Vysvetľujeme imatrikulácie. Na UKF vás nikto nestrápni

Imatrikulačná slávnosť sa po dvoch rokoch protipandemických opatrení a dištančnej výuky vracia na UKF. Pripravili sme krátky text o ich plánovanom priebehu. Vysvetlíme, čo sa bude diať aj čo si majú zúčastnení obliecť.

Imatrikulácie na vysokej škole totiž vyzerajú úplne inak ako na strednej. Väčšina z nás takéto uvedenie do nového stupňa štúdia zažila iba tam. Na stredných školách zvyknú byť súčasťou imatrikulácií hry, ktoré by mali zblížiť prvákov so študentmi vyšších ročníkov. Pravdou však je, že ich priebeh niekedy hraničí až s ponižovaním. Na UKF nič také nečakajte. Prváci sa nemajú čoho báť.

Na vysokých školách sa imatrikulácie považujú za slávnostný akt. Vedenia fakúlt a katedier takýmto spôsobom oficiálne privítajú prvákov a uvedú ich do života na univerzite. Účasť býva väčšinou povinná a prvákom počas slávnosti výučba odpadá.

Ilustračná fotografia.
Foto: FB/Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.

Ako to prebieha?

Už sme naznačili, že na imatrikuláciách budú významní členovia akademickej obce. Zloženie imatrikulačného senátu sa môže líšiť v závislosti od toho, pod ktorú fakultu patríte. Podstata však zostáva pri všetkých rovnaká. Stretnete sa s vedením svojej fakulty a pravdepodobne aj so zástupcami katedier a študentmi, ktorí sú členmi Akademického senátu.

Po slávnostnom úvode a príhovoroch sú na rade samotní prváci. Po prečítaní sľubu jeden za druhým priložia ruku na žezlo. Spravidla sa na pódium prichádza podľa odborov.

Aj tieto detaily sa môžu na každej fakulte líšiť. Vedenie Filozofickej fakulty proces pozmenilo. „Tento rok sme to chceli spraviť trochu osobnejšie, preto im bude imatrikulačný list odovzdaný osobne buď od pána dekana, alebo odo mňa,“ povedal Patrik Petráš, prodekan pre vzdelávanie z Filozofickej fakulty.

Starší imatrikulačný list Filozofickej fakulty. Vedenie už pripravilo nový dizajn.
Foto: ON/Matej Ondrišek.

Na koniec celého procesu dostane každý prvák imatrikulačný list. V detailoch a v tomto prípade aj v dizajne sa budú líšiť, no ich účel je rovnaký – pripomenúť prvákom začiatok ich štúdia. „V tomto roku budú mať študenti na druhej strane imatrikulačného listu uvedený aj sľub,“ doplnil Patrik Petráš.

Čo si obliecť?

Keďže sú imatrikulácie považované za slávnosť, očakáva sa od vás, že tomu prispôsobíte aj svoj odev. Nie je vhodné, aby študenti na imatrikulácie prišli v tričku. Odporúčané je spoločenské oblečenie. Úplným minimom by mali byť nohavice, košeľa a sako, v prípade žien napríklad šaty.

Titulná fotografia: FB/Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.