Japonský klavirista Tempei Nakamura vzdal v Nitre hold bojujúcej Ukrajine

Duch umenia neobišiel Nitru ani počas tohtoročnej jesene. Mesto Nitra a Súkromné konzervatórium v Nitre pripravili pre všetkých priaznivcov vážnej hudby cyklus koncertov, ktoré verejnosti o čosi bližšie priblížili fenomenálny hudobný výber z Viedne, Českej republiky, ale i ďalekého Japonska.

Ako uvádza oficiálna stránka podujatia na Facebooku, tohtoročný zoznam vystupujúcich XVII. ročníka Nitrianskej hudobnej jesene ponúka mená zahraničných i slovenských hudobných umelcov, ktorí záujemcom spríjemnia pochmúrne večery priamo pod strechou synagógy.

Otvárací koncert otvorilo 6. októbra slávne rakúske zoskupenie Varga Quartett Wien, ktorého repertoár obsahuje mená velikánov klasickej hudby, ako Franz Schubert, Joseph Haydn či Maurice Ravel.

Večerné hodiny 9. októbra sa v synagóge niesli v tých najvyšších tónoch, keď sa pred obecenstvo postavil ženský spevácky zbor slovenských sopranistiek Les Sirènes, pričom si poslucháči tentokrát vychutnali domácu tvorbu Suchoňa, Hrušovského a Moyzesa, no na svoje si prišli aj fanúšikovia českého romantizmu.

Foto: FB/Mesto Nitra.

Do Nitry zavítali jedinečné tóny Japonska

Doposiaľ najatraktívnejším bodom festivalu bolo klavírne vystúpenie renomovaného japonského skladateľa a klaviristu Tempeia Nakamuru. Rodák z Kóbe má už vo svojej kariére za sebou niekoľko európskych koncertov, pričom ani tohtoročné predstavenie v Nitre nie je jeho jedinou slovenskou zastávkou, ako sám uvádza na svojej webovej stránke.

Za klavír si sadol prvýkrát vo veku 5 rokov. Žiaľ, jeho prirodzený talent bol v období detstva potlačený nešťastnými životnými udalosťami, informuje oficiálny programový bulletin. Napriek tomu, že sa dlhé roky hre na klavíri nevenoval, bol prijatý na súkromnú univerzitu Osaka University of Arts, ktorá sa dnes môže pýšiť dlhým zoznamom úspešných absolventov v oblasti umenia. Tempei Nakamura je jedným z nich.

Tempei Nakamura.
Foto: Insta/tempeizm.

Hlavnou časťou programu bola jeho vlastná tvorba, ktorou Nakamura koncert otvoril i zakončil. Výber jeho skladieb bol príznačný pre súčasnú spoločenskú náladu. Jeho úvodná kompozícia nesie názov Carpe Diem, čo vo voľnom preklade znamená „užívaj dňa“. Rozlúčková suita Rising Soul zas poslucháčom priblížila náročné obdobie pandémie, ktoré Nakamurovi odobralo všetku energiu tvoriť. Podľa jeho vlastných slov boli skomponované diela vytvorené práve za účelom prinavrátenia dobrej nálady a pokoja do ľudských životov.

Prejavená solidarita ukrajinskému ľudu

Nakamura počas vystúpenia opakovane menil svoj program . Slovenskému publiku nečakane priniesol ukážku klavírnej hudby z japonskej kinematografie, presnejšie zo snímky Zámok v oblakoch od štúdia Ghibli. O najpamätnejší moment sa však Nakamura postaral v momente, keď sa synagógou ozvali tóny symbolickej piesne Slava Ukraini!, ktorá vznikla na motív ukrajinskej národnej hymny.

Japonský skladateľ nezabudol vzdať hold aj ľudovej tvorbe ukrajinského národa, a to v podobe tradičnej koledy s názvom Ščedryk. Melódia tejto piesne neskôr poslúžila ako základ pre legendárnu vianočnú koledu Carol of the Bells. Po odohraní obidvoch skladieb sa chrámom rozozvučal obrovský potlesk, ktorý mu bol spoločne s dvojitým standing ovation uštedrený počas večera mnohokrát.

Foto: ON/Ema Jedličková.

Hudba ako svedectvo ľudstva

Tempei Nakamura je famóznym umelcom, ktorý do svojej tvorby a hry vkladá celú dušu a srdce. Popritom nezabúda na publikum, s ktorým nadväzuje intímnejší hudobný vzťah prostredníctvom symbolických, ale dôležitých odkazov vo svojich skladbách. Je preto nesmierne dôležité vytvárať široký priestor pre umenie, pretože práve udalosti s ním spojené majú moc odovzdať mnohé hlboké myšlienky a posolstvá, ktoré ďalej určujú smerovanie našej spoločnosti.

Nitrianska hudobná jeseň ponúkla po zvyšok októbra skupinu ďalších vystúpení, či už je to český komorný orchester v spojení s recitáciou vo štvrtok 20. októbra, alebo klavírny koncert Eleny Letňanovej, ktorý 27. októbra poslúžil ako finálna bodka za tohtoročným festivalom.

Titulná fotografia: ON/Ema Jedličková

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.