavu, kultúru a celkovo socializáciu si budete môcť naplno užiť aj v októbri, vďaka veľkému množstvu podujatí, ktoré Nitra ponúka.

Aj tento mesiac vám prinášame prehľad tých najzaujímavejších akcií, akých sa budete môcť v Nitre zúčastniť. V našom meste budete môcť počas októbra nájsť hudbu, divadlo, literatúru, astronómiu a omnoho viac.

12. október (streda) – Vernisáž výstavy „Hranice“

Výtvarník Jakub Užovič vo svojej tvorbe pracuje s objektom a možnosťami jeho interakcie s divákom. Snaží sa nájsť novú mytológiu, ktorá by vedela znovu odpovedať na otázky spoločnosti, na jej etické hodnoty a problémy.

Tvorbu si budete môcť pozrieť na vernisáži jeho výstavy s názvom „Hranice“. Súčasťou podujatia bude aj autorova originálna performance.

Vernisáž výstavy nájdete v Bod.K7 na Štefánikovej 7, Nitra o 17:30. Vstup je voľný.

13. október (štvrtok) – 4-3-2-1 Jana Micenková

Pod názvom 4-3-2-1 sa ukrýva cyklus besied so súčasnými slovenskými spisovateľmi. Táto jeseň prináša už jej 16. ročník. Vo štvrtok na besedu zavíta Jana Micenková, ktorá je nielen úspešnou slovenskou spisovateľkou, ale aj dramaturgičkou a režisérkou.

Za svoju divadelnú hru Nekrogames získala Cenu slovenského literárneho fondu za najlepší dramatický text 2013 a cenu pre mladých dramatikov VEJK AP 2012. Získala aj množstvo cien v oblasti literatúry, či už za svoje poviedky alebo novely. Jej najnovší román Krv je len voda (2021) je nominovaný na cenu Anasoft litera 2022.

Besedu s Janou Micenkovou povedie moderátor a znalec slovenskej literatúry Dado Nagy v  koncertnej sále Župného domu – Nitrianska galéria, Župné námestie 3, Nitra o 17:00. Vstup je voľný.

Foto: nitrianskagaleria.sk

13., 16., 20., 21., 23. a 27. október – Nitrianska hudobná jeseň

Tento mesiac sa tiež môžete tešiť na pokračovanie Nitrianskej hudobnej jesene. 17. ročník podujatia vám prinesie mnoho kvalitných hudobných zážitkov. Vypočuť si budete môcť japonského klaviristu, český orchester a mnoho slovenských hudobníkov, medzi ktorými nájdete napríklad flautistu Jána Figuru, sopranistku Adrianu Banásovú, huslistu Lukáša Mika, ale tiež veľa gitaristov a klaviristov.

Podujatie organizuje mesto Nitra, Súkromné konzervatórium v Nitre a tohtoročným spoluusporiadateľom je Veľvyslanectvo Japonska v SR. Všetky koncerty budete môcť nájsť v nitrianskej Synagóge a majú jednotnú cenu 3 €.

13. – 16. október (štvrtok – nedeľa) – Slovak Food Truck Fest

Najväčší food truck festival svojho druhu v EÚ príde aj do Nitry. Môžete sa samozrejme tešiť na skvelé a kvalitné jedlo a tiež zaujímavý hudobný program. Foodtrucky sú od štvrtku do soboty otvorené každý deň od 11:00 do 22:00 a v nedeľu iba o dve hodiny kratšie od 11:00 do 20:00.

Počas jedenia si budete môcť užiť hudobné koncerty rôznych huslistov a gitaristov, ale aj Roba Opatovského, Roberta Buriana či Saxany Sapietovej. Cez víkend nebudú na festivale chýbať ani aktivity pre deti – minidisco animácie, maľovanie na tvár, mega pexeso a puzzle a rôzne atrakcie. Festival nájdete na Svätoplukovom námestí, Nitra. Vstup je voľný.

Foto: FB/Slovak Food Truck Fest

20. október (štvrtok) – Cestou necestou

Cestovný festival Cestou necestou vznikol v roku 2013 a v roku 2015 sa zmenil na putovný festival s pravidelnými cestovateľskými prezentáciami. Festival putuje každý rok do viac ako 15 slovenských miest, medzi ktorými sa nachádza aj Nitra.

Tento rok sa v Nitre predstavia Patrik Skovajsa – Okolo nórskych Lofotov na morských kajakoch, Michal Knitl – 109 dní v Kolumbii – láska, ľadovce i neprebádané miesta a Joži a Pali – Patagónia na koňoch bez skúseností. Porozprávajú vám o svojich cestách, nezabudnuteľných zážitkoch a nadobudnutých poznatkoch.

Prezentácie si budete môcť pozrieť v Music a Cafe v OC Centro na Akademickej 1, Nitra od 18:00 do 22:00. Vstup v predpredaji 7 €, na mieste 9 €.

25. október (utorok) – Pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka

Ak ste fanúšikmi astronómie, určite sa potešíte. V Nitre si totiž budete môcť pozrieť čiastočné zatmenie Slnka na vlastné oči. Zatmenie Slnka na Slovensku začne približne o 11:15. Maximálna fáza čiastočného zatmenia nastane v Bratislave o 12:21, v Košiciach o 12:26. Tento úkaz budete môcť pozorovať cez astronomický ďalekohľad pod vedením pracovníka Nitrianskej hvezdárne Ing. Juraja Pachača.

Pozorovanie sa bude konať v Krajskom osvetovom stredisku na Fatranskej 3, Nitra od 11:15 do 13:30. Vstup je 1 €.

26. október (streda) – Slam poetry exhibícia

Slam poetry je špecifický žáner, ktorý sa radí pod „spoken word“ a zastrešuje prístupy z improdivadla, stand-upu, ale i rapu, folku, klasického divadla, tanca, literatúry a pantomímy. Každé vystúpenie musí mať tri minúty a pätnásť sekúnd, musí byť autorské a nesmie využívať kostýmy či rekvizity. Performance je na majstrovstvách hodnotená dobrovoľnou diváckou porotou.

Tieto autorské performatívne predstavenia si budete môcť naživo pozrieť aj v Nitre. Podujatie sa bude konať v Bod.K7 na Štefánikovej 7, Nitra od 19:00 do 21:00. Vstup je 4 a 6 €.

Divadlo Andreja Bagara

Samozrejmosťou je program Divadla A. Bagara. V októbri sa môžete tešiť na každodenné predstavenia. Do divadla si budete môcť prísť pozrieť: Kutlochy, Drotára, Vlastníkov, Meno, Nádej zomiera posledná či Rozsobáše.

Foto: dab.sk

Nové divadlo

Aj toto divadlo si na október pripravilo skvelý program. Budú sa hrať predstavenia: Kocúr v čižmách – punkovo-animálno-maňuškovo-komediálny triler, Zlodejka kníh – divadelná prerábka veľmi úspešnej rovnomennej knihy a Rojko – 28. 10. bude mať predstavenie premiéru.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.