Ako si užiť jeseň v Nitre a okolí

Obdobie ako stvorené na dlhé prechádzky či túry. Počasie už nie je natoľko horúce ako v lete a príroda hýriaca farbami láka svojím čarom.

Jeseň mnohí považujú za najkrajšie ročné obdobie. Naokolo sú opadané listy a slnko ešte vyžaruje teplé lúče. V tomto článku prinášame typy na výlety či dlhé prechádzky, ktoré si na jeseň môžete užiť v Nitre a jej okolí.

Výhľady z Dražovského kostolíka

Tento kostol patrí k najstarším na svete. Postavili ho v dvanástom storočí a legendy hovoria, že okolo neho stála pevnosť. Dnes slúži ako miesto na oddych a pokojné rodinné chvíle. Ponúka aj nádherný výhľad na mesto Nitru. Je ho vidieť aj z Nitrianskeho hradu.

Z obce Dražovce sa ku kostolíku dostaneme za tridsať minút. Stúpanie nie je náročné, a tak si návštevníci môžu užiť pohodovú jesennú prechádzku. Ak sa však náhodou nachádzate na Zobore a máte chuť na ďalšiu turistiku, po vyznačenej cestičke sa k nemu dostanete za hodinu a pol.

Za priaznivých podmienok vidíme aj mesto Nitru.
Foto: pixabay.com/myshoun.

Ak máte náladu na ľahký výstup a počasie je slnečné, odporúčame výstup na vrch Hôrka, na ktorej nájdete tiež rozhľadňu. Tá ponúka výhľad na okolité vrchy či obce, napríklad aj známy Tribeč.

Na rozhľadňu sa dostanete z obce Podhorany, ktorá je od Nitry vzdialená asi dvadsať minút cesty. Výstup na vrch nie je vôbec náročný, trasa vedie cez hustý les, preto sa nemusíte báť, že si neužijete jesennú prechádzku. Samotná rozhľadňa je vysoká osem metrov a dostavali ju v roku 2011. Ideálnym prostriedkom na rekreáciu je tu aj lavička a ohnisko na opekanie.

Pri prechádzke lesom si užijeme nádhernú prírodu.
Foto: pixabay.com/Picography.

Zrúcanina s nádychom histórie

Gýmeš. Po nenáročnom stúpaní však nájdete už len zrúcaninu. Tá prináša veľa histórie, pretože hrad bol postavený už v stredoveku a slúžil ako pevnosť pri nájazde Tatárov. Žili tu aj viaceré šľachtické rody.

Ak radi kombinujete jesennú prechádzku nielen so stúpaním, ale aj s históriou, výborná voľba je hrad. Nachádza sa v obci Jelenec, ktorá je od Nitry je vzdialená pätnásť minút cesty. Stúpanie na hrad nie je vôbec náročné. Ak sa vyberieme z obce Jelenec, po vyznačenej ceste si užijeme ľahkým tempom polhodinovú prechádzku. Musíme však upozorniť, že na hrade momentálne prebieha rekonštrukcia, preto návštevníkom odporúčame zvýšiť opatrnosť.

Foto: pixabay.com/brendan347.

Titulná fotografia: pixabay.com/Hans

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.