Pozvánka do galérie: Na rande s umením

Nitrianska galéria na Župnom námestí je miestom obdivu a inšpirácie už od svojho založenia v roku 1965. V súčasnosti disponuje piatimi výstavnými priestormi a práve v jednom z nich momentálne prebieha výstava s názvom „Všetko najlepšie“.

V reprezentačných sálach Nitrianskej galérie sa stretli diela slovenských umelcov 20. a 21. storočia. Výstava sa začala vernisážou 14. septembra a od 16. septembra sa otvorili dvere sál aj pre verejnosť. Nachádzajú sa tu klasické kresby, maľby, olejomaľby, fotografie, ale aj drevené sošky zobrazujúce známe historické postavy, ako napríklad Myjavanku. Za obdiv tiež stoja obrazce znázornené na vlnenom gobelíne či maľby v pretavenom skle.

Komu blahoželá názov výstavy?

V septembri sa štatisticky rodí najviac detí. Má teda v deviatom mesiaci narodeniny aj najväčší počet výtvarníkov a kurátorov? Zámer výstavy objasnil jej iniciátor, Omar Mirza: „Výstava ,Všetko najlepšie´ v Nitrianskej galérii prezentuje výber dvadsiatich piatich umelcov, ktorí sa narodili v septembri. Je to hlavná téma, ktorá ich všetkých spája, keďže aj ja som sa narodil v septembri. Nežijúci autori a autorky sú zastúpení dielami, ktoré pochádzajú zo zbierky Nitrianskej galérie, no ale väčšina autorov, ktorí vystavujú v reprezentačných sálach, sú žijúci slovenskí autori až z troch generácií.“

Foto: ON/Kristína Magová

Čo zobrazujú diela septembrových umelcov?

„Vystavené diela súvisia s témou, čiže s narodeninami, s narodením a smrťou, s oslavou, so sebaprezentáciou, ale aj napríklad s jeseňou, keďže september je prvý jesenný mesiac,“ uviedol Mirza.

Avšak pri pohľade do sál zistíte, že niektoré diela vôbec nesúvisia s témou výstavy. „Je to taký pestrý výber, až salónny. Salónna prezentácia, dalo by sa povedať,“ dodal kurátor.

Foto: ON/Kristína Magová

Výstavu zorganizovali piati 

Okrem výberu autorov a autoriek,  narodených v septembri, si Omar Mirza prizval k výstave aj štyri spolukurátorky, ktoré sa tiež narodili v septembri. Sú nimi Petra Hanáková, Alexandra Tamásová, Lenka Kukurová a Mira Sikorová Putišová. „Dal som im voľnú ruku, že môžu akýmkoľvek spôsobom prispieť k výstave. Napríklad Lenka Kukurová urobila takú výstavu vo výstave. Jednu celú miestnosť s dielami, ktoré sú tematicky previazané s jeseňou,“ nadviazal Mirza.

Alexandra Tamásová prispela originálnym nápadom zakomponovať do katalógu výstavy a zároveň trhacieho kalendára horoskopy umelcov a umelkýň. Tento kalendár si môžu návštevníci galérie zakúpiť, ale tí, ktorí prídu na výstavu v deň svojich narodenín, ho dostanú ako darček zadarmo.

Foto: ON/Kristína Magová

Pozvánka od kurátora výstavy

Kurátor výstavy, Omar Mirza, všetkých srdečne pozýva na komentovanú prehliadku k výstave, kde návštevníkom osobne porozpráva niečo viac nielen o výstave, ale aj o jednotlivých dielach. Komentovaná prehliadka sa uskutoční 26. októbra o 17. hodine v reprezentačných sálach Nitrianskej galérie. Tí, ktorí by sa komentovanej prehliadky chceli zúčastniť, ale daný dátum im nevyhovuje, môžu využiť druhú prehliadku, ktorá sa uskutoční ešte 24. novembra.

Výstava v priestoroch reprezentačných sál potrvá až do 27. novembra. Následne sa môžu návštevníci tešiť na decembrovú Galériu mladých a vizuálnu výstavnú poému „Ťažko je ľahko žiť“.

Tento článok vznikol v spolupráci s Nitrianskou galériou

Titulná fotografia: ON/Kristína Magová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.