NOVEMBROVÝ KALENDÁR AKCIÍ: Na čo sa môžete tešiť tento mesiac

Aj v novembri budete mať možnosť zabaviť sa, oddýchnuť si, uspokojiť svoje kultúrne cítenie i naučiť sa niečo nové. V meste Nitra opäť nájdete množstvo skvelých akcií, na ktoré sa oplatí zájsť.

Už takmer tradične vám prinášame prehľad tých najlepších podujatí, aké Nitra tento mesiac ponúkne. Nudiť  sa nebudú najmä umelecké duše. Mesiac november totiž prinesie najmä množstvo divadelných a hudobných predstavení a rôznych výstav, no s nimi i pár zaujímavých prednášok.

9. november (streda) – Digitálne umenie v hernom prostredí

Už 12. ročník edukačného projektu s názvom Prednášky o súčasnom výtvarnom umení. Organizuje ho Nitrianska galéria od roku 2011. Tento rok ste sa mohli v októbri zúčastniť prednášky s Richardom Kittom.

Teraz v novembri na vás čaká ďalšia, ktorej hosťom bude András Cséfalvay. Prezentovať bude svoje  digitálne umelecké diela v počítačovo hernom prostredí. Prednáška bude sledovať cestu  akou diela vznikali. Témou večera je aj dôležitosť porozumenia novým umeleckým komunikačným prostriedkom. Na záver sa môžete zapojiť do otvorenej diskusie.

Podujatie bude od 18:00 do 19:00 v Nitrianskej galérii na Župnom námestí 3. Vstup je voľný.

Plagát prednášky.
Foto: nitrianskagaleria.sk

10. – 11. november (štvrtok – piatok) – výstava Obrazy a šperky

Pedagóg a výtvarník Jozef Absolon a zlatník a klenotník Pavol Francúz sa spojili, aby predstavili obrazy a šperky v jednej výstave.

Na výstave budete môcť vidieť výtvarné diela Jozefa Absolona, ktorý je známy častým využívaním kresťanských motívov a mnohorakým vyobrazením potratov na predošlých výstavách. Na druhej strane si budete môcť nielen prezrieť, ale dokonca aj zakúpiť šperky od Pavla Francúza. Sú vytvorené podľa obrazových predlôh.

Vernisáž a prezentáciu k výstave môžete vidieť vo štvrtok (10. 11.) o 16:00.

Akcia bude trvať oba dni od 9:00 do 18:00 v Synagóge. Vstup je voľný.

14. – 18. november (pondelok – piatok) – festival umení Konfrontácie

19. ročník festivalu prinesie do Nitry množstvo nadaných hudobníkov, a teda aj veľa krásnej hudby. Celý festival otvorí výstava s názvom Vhľad – výber z tvorby výtvarníka Bélu Ferdicsa.

Tešiť sa môžete na koncerty Andreja Gála, Ondreja Veselého, Jarolíma Emanuela Ružičku a mnoho ďalších. Vypočuť si budete môcť gitaristov, klaviristov, huslistov, ale i flautistov či violončelistov. Predstavia skladby od tých najznámejších i menej známych hudobných velikánov.

Všetky komorné koncerty sa budú konať od 18:00 do 19:00 v Synagóge.

15. november (utorok) – Prednáška o židovskej a arabskej kultúre

Katedra filozofie a politológie Filozofickej fakulty na UKF si na november pripravila zaujímavú prednášku. Nie je organizovaná iba pre študentov našej školy. Určená je pre všetkých žiakov stredných a vysokých škôl.

O židovskej kultúre sa budete môcť dozvedieť viac vďaka Mgr. Kataríne Potokovej. O moslimskej kultúre bude rozprávať PhDr. Eva Al-Absi, Phd.

Prednášky sa môžete zúčastniť od 9:00 do 10:00 v Synagóge. Vstup je voľný.

19. november (sobota) – Noc divadiel

13. ročník európskeho podujatia Noc divadiel zavíta aj do Nitry. Do podujatia sa zapojí Divadlo Andreja Bagara s bohatým programom.

Tradíciou je v úvode Noci slávnostne uviesť nové mená osobností DAB, ktoré pribudli na Stenu slávy vo foyer divadla. Program bude pokračovať inscenáciou Rozsobáše – adaptácia piatich poviedok B. S. Timravy. Celá Noc bude zakončená diskusiou Krehká identita. Pozornosť budú venovať rôznym spoločenským témam z minulosti i súčasnosti a ďalšou témou budú Rozsobáše. Dozviete sa, prečo sa Timrava nikdy nevydala, či aké prekážky musela prekonávať počas svojej kariéry. Diskusia je prvá zo série diskusných večerov, ktoré divadlo pripravuje.

Celý program bude trvať od 17:00 do 22:00 v Divadle A. Bagara na Svätoplukovom námestí 4. Vstup na diskusiu je voľný. Na inscenáciu Rozsobáše je potreba zakúpenia vstupenky.

Plagát Noci divadiel.
Foto: dab.sk

22. november (utorok) – 4-3-2-1 Mirka Ábelová

Cyklus besied so slovenskými spisovateľmi pod názvom 4-3-2-1 sa koná už 16. rok. Jesennú časť tento mesiac uzavrie Mirka Ábelová.

Mirka Ábelová je známa najmä pre svoje úspešné básnické zbierky. Jej prvá vlastná kniha nesie názov Striptíz. Za zbierku Niečo originálne vyhrala v roku 2012 hlavnú cenu v súťaži Básne Asseco Solutions a jej najnovšou tvorbou je Večný pocit nedele.

Nie je iba autorkou. Každú nedeľu si ju môžete totiž vypočuť na Rádiu_FM, kde moderuje poetickú desaťminútovku Nedeľná chvíľka poézie.

Beseda s Mirkou  Ábelovou sa bude konať v koncertnej sále Župného domu – Nitrianska galéria na Župnom námestí 3 od 17:00 do 18:00. Vstup je voľný.

Plagát 4-3-2-1.
Foto: nitrianskagaleria.sk

Divadlo Andreja Bagara

Novembrový program divadla je pestrý a zaujímavý. Každý deň divadlo ponúkne jedno predstavenie. Môžete sa tešiť na: Láska, sex a dane, Kým nastane ticho, Povolanie pápež, PACHO – Zbojník z Hybe, Vlastníci, Meno, Rozsobáše, Jozef a jeho zázračný farebný plášť, Nádej zomiera posledná, Kutlochy. November zavŕši predstavenie Robin Hood.

Plagát predstavenia Nádej zomiera posledná.
Foto: dab.sk

Nové divadlo

Divadlo pôsobí v priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre. Na november si pripravilo predstavenia: Anna Franková, Zlodejka kníh, Rojko, Proces, Kocúr v čižmách a Kozliatka a vlk.

Kinoklub Nitra v Synagóge a v bod.K7

Pre rozsiahlu rekonštrukciu musel Kinoklub svoje projekcie síce dočasne premiestniť, no zato si prichystal nabitý novembrový program. Ak ste milovníkmi filmu, môžete sa za projekciami vybrať do Synagógy, kde si budete môcť pozrieť: Obeť, Hranice lásky, Nezanechať stopy, Svetlonoc, Katedrála a Podozrivá. V bod.K7 sa budú premietať: Piargy a Slovo. Vstupné na každú projekciu je 3 €/5 €.

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.