Ako v dnešnej dobe ušetriť? A možno si aj trochu zarobiť

V dnešnej finančne veľmi náročnej dobe ľudia a hlavne študenti často nemajú peňazí nazvyš. Ušetriť ale nemusí byť také ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ako na to?

Či už je to jedlo, oblečenie, doprava alebo čokoľvek iné. Vždy sa dá minúť menej, a ušetriť viac. Ako narábať s peniazmi? Kde si dopriať a kde odoprieť? Ako sporiť alebo ako si trochu zarobiť? Prinášame vám niekoľko tipov, vďaka ktorým už možno nebudete mať núdzu o peniaze.

Jedlo

Pri nakupovaní jedla je dôležité myslieť dopredu. Vyhraďte si chvíľu času na prezretie letákov a zliav v obchodoch. Tiež nie je na škodu porovnať ceny produktov z rôznych predajní. Môže sa stať, že zeleninu a ovocie kúpite výhodnejšie v jednom, no mliečne a mäsové výrobky v druhom obchode. Plánujte si jedálniček na celý týždeň. Vyhnete sa tak kúpe jedla, ktoré nepotrebujete a nezjete.

Foto: pexels.com.

Ak máte možnosť variť, určite ju využite. Stráňte sa objednávania jedla a návštev drahých reštaurácií. Za sumu jedného obedu v podniku si často dokážete navariť niekoľko porcií, občas i na celý týždeň.

Mrazenie potravín je taktiež skvelý spôsob, ako ušetriť. V mrazničke môžete uskladniť zvyšky pokrmov a vrátiť sa k nim aj o pár mesiacov. Uložiť do nej môžete tiež potraviny, ktoré ste nakúpili vo väčšom množstve pri výhodnej zľave.

Oblečenie

Oblečenie je zvyčajne citlivou témou nielen pre ženy, ale i pre mužov. Častým problémom je hromadenie a nakupovanie zbytočných kúskov. Predtým ako si zaobstaráte napríklad biely sveter, zamyslite sa, či vám už dva nevisia v skrini.

Skvelý spôsob, ako ušetriť, je nakupovanie v secondhandoch. Buďte trpezliví a prezrite si všetko oblečenie, ktoré ponúkajú. Nikdy neviete, aké módne, ale aj vintage kúsky v nich môžete nájsť.

Ďalšou možnosťou je nákup cez internetové bazáre alebo aplikáciu Vinted. Nájdete jednoduché i značkové kúsky za zlomok ceny. Tieto alternatívy môžete využiť aj na predaj oblečenia, ktoré už nenosíte. Viete si tak slušne privyrobiť.

Aplikácia Vinted.

V neposlednom rade máte možnosť „ukradnúť“ veci súrodencom, rodičom, starým rodičom, celej rodine. Skvelý spôsob, ako mať v skrini stále niečo nové, je vymieňať si oblečenie s priateľmi na určitý čas. Môžete ho však vymeniť aj nastálo, a to na swapoch, ktoré bývajú organizované naprieč celým Slovenskom.

Knihy a učebnice

Ušetriť sa dá aj na knihách. Okrem často predražených obchodov ich viete zohnať aj z druhej ruky. Či už na bazároch, v antikvariátoch alebo v spomínanej aplikácii Vinted. Knihy môžete nájsť bez akýchkoľvek chýb alebo iba s malými poškodeniami za symbolické ceny.

Učebnice potrebné na štúdium si môžete odkúpiť od starších študentov. Oni budú radi, že sa ich zbavili a trochu zarobili, vy ušetríte.

Knižnice sú jedným z najlacnejších spôsobov, ako si prečítať knihu, ktorú hľadáte. Stačí zaplatiť ročné členské. Väčšinou stojí iba pár eur.

Foto: pexels.com.

Úplne bezplatnou možnosťou je čítanie kníh cez internet. Online dokážete zadarmo nájsť PDF verzie mnohých publikácií. V niektorých prípadoch je na mieste opatrnosť, keďže sú to často diela podliehajúce autorským právam.

Nepotrebné a dávno prečítané knihy a učebnice, ktoré vám iba stoja v policiach, môžete aj vy niekomu posunúť či predať.

Darčeky

Pri obdarúvaní často zabúdame na to, že najvzácnejšie dary nie sú tie najdrahšie. Sú to práve maličkosti alebo ručne vyrobené predmety, ktoré potešia najviac.

Preto pri ďalšom nákupe darov nemíňajte celú svoju výplatu. Radšej sa zamyslite, aká drobnosť by vašim blízkym naozaj spravila radosť, alebo skúste dar vyrobiť sami.

Domácnosť

Pokiaľ nebývate na internáte, ale v podnájme alebo máte vlastnú domácnosť, šetrite aj v nej.

Neplytvajte vodou a namiesto častého kúpania sa radšej osprchujte. Vodu vypínajte vždy, keď ju nevyužívate. Rastliny môžete polievať prebytočnou vodou z kanvice alebo, ak máte možnosť, odchytávajte dažďovú vodu.

Foto: pexels.com.

Vypínajte svetlo v miestnostiach, v ktorých sa nezdržiavate. Televízor nemusí hrať v pozadí pri každej vykonávanej činnosti. Nabíjačky vyťahujte zo zásuvky. Aj keď si práve nenabíjate žiadnu elektroniku, môžu energiu stále spotrebovávať.

Radiátory zapínajte iba v zimných mesiacoch, alebo keď je to potrebné. V zime vetrajte nárazovo, určite nenechávajte okno priebežne počas celého dňa na „vetračke“. Teplo z radiátorov tak uniká von do chladného prostredia.

Týmito malými zmenami v domácnosti sa vyhnete nedoplatku. Môžete dokonca nadobudnúť preplatok, ktorý vám neskôr nájomca môže vrátiť.

Doprava

Najlacnejší a najzdravší spôsob prepravy sú vaše vlastné nohy. Pešo alebo na bicykli viete prejsť krátke i dlhšie vzdialenosti.

Pokiaľ na prepravu musíte využiť dopravné prostriedky, z finančného hľadiska je vždy lepšie využiť hromadnú dopravu. Vybaviť sa dajú tiež cestovné karty s istými zľavami.

Ak cestujete autom, ušetriť na palive sa dá jednoducho. Stačí niekoho zviezť a náklady si rozdeliť.

Foto: pexels.com.

Finančná rezerva

Máte nejakú peňažnú rezervu? Život je nevyspytateľný a kedykoľvek sa môže prihodiť niečo, čo bude potrebné zafinancovať. Nech už vás podporujú rodičia, privyrábate si popri štúdiu brigádou alebo máte trvalý príjem, vždy je potrebné si časť peňazí odložiť. A teda, po vyplatení potrebných a neodkladných záležitostí nezačnite utrácať na zábavu, kultúru a na všetko, čo je srdcu milé. Najprv si zo zvyšnej sumy odložte niekoľko percent. Nikdy neviete, kedy sa vám peniaze navyše zídu.

Titulná fotografia: pexels.com.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.