Nitriansky hrad na jeden deň v roku vymieňa svoj nočný habit v znamení solidarity s prenasledovanými kresťanmi

Každú noc môžeme vidieť vysvietený hrad, ktorý sa týči nad našimi hlavami. V jeden deň v roku sa zahalí do svetla červenej farby. Je to iba na jedinú noc, avšak načerveno budú svietiť viaceré významné objekty, nielen na Slovensku, ale po celom svete.

Pri príležitosti Červenej stredy sa budovy rozsvietia načerveno. Udalosť nemá stanovený konkrétny dátum. Každoročne pripadá na poslednú stredu pred prvou adventnou nedeľou. Tento rok to budete môcť pozorovať 23. novembra 2022 aj na osvetlení Nitrianskeho hradu. Nie je to však prvý rok, keď vyjadruje takto svoju solidaritu aj Nitra.

Červená streda

V tento deň si pripomíname všetkých, ktorí trpia pre svoju vieru, svoje náboženské presvedčenie. Počas Červenej stredy prejavujeme solidaritu s obeťami, ktoré sú prenasledované na základe ich viery. Ide približne o tristo miliónov občanov. Iniciatíva sa nesie v hesle Make a stand for faith and freedom (Spoločne za vieru a slobodu).

Foto: IG/acnslovensko.

Táto kampaň má pôvod vo Veľkej Británii. Je pomerne nová, prvýkrát sa červenou nasvietené budovy objavili v roku 2016. Iniciátorom je britská organizácia Aid to the Church in Need (na Slovensku ako Pomoc trpiacej Cirkvi). V ďalšom ročníku sa do kampane zapojilo niekoľko desiatok ďalších cirkví, kostolov, škôl a iných významných budov. Dnes sa do kampane zapájajú štáty po celom svete. V minulom roku sa zapojilo približne šestnásť krajín vrátane Nemecka, Rakúska, Kanady, Filipín a Českej republiky.

Zapája sa celé Slovensko

Ako sme už spomenuli, do tejto kampane sa zapája niekoľko krajín v rámci celého sveta. Slovensko nie je výnimkou. Okrem Nitry svoju podporu vyjadruje aj Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Trnava, Levoča, Žilina či obce Ludrová, Klin a ďalšie. V Nitre sa na červeno sfarbí konkrétne Katedrála svätého Emeráma, ktorá je súčasťou Nitrianskeho hradu.

Nitriansky hrad z jednej z ulíc v centre Nitry.
Foto: Magdaléna Zaňová.

Spoločne bojujeme za vieru a slobodu. Celá krajina, celá Európa, celý svet. Aj vy sa môžete zapojiť a vyjadriť svoju solidaritu, už len červeným odevom, zapálením sviečky, pobožnosťou krížovej cesty alebo modlitbou.

Titulná fotografia: Magdaléna Zaňová.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.